Svezli jsme se
Mazda 2 Hybrid – Síla loga
Petr Hanke 21.12.2022 06:56
Foto: Petr Hanke
Mazda pod označením 2 Hybrid do své nabídky zařadila Toyotu Yaris s hybridním pohonem. Jsou tyto vozy opravdu tak stejné, jak vypadají?
Používání jednoho technického základu je v automobilovém průmyslu obvyklým způsobem rozšiřování nabídky prakticky od jeho počátků. Liší se jen míra, s níž jednotlivé značky výrobky jiných přebírají. Příklady z novější doby jsou třeba trojčata Volkswagen up!, Škoda Citigo a Seat Mii, ale třeba i VW ID.3 a Cupra Born. Nicméně skutečným mistrem v těchto kombinacích je japonská Toyota, a to doslova oběma směry – pod svojí značkou používá třeba model GR86 (Subaru BRZ) a vzdáleně také typ Supra (BMW Z4), mnohem aktivnější je ale opačným směrem. V tomto ohledu dává jiným značkám třeba hybridní Corollu kombi, plug-in hybridní RAV4 (obě Suzuki), elektrickou Solterru (Subaru) a nejnověji také Yaris Hybrid, jenž je základem Mazdy 2 Hybrid.
Foto: Petr Hanke
V tomto případě nedošlo ani ke změně masky chladiče nebo jiných designérských prvků, ale pouze o použití nového loga, jehož tvar byl upraven tak, aby se vešel do oválu připraveného pro stylizované T. Částečně modifikována byla nabídka barev a čalounění. Speciálně pro Mazdu byla navržena i skladba výbav, jež je ve srovnání s Toyotou jednodušší. Koncepce stupňů výbav se mírně liší, a tak záleží na konkrétních požadavcích jednotlivých zákazníků a ve výsledku na konkrétní nabídce prodejců, který z těchto vozů bude výhodnější. Celkově je cenová úroveň Mazdy 2 Hybrid ve srovnání s Toyotou posazená mírně výše. Na oplátku ale zákazníci získávají navíc šestiletou, tedy o rok delší záruku, ovšem platící do 150 namísto 160 tisíc kilometrů jako u Toyoty.
Snad největší technickou odlišností je, že výše posazené varianty Mazdy jsou postavené na 16“ kolech, zatímco Toyota tento průměr nenabízí a dává na výběr podle výbavy ráfky s průměrem 15, 17 a dokonce i 18 palců. Nutno říci, že Mazda 2 Hybrid se na 16“ obutí chovala velmi příjemně a především pohodlně. Podvozek účinně pohlcoval nerovnosti vozovky, občas jen s poněkud větším hlukem. Jízdní projev hybridní Mazdy není ve volantu tak živý, jako je tomu o modelů 2 nebo 3, protože univerzálnější filozofie Toyoty je v technickém základu tohoto vozu pevně vetknuta.
Foto: Petr Hanke
Na druhou stranu klidnější charakter vhodně ladí s hybridním pohonem pod kapotou, jehož technické řešení i naladění je totožné s originálem. Nejnovější generace hybridního systému Toyoty opět ukázala své kvality zejména velmi nízkou reálnou spotřebou paliva. V kombinovaném provozu jsme průměrně spotřebovali 4,4 l/100 km, přičemž při městských přesunech není problém se dostat na hodnoty až o jeden litr nižší – to vše bez nabíjení, a tedy jen s energií, kterou automobil dostane obsaženou v benzínu. Samotná dynamika tříválcové hybridní soustavy je v daném segmentu dostatečná a zcela odpovídající zaměření vozu, což platí také pro samotný projev celé soustavy, jejímž centrem je plynule fungující planetová převodovka.
Mazda 2 Hybrid je pro svoji značku, a to zejména pro západní trhy, důležitým modelem pro snížení celkových emisí CO2. Svojí podstatou a projevem samozřejmě zůstává více Toyotou než Mazdou.
Foto: Petr Hanke
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový řadový tříválec 1.5 VVT-i Hybrid, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; VVT-i; elektronicky řízené vstřikování paliva, EU6d; 1490 cm3 (ø 80,5 x 97,6 mm); 14:1; 68 kW (92 k)/5500 min-1 a 120 N.m/3600 min-1; synchronní elektromotor s permanentními magnety, 580 V, 59 kW (80 k), 141 N.m; akumulátor Li-ion, jmenovité napětí 177,6 V, výkon systému 85 kW (116 k); elektronicky řízená planetová převodovka e-CVT s rozdělovačem točivého momentu; stálý převod 2,834. Pohon předních kol.
Foto: Petr Hanke
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, VSC/TRC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPS; pneumatiky 185/65 R 15 nebo 195/55 R 16.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2560 mm, rozchod kol 1521/1514 mm; d/š/v 3940/1745/ /1500 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 286 l; objem palivové nádrže 36 l; hmotnost pohotovostní/celková DIN 1085/1615 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 450/450 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 175 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,7 s; spotřeba paliva WLTP kombinovaná 3,8–4,0 l/100 km; emise CO2 87–92 g/km.
Cena od 508 400 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)