Svezli jsme se
Fiat 600 Hybrid a 600e – Renesance…
Jiří Duchoň 03.11.2023 06:19
Foto: Fiat
…znovuzrození ideálu o moderním, avšak dostupném automobilu: Fiat 600 je zpět! Tentokrát na francouzském základu a jako kompaktní pětidveřový hatchback. Elektrické provedení jsme v půli září exkluzivně vyzkoušeli přímo v jeho domovině.
Automobilka Fiat je historicky vzato skutečným odborníkem na malé vozy, což je obecně známo, a na to naštěstí slyší i její současné vedení. Na rozdíl od většiny evropských konkurentů možná až příliš slepě zahleděných do nejisté budoucnosti. V roce 1955 představil Fiat první generaci typu 600, jehož včetně následnických řad 850, 127, Uno či Punto prodal přes 23 milionů. Automobily Fiat jsou v našich zemích populární už sto let, vždyť třeba jinonický Walter ve 30. letech licenčně vyráběl hned několik jejich typů, a koloritem tuzemských vozovek zůstávaly i během totality. Nyní jsou vidět citelně méně, za což může částečně silná konkurence a částečně strategie výrobce, jenž je dnes součástí interkontinentálního koncernu Stellantis. Mimořádně úspěšným zůstává Fiat zejména v Latinské Americe, takže svoji budoucnost má zatím zajištěnu. Nyní přichází nový Fiat 600 (viz AR 8/’23). Spolu s ostatními porotci odborné mezinárodní ankety, volící od roku 1963 evropský Vůz roku (Car of the Year, COTY), jsme teprve před několika dny dostali příležitost se s ním nejen podrobně seznámit, ale také se svézt s prototypy.
Foto: Fiat
Doba se od premiéry původní „šestistovky“ změnila, což potvrzuje už zamyšlení nad místem celé prezentace. Odehrála se na střeše legendární pětipatrové továrny na turínském předměstí Lingotto, kterou Fiat otevřel přesně před sto lety. V 80. letech továrna zastarala a produkce v ní byla ukončena, ovšem všechna čest: mimořádně vkusná, a jistě náročná přestavba do rozložitého objektu pojala nejen administrativní vedení Fiatu, ale také hotel, nákupní galerie či koncertní sály. Na střeše stavby byla ve světové premiéře otevřena testovací trať, celá elipsa měřila 1,5 km. Obě klopené zatáčky dnes byly zachovány a trasa zůstává s omezeními průjezdná, nicméně jde již spíše o park pro příjemné posezení u kávy. Výroba nového typu Fiat 600 naběhla 7. září na linkách polské továrny Tychy a za základ mu posloužila původně francouzská platforma eCMP. Na druhou stranu o vývoj se přímo v Turíně postaral tým 250 konstruktérů a návrhářů.
Vůz nám v Lingottu osobně představil Gaetano Thorel, šéf značek Fiat a Abarth. V porovnání s předáky jiných značek Stellantisu překvapil nejen úctou k vlastní historii, ale především věcností a střízlivostí ve vztahu k současnému světu. Ačkoli jsme měli k dispozici výhradně elektrické modely 600e, ty se spalovacím motorem Gaetano nezamlčoval: „Jistě, typ 600 ukazuje elektrickou budoucnost, ale Fiat zůstává sociálně cítící společností, takže zákazníkům nabízí i to, co potřebují právě teď.“ Fiat se podle něj nesmí zpronevěřit svému odkazu mistra malých a dostupných vozů. Mimochodem, Itálie na tom není – ačkoli i tam stát nabízí štědré příspěvky – v prodejích elektromobilů ve srovnání s ostatními zeměmi západní Evropy nijak dobře: jen každý 20. nový osobní vůz je elektrický. Jen na okraj, u nás je to pouze každý asi 50. osobní automobil…
Foto: Fiat
Fiat 600 je vkusným crossoverem mezi segmenty B a B SUV. Neobejde se sice bez decentních plastových lišt kolem podběhů a ve spodní části nárazníků a prahů, ale celek působí milým a vyváženým dojmem. Návaznost na tradici je zcela otevřená, a hlavně podávaná decentně a nadmíru vkusně. Na původní Fiat 600 dává stejnojmenná novinka vzpomenout třeba řešením přídě: vodorovné chromované lišty předních blatníků tým šéfdesignéra Donata Pacella protáhl až do masky tak, že protnuly hlavní LED světlomety vedví a jejich horní části se tak zdvihají spolu s kapotou. Vzadu nás Donato upozornil na opakování dělených svislých svítilen (nyní jsou v těch páscích blikače) a do šířky roztaženou lištu, nesoucí původně jen osvětlení registrační značky (dnes i spínače zamykání a otevírání víka zavazadlového prostoru).
