Historie
Historie – Muzeum škodovek v novém
Milan Olšanský 28.02.2013 07:29
Po sedmnácti letech, kdy přinášelo radost fanouškům značky a důležité informace badatelům či historikům, prošlo muzeum největší české automobilky zásadní rekonstrukcí.
Zatímco dříve muzeum lákalo na příběhy psané doslova kolem jednotlivých exponátů, dnes je představitelem moderního muzea tzv. nového typu. Nakolik je přestavba zajímavá a nakolik se odpovědným pracovníkům podařilo splnit vytčené cíle však musí zhodnotit a ocenit návštěvníci sami. Až doposud jich prošlo branou muzea v Mladé Boleslavi více než jeden a půl milionu.
Pro nejširší veřejnost
Návštěvník se může ponořit hluboko do historie značky: o to se starají tři tématické oblasti se 46 historickými vozy, několik stovek jednotlivých exponátů a historických filmů, fotografií a dokumentů. Tvůrci nového muzea chtěli vytvořit více než jen novou výstavní plochu. A to se podařilo: obsahově, díky velkému množství jedinečných exponátů; dramaturgicky, díky jasné struktuře a modernímu, interaktivnímu sdělování poznatků; architektonicky, díky napínavé inscenaci historického místa a důsledně moderní architektuře; řemeslně, díky vysoké kvalitě a preciznosti stavebního provedení. „Škoda Auto je jednou z automobilek s nejdelší tradicí na světě. Celý podnik je hrdý na svou historii,“ říká předseda představenstva společnosti Škoda Auto Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Nové Škoda Muzeum tuto hrdost vyjadřuje mimořádným způsobem. Je současně vizitkou, místem setkávání, komunikační platformou a lákadlem – skutečné multimediální centrum, plné zážitků, souvisejících s naší značkou. Škoda Auto chce v příštích letech na celém světě dále růst. Kdo chce předjíždět, musí se pravidelně dívat do zpětného zrcátka. A to teď v našem novém muzeu na historickém místě činíme.“ Souzvuk pojmů Tradice, Preciznosti a Evoluce tvoří hlavní obsahovou myšlenku nového muzea. Tři světy plné zážitků, každý sám za sebe, s mimořádným akcentem: napínavý, poučný a překvapivý. Jako červená nit se expozicí vine směs automobilů a příběhů, inscenována multimediálně a interaktivně. Návštěvník má široké možnosti volby. Od prostého prohlížení vozů a exponátů, přes prohlížení obrázků a filmů až po hlubší četbu – flexibilita je jednou z hlavních charakteristik nového Škoda Auto.
Vývoj, tradice a preciznost
Sekce „Evoluce“ nabízí atraktivní cestou bohatou a pohnutou historií značky Škoda: lemovanou vozy snů, původními dokumenty, filmy, animacemi a vysvětlujícími texty. Které vozy byly pro značku nejdůležitější? Kdo byli zakladatelé? Kterými technickými vymoženostmi se podnik vyznačuje? Na tyto dotazy odpoví expozice „Evoluce“. Srdcem expozice je čtrnáct významných milníků značky Škoda. Od prvního jízdního kola L&K až po moderní designovou studii VisionD. Chronologicky seřazené vozy ukazují pestrou paletu vynalézavosti a kreativity od minulých desetiletí až do dneška. Časové zařazení jednotlivých vozů zajistí filmy, které běží na širokoúhlých monitorech za nimi. Upřesňující informace návštěvník navíc vidí na obrazovkách přímo u vozů. Největší atrakci expozice „Evoluce“ je navíc tzv. „autoregál“. Ukazuje 20 mimořádných skvostů z klenotnice značky – hasičské vozy, závodní automobily, ale i mimořádně úspěšné typy. Vozy v produktové chronologii i v autoregálu dokonale doplňuje takzvaná galerie techniky. Zve k malé procházce celou technickou historií značky – ilustrovanou mnoha exponáty, obrázky a dokumenty. Technika značky Škoda Auto k nahlédnutí a osahání. Vše samozřejmě i zde doplňují mediální instalace, filmy a interaktivní informace. Vynikající hodnoty a postoje značky jsou středem expozice „Tradice“. Těžištěm této části je „hrdost na značku“, „praktičnost“ a „výzvy“. Návštěvník se na příkladu jednotlivých párů vozidel z různých epoch dovídá, v čem spočívají hodnoty značky. Ať už se jedná o státnické limuzíny, auta pro široké masy nebo o závodní vozy – málokterá značka vykazuje takovou pestrost jako Škoda. Ve třetí velké expozici se vše točí kolem „Preciznosti“ při výrobě a restaurování vozů. V popředí pozornosti je význam Mladé Boleslavi jako hlavního výrobního závodu a základu průmyslové tradice. Filmy, dokumenty, velkoplošné obrazové stěny a alba k prolistování umožňují výrobní závod přímo zažít. Vlastní kino promítá filmy z dnešní výroby. Výsledný dojem pro návštěvníka: je uprostřed dění, nedívá se na něj zvenku. Na ploše věnované restaurování najdete názorný materiál z první ruky: zde jsou prezentovány historické vozy značky Škoda v různých stupních renovace – od nálezového stavu, až po skvost. Exponáty doplňují expozici a i zde zprostředkovávají pocit, že návštěvník stojí přímo v dílně.
