Motorsport
Zkušenosti – Tovární tým
Milan Olšanský 12.12.2014 06:46
Více než čtvrt století využívá nejstarší česká automobilka Tatra zkušenosti z účasti na světových soutěžích k aplikaci nových konstrukčních řešení do sériové výroby svých těžkých nákladních vozidel.
Je neoddiskutovatelnou pravdou, že informace získané v boji se velmi dobře hodí k mírovým aktivitám. Zrovna tak je to se závody a soutěžemi automobilů či vozidel. Získané zkušenosti a vědomosti výrazně posunují hranice možného též v běžné produkci. Věděli to již první výrobci automobilů (ví to i drtivá většina těch dnešních) a proto svá vozidla často a rádi posílali do boje na závodních drahách. Nejen proto, že značka Tatra patří k těm nejstarším na světě, ale proto, že se konstruktéři a dělníci pro ni pracující nikdy nezalekli jakékoliv rozumné výzvy, má moravský výrobce bohaté zkušenosti z extrémního provozu svých vozidel na hranici technických a lidských možností. Více než dvacet pět let obsazují soutěžní speciály Tatra nejtěžší podnik na světě, pověstný Dakar, navíc se účastní celé řady soutěží dakarského typu. Co z toho fabrika má? To je poměrně častá otázka. Odpovědí je: „image, prestiž, dobré jméno a neocenitelné informace uplatněné v sériové výrobě svých produktů“. Hodnota plynoucí z uplatnění zkušeností získaných ze soutěží v sériové výrobě , i když je jmenovaná na posledním místě, je tou nejdůležitější složkou profitu ze sportovních motoristických aktivit.
Znovu tovární tým
Poměrně dlouhou dobu měla Tatra svůj vlastní soutěžní tovární tým. Poté úzce spolupracovala s týmy soukromými a přitom stále, díky enormnímu úsilí oddělení technického vývoje, konstruovala, připravovala a vyvíjela soutěžní speciály reprezentující kruciální obchodní řadu civilních produkčních vozidel. V loňském roce značka Tatra opět pocítila potřebu, doslova nutnost, přimknout se ještě blíže k motoristickým aktivitám. Proto zrealizovala výběrové řízení, jehož výsledkem bylo smluvní ustanovení továrního týmu. Společnost Tatra Trucks a.s. si vybrala to nejlepší, co svět motoristického sportu v daném segmentu a v evropském měřítku nabízí – tým Buggyra! Vznikl Tatra Buggyra Racing Team, který kromě budování dobrého jména automobilky a dosahování co nejlepších výsledků na sportovních kolbištích má za úkol významně přispívat k vývoji a odzkoušení nových konstrukčních řešení uplatněných následně v nabídce civilních i speciálních vozidel Tatra.
Nejlepší k nejlepšímu
Roudnický tým Buggyra, jehož zdobí mnohačetné úspěchy v různých disciplínách motorsportu – okruhové závody tahačů, světové rychlostní rekordy, dálkové maratónské soutěže, vývoj a příprava techniky včetně vlastních motorů pro závody a soutěže těžkých nákladních vozidel – vstoupil do prestižní role továrního týmu nejstarší české automobilky vývojem soutěžního speciálu Tatra FAT BOY. Prémiový soutěžní speciál FAT BOY ročníku 2014/2015 navazuje na více než patnáct let vyvíjenou a zkoušenou konstrukci trambusových soutěžních Tater reprezentující původní originální obchodní řadu T 815. Její podvozková skupina a celá řada dalších konstrukčních uzlů je identická s technikou vozidel obchodní řady T 158 Phoenix. Vstup velezkušeného a především plně profesionálního týmu do vývoje dakarských speciálů Tatra nastolil nové standardy a nezbytný trend, stanovil přímou časovou osu, po níž se ubírá vývoj jednotlivých konstrukčních skupin vozidla. Letošní vývojový úkol speciálu FAT BOY byl splněn a vozidlo společně s potřebnými proprietami již míří do dějiště dalšího ročníku maratónské soutěže Dakar. To však neznamená, že vývoj v Roudnici nad Labem či v Kopřivnici čeká na další dění. Naopak velmi pečlivě probíhá stavba dalšího vývojového speciálu v pořadí, který nese označení FAT BOY II. Nemalé prostředky a míra energie investovaná do vývoje a zajištění odpovídajícího soutěžního provozu mají svůj ekonomický otisk v nabídce vozidel Tatra. Zákazníci se například již teď mohou těšit na skutečnost, že těžké nákladní vozy Tatra budou disponovat kotoučovými brzdami. Vývojový projekt tohoto typu brzdového systému je tím nejhmatatelnějším a zároveň v tomto okamžiku nejsnáze sdělitelnějším pojítkem soutěžního speciálu a standardního produkčního vozidla Tatra.
Přínos pro zákazníka
Soutěžní aktivity vozidel Tatra postupně přispěly k aplikaci dvounápravového plněpohonného podvozku do sériové výroby, ke zvýšení maximálního výkonu motoru u sériových vozidel až na hranici 400 kW a maximálnímu točivému momentu až nad hranici 2000 N.m, a to vše při dodržení časově aktuálních emisních limitů dle norem Euro/EPA. V motoru se objevily chladiče stlačovaného vzduchu a písty s chladící dutinou a postřikem olejem. Pro zlepšení jízdních vlastností bylo vyvinuto vzduchové pérování pro ryze terénní podmínky. Na přední i zadní nápravě byl doplněn přídavný tlumič. Díky konstrukční změně se životnost hlavního tlumiče zvýšila čtyř a pětinásobně, životnost kabiny posádky se zdvojnásobila. Také kombinovaný systém odpružení King Frame byl zkoušen na soutěžních vozech. Pro jízdu v písčitých terénech byl vyvinut a podstatně vylepšen systém dohušťování a podhušťování pneumatik za jízdy a automatické hlídání minimálního tlaku. Speciál FAT BOY a jeho vylepšený klon FAT BOY II jsou dokladem správné konstrukční cesty značky TATRA a jednoznačným příslibem dnešního i budoucího profitu pro zákazníky nejstarší české automobilky!
Převzato z časopisu