Praxe
Dopravní uzly – Podjezdy
A. Ingols 26.11.2014 07:28
Silnice jak stuha je, rozvinutá do kraje – zpívá se v jedné starší, pěkné, populární písničce. Jenže, těch stuh-silnic je v naší krajině nahusto a skoro každá má, jistě nejen podle mého názoru, mnoho nejrůznějších, ale zcela konkrétních uzlů, kterými je nutné projet. Ne vždy se to povede s písní na rtech.
Hodně problémů vzniká už na nejběžnějších křižovatkách silnic, ale mnoho a často i tragických nehod má „na svědomí“ křížení vozovky s dráhou pro kolejová vozidla. Nejnebezpečnější jsou úrovňové přejezdy, vyznačené jen příslušnými dopravními značkami, a to i když jsou na přehledných místech s rozhledem na všechny strany. Dost problematické jsou i některé z podjezdů, tedy těch křížení, kde bezprostředně nehrozí kolize s lokomotivou či celým vlakem.
Každý podjezd má dva hlavní parametry – šířku, která jen málokdy podstatně ovlivňuje jeho průjezdnost, a výšku – nejčastější příčinu těžkostí. Důležitý je i příčný profil – to u podjezdů zaklenutých. Často průjezd podjezdem komplikuje i směrová nebo výšková situace. Existují i případy, kdy před i za podjezdem je ostrá zatáčka a navíc je podjezd „v dolíčku“. Vyhnout se problémům s podjezdy, to vyžaduje od řidiče znalost předpokládané trasy nebo zkušenost a umění číst z dobré mapy a navíc důslednou pozornost při sledování dopravního značení a silničního provozu vůbec. Velikým pomocníkem řidiče v současnosti je automobilový navigační přístroj využívající signál družic GPS.
GPS - Global Positioning System
Původně NAVSTAR GPS – Navigation Signal Timing and Ranging Global Positioning System je družicová polohová celosvětová soustava provozovaná Ministerstvem obrany USA – je to tedy zařízení vojenské, jehož počátky sahají do roku 1973. 17. ledna 1994, po tom co bylo na oběžné dráze ve výšce 20 350 kilometrů nad zemí umístěno všech 24 zamýšlených 1,8 tuny těžkých družic, byla dosažena plná operační dostupnost GPS systému a ten byl pak z části uvolněn i pro civilní účely.
Převzato z časopisu