Za vším hledej člověka
Lidé tvoří značku a zažívají příběhy. V centru pozornosti jsou zde vedle automobilů především lidé a jejich osobní příběhy a zkušenosti se značkou Škoda. Počínaje Miss USA 1957, přes fanoušky, spolupracovníky a slavné zákazníky, až po českou fotbalovou hvězdu (dnes již vyhaslou) Milana Baroše. Zábavný příběh se odehrál v roce 1957. Americký importér tehdy do Československa přivezl tehdejší miss USA, kterou fotografovali ve voze Škoda Felicia na Hradčanech. Fotografie této dámy, zveřejněné v USA, ve Spojených státech vyvolaly vlnu poptávky po Felicii. Zájemců bylo 15 000, do Ameriky ale mohlo být vyvezeno jen 408 vozů. Společnosti Škoda se podařilo tehdy fotografovanou Američanku Charlotte Sheffield najít a přesvědčit k účasti na otevření expozice. Jako exponát poskytla své plavky lososové barvy, ve kterých tehdy byla fotografována. Kromě toho mohou návštěvníci obdivovat šerpu, kterou byla jako vítězka soutěže dekorována. Fanoušci značky Škoda hrdě ukazují svou náklonnost. O svá auta se pečlivě starají, schází se v klubech a s fantazií a oddaně o své vozy pečují – nebo prostě svaří dva vozy Škoda 105 a vytvoří z ní prodlouženou limuzínu. Také tuto historii nové muzeum dokumentuje. Příběhy v sekci „praktičnost pro každý den“ ukazují, že značka Škoda jako málokterá jiná ovlivňuje každodenní život v České republice. Zde se mimo jiné dozvíte i o chlapci, který v padesátých letech jako desetiletý převezl svou těhotnou sousedku ve voze značky Škoda do porodnice. Dítě, které se tehdy narodilo, dnes také pracuje ve společnosti Škoda. Vystavený je také trikot českého fotbalového reprezentanta Milana Baroše. Důvod: fotbalista se narodil ve voze značky Škoda. Baroš určitě není jediný Čech, kterému se to podařilo, ale v každém případě nejslavnější. Muzeu dal k dispozici originální tričko. Jak úspěšně automobilka přijímala výzvy, ukazují úspěchy značky Škoda na poli motoristického sportu. Logicky pak v expozici najdeme exponáty, které poskytli úspěšní závodníci. Sportovní klenoty, které si návštěvník může prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Které výzvy denně přijímají vývojáři, to ukazuje příběh pánů Karla, Petra a Martina Hrdličkových. Všichni tři pracovali, resp. pracují pro technický vývoj společnosti Škoda. Karel, tehdejší ředitel mladoboleslavské automobilky, se podílel na vývoji modelu Škoda Popular. Jeho synovi Petrovi se ve spolupráci s italským designérem Bertonem podařilo v rekordním čase vyvinout vůz Škoda Favorit. A Karlův vnuk Martin dnes pracuje jako vedoucí vývoje podvozků a agregátů v Mladé Boleslavi na vozech dneška a zítřka.
