Historie
Kořeny Tatry – Muzeum Fojtství Kopřivnice
-red- 12.11.2013 07:38
Kořeny nejstarší české automobilky sahají do poloviny devatenáctého století. A jak to tak již bývá nejsou, to kořeny automobilové, i když výroba vozidel to zcela jistě byla, která záhy nasměřovala továrnu do náruče automobilového průmyslu.
Že je v Kopřivnici muzeum Tatry, to ví asi mnoho lidí a značná část z nich jistě v něm byla nebo alespoň jednou obdivovala jeho originální venkovní poutač – Slovenskou strelu – krásné kolejové vozidlo – motorový vlak – který, trochu paradoxně, vévodí muzeu naší nejstarší automobilky. Že je ale na stejné ulici, jen zhruba o kilometr jižněji, také muzeum uchovávající exponáty přímo související s historií Tatrovky, to už tak obecně známé není.
Výroba na rychtě
Nejstarší v Kopřivnici dochovaná stavba, původně dědičná rychta, rodný dům Ignáce Šustaly, byla postavena někdy koncem osmnáctého století na místě zbourané dřívější dřevěné budovy. O dvěsta let později, tedy koncem osmdesátých let století dvacátého, ji tehdy ještě dobře prosperující automobilka TATRA nechala zrekonstruovat a po společenských změnách v letech devadesátých se z ní stalo centrum regionálního muzea o.p.s. Exponáty muzea jsou v přízemí budovy, v podkroví je sál využívaný pro časově omezené výstavy – v době mé návštěvy byl celý zaplněn kolorovanými kresbami a plakáty, které dlouholetý zaměstnanec Tatry, Karel Rosenkranz, sám vytvořil či navrhl a prakticky tak na obrázcích zachytil širokou kolekci výrobků oblíbené továrny.
Nejen bryčky a kočáry
K hlavní budově patří poměrně velký pozemek, jehož podstatnou částí je dlážděné nádvoří, na kterém, pokud je otevřená vjezdová brána, mohou návštěvníci zaparkovat svá vozidla a při procházce obdivovat další zajímavosti – hned u brány památnou Fojtovu lípu, vedle funkční včelí úl v podobě historického „klátu“ a na jižní straně to podle mne nejdůležitější – stodolu či velkou kůlnu připomínající rekonstruovanou šustalovu „první výrobnu bryček a kočárů“ z roku 1850. Uvnitř jsou instalovány reprezentativní vzorky předmětných výrobků. A to není ani zdaleka všechno, co je zde k vidění. Pozemek fojtství přímo sousedí s bývalým starým hřbitovem, kde je hrobka Šustalů i Rašků. Na cestě k hřbitovu je také možno si prohlédnout dochované historické, zde shromážděné, náhrobní kříže.
Převzato z časopisu