Historie
Muzeum – Aréna veteránů
Milan Olšanský 19.04.2013 10:38
Ne, není to pískem vysypané zápasiště nějakých vysloužilců. Naopak je to moderní, technicistní krabicová budova – jen zvenku opláštěná subtilní ocelová konstrukce se střešními světlíky nad centrálním atriem – ukrývající a chránící soukromé sbírky dobových užitkových předmětů a zařízení, hlavně však silničních motorových vozidel.
Ano, je to MUZEUM HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ, i když v něm shromážděné a vystavené exponáty vypadají jako teprve nedávno vyrobené, a navíc je jich více jak devadesát procent v provozuschopném stavu. Je to muzeum soukromé, vybudované v areálu soukromé firmy, ale komfortně přístupné veřejnosti. Pro návštěvníky je v okolí budovy, na dlážděném nádvoří, vyhrazeno několik desítek parkovacích míst a uvnitř i kavárna. Uvnitř však dominují automobily – více jak sto nejrůznějších exemplářů tuzemské provenience, převážně z první poloviny dvacátého století. Zvlášť významné postavení mají ty se značkou WIKOV – výrobky známé prostějovské firmy Wichterle & Kovářík, produkující hlavně zemědělské stroje, ale vlastnící i menší automobilku. Pozornost jistě upoutají i auta známých osobností či kusy vyznačující se nějakým NEJ... a těm návštěvníkům, co více pamatují, se jistě silně připomenou i osobními vzpomínkami dotčené exponáty z novější doby.
Zvláštní muzeum
Je to muzeum v mnoha směrech zvláštní, například i v tom, že kromě oblikátních pondělků, kdy je zavřeno, není pro návštěvníky dostupné ani v TECHNICKÉ PAUZE, tedy v prosinci až březnu. V té době se upravují a ošetřují expozice stávající a připravují se nové. Měl jsem mimořádnou možnost v únoru muzeum navštívit a pořídit i několik aktuálních fotografií. Ukazují menší část již nainstalovaných exponátů i přípravu výstav nových. A kde ta VETERAN ARENA vlastně je? V hanácké metropoli, v Olomouci, v jeho severovýchodní části zvané Pavlovičky, v ulici Sladovní – to je první odbočka vlevo z výpadovky na Šternberk, tedy ze silnice I/46.
Převzato z časopisu