Svezli jsme se
Mazda 2 - Malá a hezká
Automobil revue 05.02.2008 00:00
Nová Mazda 2 je dalším důležitým krokem obnovy celé modelové řady hirošimské automobilky, která usiluje o zvýšení podílu prodejů na evropském trhu, kde si stanovila magickou hranici tři sta tisíc vozů ročně, ale může to být i více. Předností novinky jsou kompaktní rozměry při dobrém využití vnitřního prostoru a nižší hmotnosti.
Mazda 2 druhé generace nemá nic společného se svým předchůdcem, který se pro Evropu vyráběl ve španělské továrně Ford ve Valencii a pro další trhy v Japonsku (jako Mazda Demio). Dostala jako první vůz novou platformu segmentu B, kterou Mazda vyvinula v rámci Ford Motor Company, a jež poslouží také nové generaci malých vozů Ford pro různé trhy včetně nové generace nástupců Fiesta/Fusion.
Působivý design pětidveřového hatchbacku vychází ze studie Mazda Sassou, uvedené na IAA 2005 ve Frankfurtu, konečně však zvítězil zdravý rozum a nová generace není ani větší, ani těžší než předchůdce, což ovšem neznamená, že by nenabízela dostatek prostoru v příjemném interiéru.
„Nastoupil jsem u Mazdy do oddělení vývoje motorů už v roce 1985,“ říká Shigeo Mizuno, programový manažer nové Mazdy 2, „a v první generaci dvojky jsem byl odpovědný za pohonné jednotky. Po dvou desetiletích práce motoráře mohu potvrdit, že Mazda 2 měla vždy nejvýkonnější motory ve třídě, ale prioritou vývoje prvního Demia (1997) a první Mazdy 2 (2002) byl co největší vnitřní objem, což přineslo handicap vyšší hmotnosti u vozu segmentu B. Větší hmotnost je vždy nevýhodou; ovlivňuje totiž tři základní požadavky na jízdu, zatáčení a zastavení vozu, nemluvě o negativním vlivu na spotřebu paliva, cenu vozu a množství emisí. Když jsem se stal vedoucím vývoje nové Mazdy 2, soustředil jsem se na nízkou hmotnost, abychom dosáhli co největší hospodárnosti a co nejlepších jízdních výkonů.“
Výsledkem této filozofie je neobyčejně kompaktní malý automobil, který však poskytuje dostatečné pohodlí a překvapuje dynamikou jízdy, a to i s nejslabším ze čtveřice nabízených motorů, jak jsme se přesvědčili za volanty několika vozů Mazda 2 při testování v Dánsku.
Pod design vozu, jenž klínovou siluetou a zdůrazněnými oblouky blatníků podporuje dynamický charakter novinky, se podepsal Ikuo Maeda, japonský šéfdesigner projektu Mazda 2, který využil spolupráce s evropským designerským studiem Mazdy, jež v Oberurselu u Frankfurtu vede britský šéfdesigner Peter Birtwhistle (tam vznikla studie Sassou).
Nový vůz je nejen o 100 kg lehčí než první Mazda 2 (2002), ale také o 40 mm kratší, o 15 mm širší a o 55 mm nižší, přičemž optimální rozvor náprav 2490 mm zůstal zachován. Hmotnost šetří dokonce i drobné detaily, ale především optimalizovaná struktura samonosné karoserie, využívající vysokopevnostních ocelí (váží 215 kg, tedy o 22 kg méně než předchůdce); závěsy kol jsou lehčí o 13 kg, kapota o 0,69 kg, elektrická instalace o 2,86 kg, reproduktory audiosoustavy o 0,98 kg atd., takže pohotovostní hmotnost všech verzí klesla pod 1000 kg (pohybuje se mezi 955 až 980 kg podle motoru).