Hrdé páry vozidel
Zajímavý výklad historie poskytují vozidla v expozici Tradice. První pár vozů, představující hodnotu „Hrdost“, tvoří Škoda Octavia Combi (Typ 993 C) a Škoda 860. Na zadní stěně podstavce je uveden citát spisovatele Karla Čapka: „Fantazie, to není představovat si, čím by věci mohly být, ale udělat to z nich.“ Octavia Combi přišla na trh v roce 1961 a slučovala komfort a velkorysost cestovní limuzíny s praktickými přednostmi užitkového vozu. Tento vůz nadchl jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Z linky sjelo více než 54 000 vozů. Škoda 860 je jediným sériově vyráběným osmiválcem v historii značky. Krásný, otevřený luxusní vůz byl vyroben v počtu pouhých 49 exemplářů. Jeden z nich si pořídil i český předseda vlády. Mezi vozy pro „všední den“ najdete v muzeu modely Škoda Popular 995 a Škoda 125L. “Věci získávají svou pravou krásu teprve vztahem k našemu životu,“ řekl český publicista Jiří Mucha a tento jeho citát je uveden na zadní stěně podstavce. Popular 995 byl vyráběn v letech 1939 až 1946 a vyznačoval se revolučně lehkou a cenově výhodnou koncepcí. S ním se splnil dlouholetý sen o lidovém voze. Škoda 105/120 dominovala československým silnicím: model 125L je jedním z nejmladších zástupců řady 742, vyráběné v letech 1976 až 1990. Cenově výhodný vůz s modernizovaným vzhledem uzavíral éru vozů značky Škoda s motorem vzadu. Jádrem třetí sekce výzvy je téma „Motorsport“. Již 111 let je Škoda úspěšná v motoristickém sportu. Četné sportovní úspěchy tu zastupují dvě soutěžní legendy značky: Škoda 130 RS a Škoda Fabia S2000. Téma „Výzva“ ilustruje citát českého olympijského vítěze Emila Zátopka: „Když už nemůžeš, přidej.“ Škoda 130 RS je vynikajícím důkazem inženýrského umu a sportovního ducha. Mezi jeho cenná vítězství patří dvojitý úspěch v Rallye Monte Carlo 1977 a v Mistrovství Evropy cestovních vozů. Škoda Fabia S2000 reprezentuje aktuální úspěchy značky v mezinárodním soutěžním mistrovství S-WRC, IRC a v Mistrovství Evropy. Tím navazuje na legendární úspěchy modelu 130 RS a ztělesňuje špičkový stroj českého motoristického sportu dnešních dní. Pozadí třetího páru vozů tvoří velkoplošná videoprojekce, která závodní vozy – a s nimi celou expozici – dynamicky inscenuje. Promítají se tu filmy a záběry ze závodů z různých epoch. Efekt: celý prostor je díky tomu aktivnější a dynamičtější. Návštěvník vidí od vchodu až po projekci, což jej do expozice „Tradice“ přímo vtáhne.
Dobrodružství a přátelství
Ve třicátých letech dvacátého stolení přijalo několik škodováckých nadšenců extrémní výzvy. Jejich pionýrské jízdy kolem světa vzbudily velký zájem. Břetislav Procházka objel v Rapidu svět za 97 dní. Spojené státy projel za pouhých 100 hodin. Manželé Škulinovi dva roky křižovali Afriku a hlásili: „Vůz je po 52 000 km v bezvadném stavu“. Pro značku Škoda jsou tito odvážní dobrodruzi důkazem kvality jejích vozů a neocenitelnou reklamou. Některé historické dokumenty budou vystaveny i v muzeu. Korunované hlavy a excelence se na seznamech zákazníků značek Laurin & Klement a Škoda objevují už od samého počátku. Už od dob První republiky se prezidenti spoléhají na limuzíny této značky. Vozy této značky oceňovali také další slavní zákazníci z oblasti sportu a kultury. Tento vztah je oboustranný. Škoda Muzeum prezentuje pestrou paletu některých slavných zákazníků: japonského prince Higashi Fushimiho a zpěváka Iva Jahelku, stejně jako několikanásobného paralympijského vítěze Jiřího Ježka nebo spisovatele Karla Čapka. Nosným pilířem úspěšné historie značky Škoda jsou její zaměstnanci. Často pro společnost pracují už po několik generací, jako například rodina Mulačova: pět členů rodiny, tři generace, ale jen jeden zaměstnavatel. Karel, který již bohužel zemřel, pracoval dlouhá léta jako strojní zámečník ve společnosti Škoda Auto, jeho žena Miloslava jako chemická laborantka. Syn Karel dnes pracuje jako odborník na bezpečnost vozu. A v jejich stopách jde i třetí generace: vnuk Karel je mechatronikem pro vozy značky Škoda, vnučka Tereza studuje Škoda Vysokou školu.
Převzato z časopisu