Technika
Audi e-tron – Elektrické možnosti
Pavel Biskup 30.01.2013 10:24
Pokud se u automobilů Audi objeví v názvu dodatečné označení e-tron, prozrazuje to verzi schopnou pohybu i na delší vzdálenosti prostřednictvím elektrického pohonu...
Paleta těchto vozů se postupně rozrostla od čistě elektrického pohonu přes varianty Plug-In Hybrid, a jak je u značky Audi tradicí, zahrnuje i vozy s pohonem všech kol quattro, vytvořeným elektrickou hnací soustavou. Dokonce i během vývoje supersportovního kupé R8 vznikla posléze jeho elektrická verze Audi R8 e-tron, jež upoutala zájem vytvořením rekordních časů na Severní smyčce Nürburgringu. U špičkového typu R8 e-tron pohánějí oba elektromotory o společném výkonu 280 kW a točivém momentu 820 N.m zadní kola s možností jejich individuálního zatížení torque vectoring, dovolujícího bezpečnější a dynamičtější průjezdy zatáček.
Potřebná energie pro pohon se čerpá pouze z článků Li-Ion s kapacitou 48,6 kWh, které jsou uloženy jak ve středním tunelu, tak i napříč před zadní nápravou. Na extrémně náročné, 20,832 kilometru dlouhé trati Nürburgring, kde výkonný sportovní vůz spotřebuje až 65 l benzinu na 100 km, kapacita akumulátorů tohoto elektromobilu vystačí na dvě extrémně rychlá kola. Ke snížení spotřeby pomáhá rekuperace energie, když při zpomalování oba elektromotory pracují v generátorovém režimu a výrazně tak ulehčují práci elektromechanickým brzdám kol zadní nápravy. Audi R8 e-tron zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy, jeho rychlostní maximum je omezeno na 200 km/h a jako dojezd udává výrobce 215 kilometrů...
Pouze technickou studií ryzího elektromobilu je čtyřsedadlový Audi A2 Concept, který propojuje technologii e-tron s ultralehkou stavbou a dalšími podněty pro vozy budoucnosti. Tak třeba řízení a brzdy jsou převedeny na elektrické ovládání by-wire a vůz využívá komfortnější indukční dobíjení. Větší Audi A3 e-tron Concept byl navržen jako paralelní Plug-In Hybrid. Jeho čtyřválec 1.4 TFSI dává výkon 155 kW, elektromotor přispívá 20 kW a oba pohánějí přední kola. Akumulátory Li-Ion 12 kWh v čistě elektrickém módu dovolují dojezd asi 50 km. Automobil přijde v roce 2014 do sériové produkce jako Plug-In Hybrid, o něco později budou v obdobném uspořádání pohonu také Audi A4 a velké SUV Q7. Zajímavou alternativou ke koncepci paralelního hybridu je rozdělení výkonu spalovacího motoru a elektromotoru mezi jednotlivé nápravy. Pro takovou studii e-tron quattro byl vybrán osobní automobil Audi A5. Motor 2.0 TFSI, uložený vpředu, doplnily dva elektromotory, jeden na přední a druhý na zadní nápravě. Jako Plug-In Hybrid se tento A5 e-tron Quattro nabíjí ze zásuvky.
Pozoruhodný prototyp Audi e-tron Spyder, navržený rovněž jako Plug-In Hybrid, má pohon všech kol uspořádán poněkud jinak. Jeho vznětový šestiválec 3.0 V6 TDI/ 221 kW (300 k), 650 N.m, s dvojicí plnicích turbodmychadel je uložen uprostřed vzadu a pohání zadní kola. Těm v kratších intervalech může vypomáhat dvojice elektromotorů pohonem kol předních (celkem 64 kW, 352 N.m). Potřebnou energii získávají při brzdění prostřednictvím akumulačního systému, jenž využívá kinetickou energii setrvačníku (jako v závodním prototypu Porsche 911 GT3 R Hybrid, viz AR 12/’10). Pro provoz hlavně v městských aglomeracích je navržen Audi A1 e-tron s prodlužovačem dojezdu Range Extender, tvořeným malým spalovacím motorem a generátorem.
Flotila dvaceti vozů se průběžně testuje v různých částech Německa; s tím, že účastníci testu mají k dispozici i referenční Audi A1 s motorem 1.4 TFSI. Přední kola pohání elektromotor 75 kW, 240 N.m; dojezd v plně elektrickém režimu je asi 50 km (s prodlužovačem 250 km). Pro dobíjení akumulátorů Li-Ion 12 kWh se využívá generátor, poháněný jednorotorovým motorem Wankel 254 cm3, uloženým v zadní části vozu, s výkonem v první fázi 15 kW, ve druhé pak 25 kW. Z testování tohoto konceptu mimo jiné vyplynulo, že se vzdálenost ujetá v čistě elektrickém provozu po seznámení řidičů s novou technologií postupně navyšovala z původních 76 až na 91 %. Dalším posunem v oblasti elektromobility by mohla být koncepce Audi Dual-Mode Hybrid, která se v současné době nachází ve fázi předvývoje a ve zkouškách je zatím jen několik exemplářů, postavených na bázi Audi A1.
