Technika
Subaru Eyesight 4 – Druhé oči
Petr Hanke 02.03.2021 05:25
Subaru systém EyeSight trefně propaguje jako druhé oči řidiče. V letošním roce spolu s novou generací modelu Outback přijde tato originální bezpečnostní výbava ve čtvrté, dále zdokonalené generaci.
Subaru dlouhodobě klade značný důraz na bezpečnost svých vozů, což dokazují i nejvyšší hodnocení v nárazových testech po celém světě. Bezpečnost, to však není pouze vysoká odolnost vůči nárazu či účinný systém airbagů, ale například také jízdní vlastnosti, které dokáží krizovým situacím účinně předejít. K bezpečnostním systémům však řadíme rovněž moderní asistenční soustavy, jež se různými způsoby snaží nehodám předcházet a v případě, že jsou nevyhnutelné, tak pomohou s minimalizací jejich následků. Subaru je v tomto směru velmi aktivní a od roku 2012 používá vlastní systém nazvaný EyeSight.
Subaru na jeho vývoji pracovalo více než tři desetiletí a dodnes je jediným svého druhu na světovém trhu. Systém si vytváří 3D obraz prostředí před vozem pomocí dvojice kamer umístěných kolem vnitřního zpětného zrcátka na horní hraně čelního okna. Na základě rozdílu jejich obrazů, nebo přesněji posunu jejich obrazů, dokáže velmi přesně spočítat vzdálenost jednotlivých objektů. Výkonná elektronika umí na základě tohoto 3D obrazu nabídnout různé bezpečnostní, ale také komfortní funkce, z nichž hlavními jsou přednárazové brzdění a adaptivní tempomat.
V nové, v pořadí čtvrté generaci ale Subaru dále rozšířilo funkčnost systému EyeSight jeho celkovým přepracováním a propojením s dalšími soustavami vozu. Zásadní změnou zvyšující účinnost celého systému je téměř dvojnásobné zorné pole. Toho se podařilo dosáhnout použitím nových kamer, ale též jejich umístěním blíže čelnímu sklu, k němuž ale nyní nejsou připevněné, což usnadňuje jejich případnou výměnu. Použita je výkonnější elektronika, jež je schopna zpracovat mnohem větší množství údajů, a přepracovány byly rovněž algoritmy práce s obrazem. Čipovou sadu nově dodává americká společnost Xilinx a systém kamer švédský Veoneer. Dříve bylo dodavatelem japonské Hitachi.
Subaru je známé svým komplexním přístupem a ani v případě inovovaného systému EyeSight tomu není jinak. Kromě rozšíření zorného pole byl systém doplněn vibrační funkcí volantu, rychlejší reakce brzdové soustavy zajistí elektrický brzdový posilovač a účinnější je i propojení se zadními ultrazvukovými čidly a zadními radary, hlídajícími kromě jiného mrtvé úhly zpětných zrcátek. Celkově přináší čtvrtá generace zlepšení činnosti stávajících funkcí, ale i zcela nové prvky, z nichž některé jsou na trhu unikátní.
Rozšířena byla například funkce přednárazového brzdění. Při rozpoznání překážky v přímém směru se snaží po upozornění řidiče automaticky brzdit a v případě, že je náraz nevyhnutelný, stihne ještě zkontrolovat, zda není prostor vedle stojícího vozu, a dokáže do něj vůz vmanévrovat. Subaru uvádí, že systém je nyní schopen zastavit před překážkou z rychlosti až 70 km/h. Přednárazové brzdění bylo rozšířeno o další scénáře, mezi které patří třeba zastavení při odbočování doleva v situaci, kdy se blíží protijedoucí vůz. Rozšířený sledovaný úhel umožní detekovat přecházející chodce při odbočování vpravo i vlevo a zastavit před nimi. Umí též rozpoznat cyklistu přijíždějícího ze strany.
Významnou úpravou prošla funkce adaptivního tempomatu s výrazně vylepšenou schopností vedení v jízdním pruhu. Automobil je schopen nyní lépe rozpoznávat jízdní pruhy, a to i v situacích, kdy nejsou přímo vyznačené na silnici, umí se orientovat také podle krajnice. Nově se v nich dokáže rovněž udržet, a to i v situacích navazujících zatáček. Při jízdě v provozu automobil volí, zda se drží vozidla vpředu, nebo v daném jízdním pruhu. Širší rozhled systému dovoluje lépe predikovat chování ostatních automobilů, a tím například bryskněji zrychlit v situaci, kdy pomalejší vozidlo vpředu odbočí.
Komfortnější cestování s pomocí udržování v jízdním pruhu doplňuje i kamerový systém rozpoznávání značek a rychlostních limitů. Nově je adaptivní tempomat schopen zjištěná rychlostní omezení použít a automaticky podle nich při zapnutém tempomatu upravit rychlost jízdy.
Vylepšení se dočkaly funkce varující na přítomnost cizího vozu v mrtvém úhlu zpětných zrcátek při záměru řidiče přejet do obsazeného pruhu, ale také funkce upozornění na nechtěné vyjetí z jízdního pruhu nebo dokonce ze silnice. Ve druhém případě systém řidiče varuje vibracemi ve volantu.
Systém EyeSight je nedílnou součástí komplexního přístupu Subaru k bezpečnosti. Statistiky automobilky z japonského trhu uvádějí, že automobily vybavené druhou generací systému EyeSight vykazovaly zmenšení počtu čelních nárazů o 61 %. Po zavedení třetí generace, jež je součástí standardní výbavy všech současných Subaru prodávaných na českém trhu, došlo k poklesu o dalších 44 %, tedy přibližně na čtvrtinu původních hodnot. Díky novým funkcím se s příchodem čtvrté generace očekává další zvýšení bezpečnosti, a to zejména v křižovatkách, kde se uplatní nové funkce. Čtvrtá generace kamerového systému EyeSight se na českém trhu objeví na palubě nové generace modelu Outback přibližně v polovině roku.
Subaru na systému EyeSight pracuje neustále a v nedávno představeném kombi Levorg přišlo s dále vylepšenou variantou doplněnou radary umístěnými v předních rozích, které lépe monitorují prostor vedle vozu. Automobil je tak lépe vybaven pro rychlejší reakce na potenciálně nebezpečné automobily či cyklisty přibližující se ze strany. Zatím je tento systém určený pouze pro japonský trh. V každém případě jde o další krok směrem k cíli, který si Subaru stanovilo do roku 2030. Spočívá v tom, že ve vozech Subaru by neměl při nehodách zemřít žádný člověk.
Převzato z časopisu