Podobné odkazy minulosti najdeme rovněž na palubě. Design interiéru je dílem Michelea Longa. Ten zdůraznil nejen návrat k dvoubarevnému čalounění či volantu s dvojicí ramen, ale také ke kruhovému přístrojovému štítu a živým barvám. Celé barevné schéma připravené pro Fiat 600 má být podle Longa svým způsobem colorterapií, podtrženou měnitelnými odstíny prosvícení palubní desky a dalších prvků prostoru pro posádku, a připomíná svobodu warholovského pop-artu 50. let. Celý vývojový tým podotýká, že na typu 600 pracoval na základě svých bohatých zkušeností s přípravou a produkcí stávajícího elektrického Fiatu 500 Nuova (viz AR 3/’21). Produktový šéf „šestistovky“ Antonio Massacesi dokonce uvedl výpočet 500 + 100 = 600 s tím, že stovka znamená počet nových prvků proti „pětistovce“ a výsledek představuje dojezd 600e na jedno nabití.
Foto: Fiat
Po technické stránce má Fiat 600 nejblíže k typu Jeep Avenger (viz AR 11/’22), nositeli prestižního titulu Vůz roku 2023 (COTY). Jde o druhou generaci architektury CMP, vynikající zejména novým elektromotorem a akumulátorem a špičkovými asistenčními a komfortními prvky. S ohledem na původ mechanického základu nebylo ani v tomto případě možné zavést předehřátí akumulátoru před nabíjením pro rychlejší výměnu elektrického náboje. Nicméně Fiat 600e váží na elektromobil slušných 1,5 tuny, takže si i pro dojezd přes 400 km vystačí s poměrně malým akumulátorem. Ten má využitelnou kapacitu 51 kWh, takže jej nabijete docela rychle i bez nutnosti vyhledávat rychlonabíjecí stanice se stejnosměrným proudem. Nicméně i ty se budou v případě potřeby přesunu na delší vzdálenosti hodit, neboť při maximálním výkonu 100 kW lze při optimálních podmínkách doplnit energii na dalších 250 km za méně než půl hodiny.
Stejně jako Avenger bude v Evropě i Fiat 600 nabízen kromě plně elektrické varianty (600e) také se spalovacím motorem (600 Hybrid). Zatímco Jeep Avenger se dodává s konvenčním francouzským tříválcem PureTech 1,2 litru a manuální převodovkou, Fiat 600 ve verzi Hybrid nabídne tentýž agregát, ovšem modifikovaný do podoby mild hybridu. Ten by se měl objevit i v modernizovaném Peugeotu 2008 a postupně i v dalších typech koncernu Stellantis, ale právě „šestistovka“ to na trh podle všeho stihne jako první. Motor pro toto použití prošel řadou úprav, nově je dokonce díky přepracovanému proměnnému časování ventilů schopen běhu v Millerově cyklu. Kombinován je výhradně s novou šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou, v níž je vestavěn elektromotor. Ten díky soustavě spojek dokáže podle momentální potřeby energii dodávat a rekuperací i vyrábět a ve vhodnou chvíli připojit spalovací agregát, nebo jej vypnout a z hnacího řetězce zcela vyloučit. Kombinací provozních režimů je nespočet, včetně varianty, kdy akumulátor nabíjí baterii přebytkem svého aktuálního potenciálu. Zatímco řada konkurentů, včetně celé VW Group, dnes stále spoléhá na primitivnější soustavu s řemenem hnaným startér/generátorem, jde v tomto případě o vyspělý systém připomínající současnou produkci prémiových značek. V tělese elektronicky řízené dvouspojkové převodovky (vlastní konstrukce Stellantis, již nikoli měničové skříně od japonského Aisinu) vestavěný elektromotor má slušný výkon, takže od klasifikace „full hybrid“ jej dělí vlastně jen použití zbytečně malého trakčního akumulátoru. Ten však přesto Fiatu 600e umožní v případě nabití předchozí jízdou na čistě elektrickou energii „proskákat“ kratší kolonu nebo při plynulé rychlosti do 30 km/h ujet asi kilometr.