Schéma pohonu je nezvykle zeštíhlené. V podstatě jej tvoří v jednom kompletu spalovací motor, dva elektromotory a jednostupňová převodovka. Spalovací motor prezentuje nově vyvinutý zážehový tříválec 1.5 TFSI, odvozený z dvoulitrového čtyřválce, schopný výkonu 95 kW a točivého momentu 200 N.m. Tento motor je propojen s elektromotorem EM1 ve formě úzkého kotouče, jenž zastává funkce spouštěče a generátoru; maximum jeho výkonu je 50 kW a točivého momentu 210 N.m. Pro elektrickou trakci je určen druhý elektromotor EM2 o výkonu 85 kW a točivém momentu 250 N.m. Jednostupňová převodovka umožňuje spalovací motor včetně generátoru prostřednictvím zubové spojky od zbývající hnací větve odpojit nebo naopak připojit.
Dual-Mode Hybrid může pracovat v několika režimech. Od rozjezdu do rychlosti 55 km/h, což představuje městský provoz, obstarává pohon samotný elektromotor EM2. Pokud by akumulátor neměl již dostatek energie, systém krátkodobě přejde na sériový provoz, při němž elektrickou energii vyrábějí spalovací motor 1.5 TFSI a generátor EM1. Jízda s elektropohonem je možná do rychlosti 130 km/h. Od cca 55 km/h dochází k zapojení spalovacího motoru a elektromotoru EM1 do hnacího systému. V tomto hybridním módu rozhoduje řídící jednotka, jaký podíl jednotlivé agregáty na pohonu dostanou.
Po dosažení 130 km/h je pohon záležitostí převážně spalovacího motoru, pouze v případě nutnosti jej může podpořit elektromotor EM1, buď pro zvýšení systémového výkonu, anebo snížení spotřeby. Jak jsme si vyzkoušeli, jízda s koncepčním vozem je už v tomto stupni vývoje na velmi solidní úrovni popsaných režimů, jejichž střídání řidič při krátkých jízdách prakticky postřehne jen podle údajů na přídavném kontrolním displeji. Koncepční Audi A1 Dual-Mode Hybrid disponuje systémovým výkonem 130 kW, zrychlení na sto zvládá za méně než devět sekund. Akumulátor 17,4 kWh, z větší části uložený pod zadními sedadly, zaručuje dojezd s elektropohonem asi devadesát kilometrů. Normovaná spotřeba se pohybuje kolem 1,0 l/100 km, což odpovídá výfukovým emisím CO2 23 g/km. Stále je ovšem tento vůz pouze nositelem nového technického řešení, a o tom, zda přijde do sériové výroby, rozhodnuto nebylo.
Nicméně na autosalonu Mondial de l’Automobile 2012 v Paříži byl shodný princip pohonu Dual-Mode Hybrid prezentován také u konceptu Audi Crosslane Coupé, který je víceméně designovou studií příštího nového modelu Q2. Do popisované kategorie elektromobilů patří i projekt e-performance, vyvíjející modulární systém jejich stavby. Dnes je pro řešení tohoto zadání využíván výzkumný automobil Audi F12 s možností testování různých konfigurací základních částí. Zásobník elektrické energie vytvářejí dva od sebe oddělené bloky akumulátorů s kapacitou 38,9 kWh, jeden v podélné ose, druhý napříč před zadní nápravou, oba chlazené kapalinou a s hmotností kolem 400 kilogramů. Pohon vozu obstarávají tři elektromotory. Každé z obou zadních kol je přes jednostupňový převod spojeno s vlastním asynchronním motorem 50 kW, 200 N.m, a jejich řízení umožňuje měnit tažnou sílu v příčném směru (opět torque vectoring), tady záležitost bezpečné změny směru jízdy za vysokých rychlostí.
Vpředu je umístěn synchronní motor, který přes dvoustupňovou převodovku a diferenciál se závěrem pohání přední kola. Novinkou je přepínací vysokonapěťová elektrická palubní síť, kde oba akumulátory mají různá výstupní napětí 148 a 222 V. Stejnosměrný měnič DC/DC reguluje i vyžadované jednotné napětí systému, takže v dílčím zatížení to je z hlediska účinnosti asi 200 V, se zvyšujícími se nároky na výkon napětí stoupá až na 440 V. Hmotnost vozu F12 se pohybuje kolem 1650 kg, zrychlení 0 – 100 km/h zvládá za necelých 7 sekund, největší rychlost je omezena na 180 km/h a dojezd činí asi 200 km. Zbývá dodat, že se technologie e-tron objevila i na závodní dráze. V roce 2012 debutoval typ Audi R18 e-tron Quattro v závodech sportovních prototypů WEC (viz AR 5 a 8/’12). Kola jeho zadní nápravy pohání vznětový motor 3.7 V6 TDI o výkonu přes 375 kW (510 k) a točivém momentu 850 N.m prostřednictvím šestistupňové sekvenční převodovky. Na přední nápravě umístěná jednotka motor/generátor MGU při brzdění přeměňuje získanou energii na stejnosměrný proud po roztočení setrvačníku až na 45 000 min‑1 ve vzduchoprázdném prostoru skříně. Tuto akumulovanou energii může řidič opět využít při výjezdu ze zatáčky, kdy elektromotory jednotky MGU 2x 75 kW krátkodobě pohánějí přední kola (dobu a způsob aktivace určují sportovní řády FIA). Jako vítěz závodu 24 h Le Mans 2012 byl typ R18 e-tron Quattro nejen rychlejší, ale také hospodárnější. Spotřeboval o 10 procent méně motorové nafty než o rok dříve vítězný Audi R18 TDI s klasickým uspořádáním pohonu zadních kol.
Převzato z časopisu