Technika
BMW Innovations Day – Pro budoucnost
Petr Hanke 28.02.2012 14:40
BMW Group ve svém vývojovém centru v Mnichově představila zajímavé technologie, které vyvíjí pro bližší či vzdálenější budoucnost...
Fascinující je sledovat, jak rychle stoupá množství funkcí a výbavy moderních automobilů. Pomyslnou výkladní skříní novinek a současně hnacím motorem pokroku jsou, ať chceme nebo nechceme, především prestižní německé značky. Je to dáno kromě jiného i tím, že právě jejich zákazníci jsou schopni a ochotni za tyto novinky náležitě platit. Když se ohlédneme deset či patnáct let zpět, zjistíme, že největší pokrok v konstrukci automobilů nastal v oblasti elektroniky, která nabízí zcela nové možnosti. Vznikají tak pokrokové asistenční systémy, zvyšující bezpečnost i komfort, jež jsou výsledkem stále intenzivnějšího propojování různých systémů automobilu.
A právě propojování je hlavním mottem přístupu ConnectedDrive, jenž je jednou z hlavních vývojových strategií německé automobilky BMW. Ideálním příkladem rozšiřujícího se množství funkcí je čelní kamera, která byla uvedena v luxusních typech BMW koncem roku 2005. Zpočátku bylo jejím úkolem pouze automatické ovládání dálkových světlometů. Rozšířené schopnosti elektroniky dále umožnily prostřednictvím kamery rozlišovat dopravní značky rychlostních omezení a nyní nově také zákazu předjíždění. Stejná kamera slouží i jako základ pro upozornění před opuštěním jízdního pruhu, anebo pro nejnovější systém varování před čelní kolizí, jenž se představil ve druhé generaci BMW řady 1. Doslova za dveřmi je další funkce využívající této kamery, a to zdokonalený asistent dálkových světlometů, který umožní jejich zapnutí i v situaci, kdy jede vůz v protisměru.
Prostřednictvím kamery totiž přesně zná neustále se měnící polohu protijedoucího nebo stejným směrem jedoucího automobilu, a podle ní nastaví stínítka v dálkových světlometech tak, aby zamezil oslnění druhého řidiče. Tím se účinně zvyšuje bezpečnost jízdy v noci. Za stejným účelem vznikly i doplňkové světlomety Dynamic Light Spot, které budou umístěny na místě mlhovek, jež nahradí speciální režim adaptivních světlometů. Tvoří je výkonné LED, jsou natáčecí a osvětlují potenciálně nebezpečného chodce na vozovce. Jeho rozpoznání je úkolem termovizního systému nočního vidění, kterým mohou být výše postavené modelové řady BMW již vybaveny. Zcela přirozeně tak řidič dostane varování ještě před tím, než by danou překážku (postavu chodce) spatřil jen při použití obrysových světlometů. V praxi jsme měli možnost vidět, jak funkce Dynamic Light Spot dokázala sledovat chodce přecházejícího přes vozovku.
Zatímco tato funkce bude možná v nabídce již letos, ve vzdálenější budoucnosti převezme funkci zvýrazňovače osob při jízdě v noci jiný systém, a to vylepšený displej Head-Up, pracující s reálným obrazem. Jde o plně barevný displej, jak jej známe dnes, avšak s přibližně čtyřikrát větší plochou, který bude schopen svá upozornění či informace vázat na situaci před vozem, a dokáže tak na chodce včas upozornit, či ho přímo zvýraznit. Na simulátoru jsme si vyzkoušeli, jak přirozená může být navigace. Nový displej Head-Up totiž svá doporučení kreslil přímo na vozovku před automobil, a přesně tak ukazoval, kam odbočit. Jeho přínos může být rovněž ve zvýraznění automobilu, k němuž se nebezpečně rychle přibližujete. Sériové uvedení tohoto zařízení je však poměrně daleko, vyžaduje totiž hodně místa, jež v dnešních vozech není zatím k dispozici.
Jakmile se však tento prostor mezi spodní hranou čelního skla a přístrojovou deskou, na níž je promítací zařízení umístěno, najde u některého z budoucích velkých typů BMW, tak bezpochyby dostane jízda zcela nový rozměr. Součástí Dne inovací BMW byla prezentace nového druhu světlometů, tzv. laserových, jejichž přednosti spočívají v nižší spotřebě energie a menších rozměrech. Byly uvedeny na hybridním konceptu BMW i8, vývoj pokračuje pro instalaci do sériových typů. Tvoří je trojice diod, produkujících modré laserové paprsky, jež soustavou zrcátek převádí do společného bodu, v němž se po dopadu na fosforovou vrstvu rozzáří bílým světlem. Jsou méně prostorově náročné a mají přibližně poloviční spotřebu ve srovnání s dnešními LED. Tento druh světelného zdroje samozřejmě bude možné kombinovat s funkcemi adaptivních světlometů, systémem Dynamic Light Spot i protioslňovacím asistentem dálkových světlometů.
Propojování v nové podobě využívá i další představená funkce, proaktivní systém, jenž na základě informací z různých zdrojů (například kanál reálných dopravních informací RTTI, komunikace mezi automobily Car-2-Car či historické databáze provozu) dokáže vypočítat a odhadnout situaci, která před vozidlem vznikne během příštích přibližně dvou minut. Jde tedy o funkci, jež přijde vhod například na dálnicích, kdy s velkou přesností dopředu upozorní například na dopravní kolonu, případně doporučí rychlost jízdy pro plynulé projíždění pulzující dopravní špičkou. Zařízení pracuje tak, že z dostupných informací, neustále aktualizovaných, připraví stovku pravděpodobných scénářů. Následně je porovná a podle jejich zastoupení zjistí, který z nich je nejpravděpodobnější. Komunikace automobilu s okolím přináší i další možnosti. Jednou z nich je systém upozornění na práci na silnici. Již nyní jsou proto v rámci vývojového projektu na dálničních uzavírkách v Hessensku umístěné odpovídače, jež vysílají informace o přesné poloze uzavírky, resp. o konkrétním uzavřeném jízdním pruhu. Automobil vybavený odpovídajícím zařízením na tuto skutečnost upozorní řidiče. Na rozdíl od proaktivního systému vypočítávajícího proud dopravy, může být tento systém relativně rychle uveden do reálného provozu. Mnoho nových funkcí je založeno na přístupu k informacím, jenž závisí na rychlosti připojení k internetu, což se v budoucnu stane standardem. Automobily BMW, ale také Mercedes-Benz a Audi, mohou již nyní být připojeny, ale rychlost spojení je omezena standardem 3G. Proto se pracuje na zavedení rychlejšího připojení čtvrté generace (4G nebo LTE), jež dále rozšíří již nyní značné možnosti nejrůznějších druhů tohoto propojení.