Lehká konstrukce však neznamená kompromisy v bezpečnosti, tuhou schránku posádky MAIDAS (Mazda Advanced Impact Distribution & Absorption System) tvoří vysokopevnostní oceli HTS (high tensile), VHTS (very high) a UHTS (ultra high), použité např. pro sloupky B a podélné, resp. příčné výztuhy pod vozem, ve stropě a náraznících. Na nízké spotřebě paliva se podílí také součinitel odporu vzduchu, který má u vozu dlouhého jen 3,9 m vynikající hodnotu cx = 0,31; přispívají k ní přední spoiler, spoiler na odtokové hraně zádi, zakrytování spodku vozu a deflektory před zadními koly.
Navzdory kompaktním vnějším rozměrům nabízí Mazda 2 výšku stropu nad sedáky vpředu/vzadu 1004/959 mm, což patří k nejlepším hodnotám ve třídě, délka prostoru pro nohy je vpředu/vzadu 1068/883 mm a šířka interiéru ve výšce ramen je nadprůměrných 1340/1300 mm.
Základní objem zavazadlového prostoru 250 l vyhoví běžným nárokům, po sklopení opěradel zadních sedadel vzroste na 787 l a ložná délka se zvětší ze 674 na 1321 mm; ve voze je také řada odkládacích míst. Dodávají se dva čelní airbagy, ve vyšší výbavě navíc dva boční hlavové, nechybějí závěsy Isofix pro dětské sedačky vzadu.
Jednotlivé výbavy se liší podle trhu, k dispozici však jsou dynamický stabilizační systém DSC, litá kola až 16“, palubní počítač, tempomat, manuální a automatická klimatizace, bezklíčový systém Keyless Entry & Start, dešťové čidlo stíračů, audioaparatury včetně CD/MP3, zásuvka iPod a další doplňky.
Zážehové motory jsou Mazda MZR 1,3 l ve dvou výkonových verzích 55 kW (75 k) a 63 kW (86 k), oba s proměnným časováním sacích ventilů, a nejsilnější MZR 1,5 l/76 kW (105 k), který dostal navíc variabilní délku sacího potrubí. Všechny mají velmi dobrou odezvu na sešlápnutí pedálu plynu, dovolují svižnou akceleraci při nízké spotřebě paliva; patnáctistovka umožňuje zrychlení 0 – 100 km/h za 10,4 s, největší rychlost 188 km/h a kombinovanou spotřebu benzinu 5,9 l/100 km. Základem úspěchu je mj. optimalizace vnitřního tření s novými písty včetně pístních kroužků.
Nabídku brzy doplní nový vznětový čtyřválec Mazda MZ CD 1,4 l se vstřikováním common rail, jehož spotřeba EU klesla na 4,3 l/100 km a emise CO2 na pouhých 114 g/km. Napříč uložené motory pohánějí přední kola prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky, jejíž řadicí páka je vetknuta do středové konzoly přístrojové desky jako u Mazdy 5; nyní je o 38 mm výše, stejně jako páka parkovací brzdy je o 43 mm blíže řidiči.
Dobře odladěný podvozek obvyklé koncepce má vpředu vzpěry McPherson a vzadu torzní příčku, pro Evropu dostal tužší charakteristiku, v Japonsku nabízenou pouze v provedení Demio Sport. Řazení i řízení (s elektrickým posilovačem) je přesné, s dobrým kontaktem řidiče s vozovkou, sériově se dodává ABS/EBD s brzdovým asistentem; stabilizace a kontrola trakce DSC/TCS jsou za příplatek.
V Japonsku tvoří nabídku také verze s pohonem všech kol e 4WD (motor MZR 1.3 vpředu, převodovka 4A, trakční elektromotor vzadu), s motorem MZR 1.3 Miller Cycle pro větší účinnost (v Evropě se Millerův motor před lety objevil ve velkém sedanu Mazda Xedos 9), se čtyřstupňovou samočinnou převodovkou (motory MZR 1.3/1.5) a s plynulou samočinnou převodovkou Aisin CVT (motory MZR 1.3 Miller Cycle a MZR 1.5).
Nová Mazda 2 se prodává v České republice od 1. října 2007, základní cena je 269 900 Kč s motorem 1,3 l. K novince se samozřejmě vrátíme redakčními testy.
Zdroj: Automobil revue 11/2007
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)