Foto: Fiat
Zatímco v posledních měsících konstrukční dílny Stellantisu na první pohled spíše zahálely, nový Fiat 600 ukazuje na překvapivou pružnost konstrukčních týmů i univerzalitu aplikace platformy CMP (viz AR 12/’18). Ta byla představena už před pěti lety v typu DS 3 Crossback (viz AR 10/’18) a od té doby slouží dlouhé řadě menších typů koncernu. Avenger a 600e jsou si však stavebně i generačně nejblíže, přičemž s „originálem“ DS sdílí shodný rozvor, velikost kol i proporce karoserie. Rozvor u obou elektrických verzí je stejný (600 Hybrid –5 mm), Fiat 600e je o 87 mm delší, o 5 mm širší a o 5 mm nižší, což mírně mění proporce. Zavazadlový prostor má v základním uspořádání u obou verzí o 5 litrů větší objem, Fiat 600e je navíc o podobně kosmetických 16 kg lehčí než elektrický Avenger.
Nový Fiat 600 bude pro zjednodušení k mání pouze ve dvou výbavových stupních Red a La Prima. Jak poznamenal Gaetano, řekněte si barvu, ostatní uděláme za vás. La Prima do tohoto segmentu přináší i řadu velmi komfortních prvků od bezklíčkového zamykání a tlačítkového startování přes samočinně otevírané víko zavazadlového prostoru po elektricky ovládané sedadlo řidiče s masáží. U nás mají být prodeje Fiatu 600 spuštěny v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. O cenách lze zatím jen spekulovat, taktéž technické údaje v připojené tabulce jsou zatím jen předběžné, ale půjde zřejmě o částky podobné Avengeru (ten u nás nyní koupíte za 600 tis. se spalovacím a za 900 tis. Kč s elektrickým motorem). Fiat 600e se začne prodávat kromě domácího též na německém a francouzském trhu, a to za ceny kolem 30 tisíc eur. Ovšem po započtení státních dotací, takže benzínový 600 Hybrid tam bude asi jen o 5 tisíc eur levnější. Jak bylo řečeno, připraveny jsme měli zatím jen elektrické vozy. Na první pohled náš šedý 600e ve vyšší výbavě La Prima vynikal kvalitou zpracování povrchových dílů karoserie, zaznamenali jsme ale též třeba osvětlovací jednotky na obou koncích karoserie dotažené do posledního detailu. Je znát, že vysoká hra se dnes hraje i v nižších ligách. Zadní sedadla proto uspokojí požadavky donedávna kladené na nižší střední třídu. Ta přední potěší solidním bočním vedením a koženým čalouněním, v jehož prošívání najdeme další hříčku v podobě opakovaných stylizovaných písmen FIAT. Sedadlo řidiče má všestranné elektrické ovládání a v panelu podél levé ruky i spínače pro regulaci tuhosti bederní opěry a aktivaci masáže. Ty odpovídají typickým segmentům Peugeot/Citroën, stejně jako ovladače spouštění oken ve dveřích nebo páčky před volantem. Tlačítka na ramenech volantu jsou precizní, dokonale funkční a stejná jako u Avengeru, a rovněž celá spodní část palubní desky včetně středové konzoly s objemnými schránkami pro odkládání drobností či ovládání ventilace je shodná s Avengerem.
