Technika
iAUTO – Internet a automobil
Petr Hanke 04.09.2012 09:08
Internet mění styl komunikace ve společnosti. Postupně se začíná prosazovat i v automobilech, kam přináší zcela nové možnosti. Jaká je dnešní situace?
Některé zdroje říkají, že více než sedmdesát procent inovací současných automobilů se týká jejich elektronických systémů. Velká část bezpochyby připadá na tzv. infotainment, tedy na palubní systém automobilu, zajišťující na jedné straně zábavu (autorádio, konektivita s přehrávači MP3, či televize) a na druhé straně sloužící pro informovanost řidiče (navigační systém), či pro komunikaci (telefon). Nejnovější generace těchto systémů jsou již dnes navrženy tak, aby dokázaly různými způsoby pracovat s informacemi, jež se do automobilů dostanou prostřednictvím internetové sítě. Připojení automobilu k internetu úzce souvisí s rozvojem sítí mobilních operátorů, protože právě s využitím jejich karty SIM všechny systémy pracují.
Vůbec prvním automobilem schopným přímo od výrobce komunikovat pomocí internetu byl v roce 2001 uvedený BMW řady 7, který mohl být vybaven balíčkem služeb BMW Online. Díky pomalému připojení pracujícímu se standardem WAP se systém automobilu spojoval pouze se servery automobilky, které mu posílaly vybrané informace v minimální velikosti. O sedm let později, tedy v roce 2008, to byla opět značka BMW (další generace řady 7), která představila možnost prohlížení informací z internetu prostřednictvím systému vozu na jeho hlavním displeji. Nevýhodou řešení BMW je karta SIM integrovaná přímo do útrob vozu, kterou v mnoha zemích, včetně České republiky, nelze bohužel aktivovat.
Systém pracuje hlavně v evropských zemích západně od našich hranic a také na některých zámořských trzích. V roce 2010 přišla značka Audi ve voze A7 Sportback se zajímavým způsobem připojení k internetu. Umožňuje totiž zákazníkům, aby si do čtečky umístěné v přístrojové desce vložili vlastní kartu SIM s datovým tarifem. Automobil se tak dokáže k internetu připojit prakticky na celém světě, kde je odpovídající mobilní síť s datovými přenosy. Systém Audi navíc umožňuje toto datové připojení pomocí funkce hot spot sdílet s dalším zařízením v automobilu (mobilní telefony, přenosné počítače, tablety apod.).
Zařízení hot spot nabízejí v rámci příslušenství i konkurenční značky BMW a Mercedes-Benz, avšak jako samostatné moduly s vlastní kartou SIM. Když už se data z internetu do automobilu dostanou, dokáží současné systémy řidiči přinést například aktuální stav i předpověď počasí, případně slouží pro příjem informací o dopravním provozu RTTI (Real-Time Traffic Information), které se získávají na základě pohybu mobilních telefonů. Řidič a posádka mají také k dispozici všechny informace, jež poskytují vyhledávací služby Google Local Search. S využitím připojení k internetu lze na displeje automobilů, vybavených potřebnou technikou, dostat aktuální zpravodajství.
Přes servery automobilek je možné i stáhnutí trasy, kterou jste si večer doma na svém počítači naplánovali, a to přímo do navigačního systému automobilu. Zajímavou novinkou využívající připojení k internetu představila společnost BMW spolu s novou generací svého navigačního systému Professional letos v létě. Systém umožňuje automobilu diktovat například e‑maily, zprávy SMS, anebo poznámky.
Zařízení automaticky posílá zachycenou řeč na servery společnosti Nuance (specialista na rozpoznávání hlasu), kde dojde k jejich rozkódování a následnému zaslání formou textu zpět do automobilu, který jej odpovídajícím způsobem použije. Na podobném principu fungují například i nové funkce osobních asistentů v nejnovějších chytrých telefonech s operačními systémy iOS a Android. Aktuálně pracují všichni výrobci ve svých vozech s datovými protokoly nejvýše 3G (UMTS). Od listopadu loňského roku je však už také v Evropě v komerčním použití připojení LTE (Long Term Evolution), které se často označuje jako 4G. Proti svému předchůdci se vyznačuje mnohem vyšší přenosovou rychlostí (až 14,4 MBit/s u 3G proti maximu 100 MBit/s u LTE/4G, určeného pro rychle se pohybující zařízení). První automobilový test tohoto připojení proběhl již v roce 2009 v automobilu Mercedes-Benz třídy S na letišti v Mnichově.
Konkurenční bavorské značky připravily své plně funkční prototypy v roce 2011 a sériové nasazení této technologie na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Například společnost BMW již nyní představila v rámci svého příslušenství hot spot pracující právě s rychlým připojením LTE, umožňujícím je sdílet ve svém okolí. Se zrychlením připojení samozřejmě souvisí další rozvoj funkcí, které automobil může nabízet. Jednou z nich je další a účelnější propojení se službami společnosti Google, konkrétně Google Maps, reálného pohledu na naši planetu Google Earth a také Google StreetView, zobrazujícího reálné pohledy při pohybu po ulicích. Připojení LTE umožní například sledování nejrůznějších videozáznamů, hudebních souborů či digitálního příjmu autorádia v reálném čase. Prostřednictvím LTE může docházet i k automatickým aktualizacím softwaru celého automobilu. Nabízí se také možnosti telefonování přes internet pomocí protokolu VoIP. Spolu s internetem a stále komplexnějším propojováním systémů automobilů a tzv. chytrých mobilních telefonů vznikají další zcela nové možnosti.
Právě mobilní telefon totiž může rozšířit funkčnost automobilu jako takového. Trend v tomto směru zatím nastoluje opět BMW. Majitelé mobilního telefonu Apple iPhone si mohou do svého zařízení již nyní nahrát speciální aplikaci BMW Connected, která po připojení do vozu umožní reprodukovat internetová rádia či komunikovat na sociálních sítích Facebook a Twitter.
Ke všem těmto funkcím se využívá připojení k internetu mobilního telefonu, stejně tak jako jeho software, jehož ovládání je vyvedeno do systému vozu, v tomto případě BMW iDrive. Ačkoliv se výše uvedená trojice nových funkcí může zdát jako nepříliš široká, vězte, že mnichovská automobilka BMW již připravila pro vývojáře softwaru speciální balíček instrukcí a kódů, který umožní, aby pro mobilní telefony (nejen iPhone, ale i s jinými operační systémy) napsali vlastní aplikace, obsluhované systémem automobilu. Tím se funkce, kterými jednotlivá vozidla disponují, mohou rozšířit přesně tím směrem, jakým to požadují jejich majitelé.
Je nasnadě, že jsme nyní teprve na začátku nové éry připojených a komunikujících automobilů. Tyto vozy své posádce dokáží zprostředkovat mnohem více informací nejen k cestě samotné, ale také k místu, kde se právě nacházejí. Automobil tak pomůže s hledáním parkovacích míst v neznámém prostředí, ale také vás účinněji propojí s přáteli. Možná vám také v budoucnu automaticky přečte nejnovější zprávy, ale třeba bude svou polohu sdílet s pozicí vašich přátel. Možností je v tomto směru netušeně mnoho a budoucnost ukáže, co všechno bude s internetem na palubě možné. A hlavně, jaké funkce budou mít pro příjemnější a bezpečnější cestování skutečný smysl.
Převzato z časopisu