Svezli jsme se
Mazda 3 e-Skyactiv X186 – Moderní klasik
Petr Hanke 13.08.2024 06:16
Foto: Petr Hanke
V dnešním elektricko-digitálním světě může Mazda 3 s manuální převodovkou a malým displejem na první pohled působit skoro až zastarale. Pak se s ní ale svezete a zjistíte, že má většinu vymožeností současnosti a k tomu vrchovatou dávku nadčasovosti a zdánlivě prosté jízdní přívětivosti.
Jsou automobilky, které se prezentují jako udávající trendy, jiné mají hlavní snahu vyniknout dramatičností designu a další třeba velikostí vnitřního prostoru nebo přísnou racionalitou. Každé z těchto zaměření má své opodstatnění a své příznivce, nicméně v mnoha případech na konci tohoto marketingového klání stojí jen „další“ zástupce určitého segmentu. A pak jsou tady značky, jež se zdánlivě neohlížejí na ostatní a stavějí své vozy mimo hlavní proud. Tím se sice v prodejních statistikách odsouvají dozadu, ale současně mohou lépe vyhovět těm, kteří souzní s jejich filozofií. V segmentu drahých sportovních vozů bychom těchto značek našli asi nejvíce, avšak ve světě dostupnějších vozů, navíc navržených pro každodenní běžný život, jich je poskrovnu. Jednou z nich je Subaru se svým lpěním na své více než půlstoletí zdokonalované technice a další Mazda, která se jednoduše snaží stavět automobily, jaké je prostě potěšení řídit, což přitom ale neznamená, že jsou apriori sportovní.
Foto: Petr Hanke
Přesně to na člověka dýchne při setkání z Mazdou 3, připravenou ve velmi rozmanitých verzích. K dispozici je jako sportovně laděný hatchback a elegantnější sedan, trojici motorů lze vždy kombinovat s manuální nebo samočinnou převodovkou a k dispozici jsou také speciality v podobě verzí s pohonem všech kol, a to opět se dvěma druhy převodovek.
Po usednutí za volant dá Mazda 3 okamžitě najevo, že sedíte v dospělém automobilu. Velké přístroje s klasickým uspořádáním přesně ohraničuje velký volant s pečlivým koženým čalouněním. Je umístěný pěkně kolmo, takže z nízko posazeného sedadla řidiče, jehož tvar je navržený přesně tak akorát, aby podržel v zatáčkách, ale přitom ponechal komfortní volnost, dokonale padne do ruky. Palubní deska má jednoduchý základní tvar, avšak ve spodní části středového tunelu si ponechala klasické ovladače klimatizace a v té horní pak nízký 10,3palcový displej, který je elegantně zakomponovaný a nevyčnívá do poloviny čelního skla. Černo-černá barevná kombinace s lesklými povrchy náchylnými na poškrábání je možná poněkud nudná, ovšem to je asi tak jediná výtka, kterou můžete mít. Použité materiály i řešení různých odkládacích ploch jsou totiž nadmíru praktické.
Foto: Petr Hanke
Silnou stránkou je samotná obsluha, a to hned z několika pohledů. Jedním z nich je možnost jediným tlačítkem umístěným vlevo od volantu vypnout akustické upozornění na překročení detekovaného rychlostního limitu, dalším potom otočný ovladač mezi sedadly určený pro obsluhu infotainmentu. Jeho plochou a přehledně rozčleněnou strukturou menu se prochází přirozeně a bez nutnosti odvracení pozornosti od provozu. Displej je umístěný poměrně vpředu, takže pohyby v menu sledujete jen periferním pohledem. Displej je možné obsluhovat také dotykem, ale pouze v případě, že vůz stojí – to je jedna ze specialit Mazdy. I když palubní systém funguje, jak již bylo řečeno, velmi dobře, navigace disponuje jen základními dopravními informacemi, pro efektivnější navádění je proto lepší použít bezdrátové rozhraní Apple CarPlay nebo Android Auto a spustit některou z mapových aplikací z telefonu.
K testu jsme z širokého portfolia různých variant měli tu nejsportovnější. I když sportovní v tomto případě není nejpřesnější přívlastek, možná je lepší použít slovo „nejjezdivější“. Zásluhou nízké hmotnosti a přesného řízení zaujme obratností i ochotou měnit směr jízdy, na dálnicích přitom zůstává dostatečně stabilní. Její přední kola přes manuální převodovku poháněla nejnovější verze motoru 2.0 e-Skyactiv X, tedy kompresorem přeplňovaný zážehový čtyřválec, schopný v nyní rozšířeném rozsahu pracovat v režimu velmi chudé směsi se svíčkou řízeným vznícením. V nejnovějším provedení má tato jednotka snížený kompresní poměr na stále vysokých 15,0:1, ale je doplněna 24V mild hybridním systémem schopným pomoci dodatečným výkonem 1,7 kW. Proti předchozím variantám originální motor zaujme zcela plynulým a progresivním nárůstem výkonu, který přirozeně graduje nad 4000 min-1. Přitom ale tento čtyřválec potěší také reakcemi a silou ve středních otáčkách. Mazda však tomuto motoru sebrala část jeho potenciálu relativně delším zpřevodováním, kdy při 130 km/h na šestý převodový stupeň točí 2750 min-1.
Foto: Petr Hanke
Zatímco pro větší dynamiku si snadno „sáhnete“ podřazením, přínosem tohoto nastavení je nízká reálná spotřeba paliva. Během více než jednoho tisíce najetých kilometrů, a to zčásti na rychlostně neomezené německé dálnici, palubní počítač ukázal hodnotu 7,2 l/100 km, přičemž mimo dálnice bylo možné spotřebu snadno stlačit k 6 l/100 km. To bylo vzhledem k solidní dynamice a jiskrnému projevu překvapující.
Mazda 3 opět ukázala, že je osobitým vozem nejen svým líbivým, přesto však nadčasovým vzhledem, ale především svojí chutí po jízdě a přirozenou pozicí za volantem. Originální motor e-Skyactiv X ve své nejnovější verzi dokázal konečně naplnit původní očekávání o kombinaci dynamického projevu a nízké spotřeby paliva.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený, kompresorem přeplňovaný zážehový řadový čtyřválec e-Skyactiv X186, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6d; 1998 cm3 (ø 83,5 x 91,2 mm); 15,0:1, 137 kW (186 k)/6000 min-1 a 240 N.m/4000 min-1, 24V mild hybrid.
Převodné ústrojí
Šestistupňová manuální převodovka (3,272–1,947–1,379–1,09 0–0,880–0,645–Z 3,385), stálý převod 3,850. Pohon předních kol.
Foto: Petr Hanke
Podvozek
Bezrámová ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, přední náprava typu MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, ∅ př./zad. 295/265 mm; ABS/
/EBD/BA, DSC/TCS/G Vectoring Control; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti; kola 18 x 7J, pneumatiky 215/45 R 18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2725 mm, rozchod kol 1570/1580 mm; d/š/v 4460/ /1795/1435 mm; světlá výška 135 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 330 l; objem palivové nádrže 51 l; pohotovostní/celková hmotnost od 1359/1941 kg; hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 1300/600 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 216 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,0 s; spotřeba paliva WLTP 5,4 l/100 km; emise CO2 121 g/km.
Cena od 637 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)