Nezařazené
Mazda MX-5 G184 Homura – Skvělé sladění
Petr Hanke 13.11.2024 06:22
Foto: Jiří Kaloč
Skvělé sladění. Klasická koncepce Mazdy MX-5 je sama o sobě nadčasová. Čas od času ale potřebuje omladit palubní elektroniku a asistenty. Právě to se v letošním roce stalo. Mazda ale připravila také nový samosvorný diferenciál…
Aktuální čtvrtá generace Mazdy MX-5 (viz AR 2/’16) se vyrábí od roku 2015 a postupně prochází dílčími obměnami. Ta letošní je významnější, než bývá obvyklé. Změny jsou patrné na první pohled z nově použitých hlavních světlometů, obsahujících nyní zdroje denního svícení, a zadních skupinových svítilen. Uvnitř je použito nové čalounění, mírně se změnila grafika přístrojů a naštěstí zůstal skvěle tvarovaný volant s tenkým koženým věncem. Pohled do středu palubní desky ukazuje použití nové generace infotainmentu s 8,8palcovým displejem a geniálním ovládacím kolečkem mezi sedadly. Logika obsluhy je tudíž velmi snadná a neruší od sledování provozu před vozem, a to včetně nastavování, resp. spíše vypínání nově dodaných asistenčních systémů. K tomu slouží i panel s tlačítky umístěný vlevo pod volantem, kde lze rychle vypnout akustické upozornění na překročení rychlosti, či nově dodávaný systém start-stop.Kromě spínače pro deaktivaci stabilizačního systému sem přibyl ještě další, umožňující aktivaci nového režimu DSC-Track, posunujícího zásahy stabilizačního systému až těsně před okamžik, kdy by mohlo dojít při „driftu“ k přetočení vozu. Funkce je nastavena velmi citlivě, takže umožňuje zatáčky projíždět s mírným sklouznutím a funguje jako pomyslná záchranná brzda. Tato funkce je vhodná například pro začínající řidiče, jimž umožní v relativním bezpečí „sáhnout“ si na limity přilnavosti zadních kol. Těm zkušenějším může být oporou dodávající pocit klidu například v rychlých zatáčkách při jízdách na okruzích.
Foto: Jiří Kaloč
Dvoulitrové verze Mazdy MX-5 s manuální převodovkou ve výbavách Prime-Line a Homura dostaly do sériové výbavy nový samosvorný diferenciál, umožňující klasickou koncepci pohonu si ještě více vychutnat – a to zejména na kluzkém povrchu. Jde o dvoucestný diferenciál s rozdílnou charakteristickou svorností při uvolnění plynu a při jízdě pod plynem. V prvním případě, obvykle tedy při brzdění před zatáčkou, je progresivita sevření menší, což dodává stabilitu a omezuje „kousavost“ například při necitlivém podřazení nebo na velmi kluzkém povrchu. Naopak při akceleraci nabíhá svornost diferenciálu strměji, což dodává jistotu a současně přispívá k jednoznačnějšímu vnímání ztráty adheze zadních kol a současně k citlivějšímu řízení vozu plynem.
Ani dvoulitrové provedení (k dispozici stále zůstává i čtyřválec 1,5 litru s výkonem 97 kW/132 k) není na suchém povrchu vysloveně „drifterským náčiním“ – tím se stává až na mokru. Na suchu nový diferenciál společně s tlumiči Bilstein a lehkými koly BBS dodává vozu více zpětné vazby i na vozovkách s ne zcela hladkým povrchem. Jízda s otevřenou střechou, kterou sklopíte pouhým pohybem ruky během sekundy, je stále výjimečným zážitkem. Mazda MX-5 totiž dokáže svého řidiče volantem a podvozkem lépe než v minulosti propojit se silnicí pod ním. I přes nové asistenční systémy dokáže Mazda MX-5 nabídnout ryzí svezení zaměřené na řízení. Zda vás přitom bude navigovat bezdrátově připojený Waze přes Apple CarPlay či Android Auto, nebo si necháte napovědět systémem hlídání mrtvého úhlu či rozpoznáváním dopravních značek, to je už pouze na vás…
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec Mazda Skyactiv-G, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, variabilní časování všech ventilů; přímé vstřikování paliva, EU6d; 1998 cm3 (ø 83,5 x 91,2 mm); 13,0:1; 135 kW (184 k)/7000 min-1 a 205 N.m/4000 min-1. Šestistupňová přímo řazená převodovka. Pohon zadních kol, samosvorný diferenciál.
Podvozek
Bezrámová konstrukce Skyactiv-Body s pomocnými rámy; přední kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech, vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči Bilstein, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ø 280 mm; ABS/EBD, DSC/TCS; hřebenové řízení 14,5:1 s elektrickým posilovačem; pneumatiky 205/45 R 17.
Foto: Jiří Kaloč
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2310 mm, rozchod kol 1495/1505 mm; d/š/v 3915/1735/ /1230 mm; světlá výška 149 mm; objem zavazadlového prostoru 130 l; objem palivové nádrže 45 l; pohotovostní/celková hmotnost 1041/1260 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 218 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 6,5 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,8 l/100 km; emise CO2 153 g/km.
Cena od 1 019 750 Kč, Homura 1 119 750 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)