Foto: Fiat
Z původní lehké nemotornosti a nevyhraněnosti DS 3 Crossback (není snadné být první…) vznikla během času řada více či méně tuctových, ovšem specificky odladěných produktů. Již Jeep Avenger však ukázal, že platforma CMP je skutečně variabilní a umožní konkrétnímu automobilu dosáhnout ryze autentického nastavení. Fiat 600e se svým jízdním charakterem blíží právě „americké verzi“, je však vláčnější při přejezdu táhlých nerovností. Oceníte minimální aerodynamický hluk a přesné řízení (při přepínání provozních režimů se však jeho odezva proti tvrzením výrobce prakticky nemění), jakož i dynamický motor, jehož čipernost vadne až někde nad 110 km/h. Úzké serpentiny vedoucí z turínské čtvrti Sassi v údolí řeky Pádu nahoru k bazilice Superga vůz zvládal s přehledem a lehkostí. Při návratu zpět dolů k řece však v kombinaci prudkého brzdění v zatáčce s ostřejšími nerovnostmi jevila zadní náprava sklony k nejistotě a automobil rozvlnila. Avenger by zde byl zřejmě topornější, ale s ohledem na robustnější charakteristiku nastavení podvozku jistější.
Ačkoli jsme zatím neměli možnost vyzkoušet Fiat 600 se spalovacím motorem, již z prvních zkušeností za volantem elektrického provedení je jasné, že jde o mimořádně zdařilý automobil s tuhou karoserií a velmi slušným dílenským zpracováním. Navíc se svým vzhledem na rozdíl od většiny konkurence nepokouší prosadit agresivitou, ale spíše nekonfliktní přívětivostí. No a taky tou krásnou pohádkou okolo…
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, Millerův pracovní cyklus; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU 6.d; pro b) elektromotor;
a) 600 Hybrid: 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm), 11:1, 74 kW (100 k)/5500 min-1 a 205 N.m/1750 min-1; mild hybridní soustava, elektromotor/generátor vestavěný v těle převodovky, 21 kW (29 k),
48V Li-Ion akumulátor;
b) 600e: trakční střídavý elektromotor s permanentními magnety, 115 kW (156 k) a 260 N.m, akumulátor Li-Ion (CATL) rozložený pod sedadly, jmenovité napětí 400 V, 17 modulů po 102 článcích, kapacita celková/využitelná 54/51 kWh, 339 kg; standardně tepelné čerpadlo.
Pro a) šestistupňová dvouspojková převodovka eDCT, pro b) jednostupňový redukční převod; pohon předních kol.
Foto: Fiat
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu, platforma PSA eCMP; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson a příčný zkrutný stabilizátor, vzadu pro a) vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou, pro b) tuhá náprava příčně ustavená Panhardskou tyčí, vinuté pružiny, teleskopické tlumiče; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 3 otáčky volantem mezi krajními rejdy, stopový průměr otáčení 10,5 m; dvouokruhový kapalinový brzdový systém s kotouči na všech kolech, a) ø 283 x 26 vpředu, ø 249 x 10 vzadu, b) ø 302 x 26 vpředu, ø 268 x 12 mm vzadu, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESP/TSC/TRC; pneumatiky 215/65 R16 nebo 215/55 R18.
Rozměry a hmotnosti (v závorce 600e)
Rozvor 2557 (2562) mm, d/š/v 4171/1781/1536 (1523) mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) min. 385 (360), max. 1256 (1231) l; hmotnost pohotovostní 1275 (1520) kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost N.A/150 km/h, zrychlení 0–100 km/h 11,0/9,0 s; spotřeba paliva/elektrické energie kombinace (WLTP) N.A/15,1 (La Prima 15,2) kWh/100 km, emise CO2 110–114/0 g/k; max. nabíjecí výkon AC/DC 11/100 kW; dojezd WLTP (kombinace) až 409 km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)