Technika
AUDI CONNECTIVITY TECHDAY – DIGITÁLNÍ NAKROČENÍ
Petr Hanke 28.11.2016 06:59
Technika
V rámci tradičního technologického dne Audi připravilo prezentaci digitálních technologií souvisejících s automobily přímo, ale i nepřímo.
Pro automobily budoucnosti bude samozřejmé stále intenzivnější propojení s elektronickými zařízeními řidiče, okolním světem, stejně jako s ostatními automobily. K tomu slouží různé druhy protokolů a rozhraní, a to jak bezdrátových (těch bude v budoucnu většina), tak těch spojených kabelem. V minulosti byly automobily volitelně vybavovány různými druhy navigačních, komunikačních, zábavních a informačních systémů, pro něž se používá souhrnný termín infotainment. Audi nám v rámci svého technologického dne představilo jeden ze svých vývojových projektů, kterým je nová generace rozhraní mezi člověkem a strojem. K vidění byl v dále zdokonaleném interiéru studie E-tron Quattro Concept z roku 2015, kde se již smazal rozdíl mezi multimediálními systémy, navigací a vozem jako takovým – vše je jeden propojený celek s jednou centrální řídicí jednotkou namísto několika samostatných. V tomto konceptu navíc s pokrokovým řešením celého rozhraní prostřednictvím rozměrných displejů.
Ten hlavní za volantem je zahnutý OLED s úhlopříčkou 14,1 palce a rozlišením 2240 x 720 bodů (pro představu: FullHD televizory mají rozlišení 1920 x 1080 bodů a jejich úhlopříčka může dosahovat i více než 60 palců). Další dva jsou umístěné na středové konzole, jsou dotykové a pro jednoznačnou komunikaci s řidičem vybavené zpětnou vazbou – po aktivaci určité funkce jemně zavibruje do prstu řidiče. V sériové podobě se toto řešení objeví v chystané nové generaci Audi A8 v roce 2017. Podobný prvek používá již nyní nejnovější generace Porsche Panamera. Půjde o další rozvoj aktuálního virtuálního kokpitu využívajícího místo klasických přístrojů 12,3palcového displeje s mimořádně rychlým grafickým procesorem Tegra 30 od společnosti NVIDIA. V budoucnu se počítá též s rozšířením hlasového ovládání, automobil by měl rozumět mluvené řeči, podobně, jako je tomu již dnes u mobilních telefonů a počítačů prostřednictvím asistentů Siri (Apple), Cortana (Microsoft), případně Alexa (Amazon). Audi svoji představu o „sekretářce“ označuje méně poetickou zkratkou PIA – Personal Intelligent Assistant – a počítá s tím, že bude samočinně automatizovat různé činnosti v závislosti na tom, jak konkrétně je využívají jednotliví majitelé, a současně dokáže odpovídat na různé řečí položené otázky, týkající se například vyhledávání nebo jiných informací.
Celý elektronický systém je navržen jako modulární platforma s vysokým výpočetním výkonem. Audi v tomto směru spolupracuje s vedoucími společnostmi v oboru (například zmiňovaná NVIDIA, ale i Qual-comm, NXP, ST Microelectronic či Renesas). Každý z těchto dodavatelů je současně i technologickým partnerem zapojeným do výdoje. Tím a současně otevřenou architekturou schopnou rozsáhlých aktualizací budou zajištěny vždy nejnovější funkce a přirozeně i bezpečnost. Mnoho nových funkcí se bude opírat o rychlé připojení k internetu LTE a přímé spojení se servery automobilky. Jejich prostřednictvím bude automobil získávat informace nejen od různých prvků dopravní infrastruktury, ale také od ostatních automobilů. V tomto ohledu budou hrát značnou roli mapy HERE, jež Audi společně s konkurenty BMW a Daimler nedávno koupilo od finské Nokie. Tyto společnosti nyní intenzivně spolupracují na zdokonalování mapových podkladů a přípravě společného „cloudu“ s komplexními informacemi o dopravě, jež budou poskytovány přímo jednotlivým automobilům. Kromě varovných informací budou do vozidla putovat například také informace o volných parkovacích místech a samozřejmě o aktuální hustotě dopravy. Konsorcium HERE je navrženo jako platforma, do níž jsou zvány i další společnosti včetně automobilek. V rámci celého dne jsme měli možnost nahlédnout také pod pokličku chystaných systémů, jež umožňují vyzkoušení různých asistenčních systémů používaných v moderních vozech. Audi vyvinulo systém založený na 3D brýlích Oculus, simulujících virtuální realitu. Po usednutí do testovacího vozu stojícího na volném prostranství letiště a nasazení brýlí se v nich zobrazí obraz běžného městského provozu. Po rozjetí a ovládání vozu standardním způsobem máte pocit skutečné jízdy provozem. Obraz v brýlích reaguje na pohyby volantu i pedálů. V systému je naprogramováno několik simulovaných nebezpečných manévrů chodců i cyklistů, na něž necháte automobil automaticky zareagovat brzděním a zastavením. V tomto virtuálně/reálném simulátoru má uživatel možnost jasně pocítit a uvědomit si činnost různých bezpečnostních systémů v takových situacích, jaké nikdo z řidičů nechce v reálném provozu zažít.
Převzato z časopisu