Motorsport
Soutěžní trucky – Zoloto Kagana 2016
Milan Olšanský 29.08.2016 05:32
Během druhé letošní soutěže započítávané do Ruského mistrovství v rallye maratónského typu, Astracháňského podniku „Zoloto Kagana“, Kamaz Master Team opět malinko odkryl dakarské karty. Alespoň to tak na první pohled vypadalo.
Dalo by se říci, že ruská čtyřdenní soutěž „Zoloto Kagana 2016“, která proběhla na konci dubna letošního roku (27. 4. až 30. 4. 2016), by nemusela být pro nás v Česku nijak zvláště zajímavá. Snad i proto, že v kategorii soutěžních kamionů, T4, bylo jen deset posádek. Šest jich dodal Kamaz Master Team, tři MAZ-Sport auto (v podstatě juniorka KMT) a jednu GAZ Raid Sport. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že šlo především o ostrou tréninkovou účast těch největších současných hvězd ruského „dakarismu“. Popravdě se tím ani Kamaz Master Team netajil. O vítězi bylo prakticky rozhodnuto ještě před startem do prologu. Kdo by předpokládal, že se mezi šesti ostrými Kamazy nenajde vítěz, ten by měl navštívit psychiatra. Tak proč bychom se měli soutěží Zoloto Kagana 2016 zabývat více do hloubky? Odpovědí je účast kapotové variace soutěžního Kamazu – to bylo to, co nás přitáhlo do Astracháně a co také bylo vidět na první pohled. To co bylo skryto a po pravdě řečeno skryto mělo, svým způsobem, též zůstat je však ještě daleko zajímavější – motory GYRTECH roudnické Buggyry!
Globální Buggyra
Odborníci a fanoušci motorsportu samozřejmě vědí (koneckonců to vědí i pozorní čitatelé magazínu Trucker – 8/2015 str. 28 a 29), že největší a nejúspěšnější český tým Buggyra Racing závodící s trucky vlastní konstrukce jak na evropských a asijských okruzích, tak na světových tratích nejtěžších soutěží s proslulým Dakarem v čele, připravil pro Kamaz Master Team vyspělé a spolehlivé motory GYRTECH Race Power MK16-3EC. A vlastně nejen pro Kamaz Master Team, ale též pro zmíněnou juniorku týmu MAZ-Sport auto (MAZ 5309 RR)! Takže hned čtyři trucky z deseti kategorie T4 na rallye Zoloto Kagana 2016 měly srdce Buggyra z Roudnice nad Labem. A to je panečku co říci. Jednoznačně se zde ukazuje, do jaké „kategorie“ patří naše česká Buggyra. Pokud nejlepší tým světových rallye s trucky sáhne po motoru, který má jeho posádku dovést k vítězství, pak to samozřejmě nebude žádná sázka do loterie, ale strategické rozhodnutí na jistotu.
Hrátky se zdvihovým objemem
Faktem je, že otázka motorů nejtěžších dakarských monster je v poslední době živější, než by si možná samotní účastníci i fanoušci rallye přáli. Nejprve se razilo pravidlo o používání motorů se zdvihovým objemem do 13 l. Tím směrem ostatně většina týmů s ambicí startovat v soutěži Dakar napřela své síly: Gyrtech - 12,5 l, Cummins ISZ - 13 l, ISG - 10,5 l, ISX 12 - 11,8 l, Iveco Cursor 13 – 12,9 l, MAN D2676 – 12,42 l, Volvo/Renault D13/Dxi13 – 12,8 l, PACCAR MX-13 – 12,9 l. Posléze bylo pravidlo změněno na zdvihový objem 15 l (Cummins N14, ISX/QSX 15), aby se nakonec všechno změnilo a hovořilo se o zdvihovém objemu 16,5 l. Komupak to asi všechno hrálo do karet? No, kdybychom řekli, že rozhodně ne Kamaz Master Teamu, museli bychom se na místě propadnout. Zajímavé motory MAN/Liebherr V8 se zdvihovým objemem 16,16 l totiž našly své místo právě v soutěžních kamionech Kamaz. Nicméně tlak na zavedení stropu zdvihového objemu je příliš silný i na takové „podnikatelské těleso“, jakým je Kamaz Master Team, a proto mají ve svém novém kapotovém trucku motor GYRTECH. Nabízí se ještě jedna úvaha: společnost Liebherr vytvořila joint venture podnik s automobilkou Kamaz a chystá výstavbu nové motorárny s nabídkou řadových šestiválců, kromě jiného též se zdvihovým objemem do 13 l. Jenže to je zřejmě docela daleko, možná to bude trvat ještě nějaký ten rok. Na druhou stranu, proč by si Kamaz Master Team nemohl nechat postavit zcela nové řadové šestiválce právě od Liebherru? I když je to po poměrně velké finanční investici, podobně se chovají soutěžní týmy „malých“ automobilů v rámci Mistrovství světa v rallye.
Striktně: „No Comment“
Když jsme již u těch úvah a přemýšlení nahlas je třeba na rovinu říci následující věc. Pochopitelně jsem se snažil kontaktovat obě strany „hry“, o níž tady mluvíme. Požádal jsem jak Kamaz Master Team, tak především představitele Buggyra Racing o informace a možná též vyjádření k nasazení motoru Gyrtech v ruských a běloruských dakarských speciálech. Bohužel jde o natolik citlivé a závažné téma, že výsledkem bylo rázné „No Comment“. Také z toho je vidět, že jde o zcela reálnou záležitost nejvyššího významu. Považuji za nutné tuto skutečnost zcela jasně napsat, stejně tak jako to, že všechny úvahy zde zveřejněné jsou vlastně pouze spekulacemi na dané téma vycházející z dostupných informací z otevřených zdrojů. Nedávno jsem měl možnost seznámit se s názorem, že poskytnutí motoru Gyrtech de facto největším soupeřům otevírá jak kamazům, tak mazům až příliš dveře do kuchyně s nápisem Buggyra. „Proč to ti kluci z Roudnice dělají, když nepochybně také chtějí Dakar vyhrát?“ Myslím, že tady jde o drobnou mýlku. Motor je sice velmi důležitá „součást“ soutěžního trucku, ale nemusí to být zrovna celé to kouzlo. Motor se dá nakoupit, prodat, osadit do vozu – ale to ještě neznamená, že truck bude na soutěži stejně úspěšný jako vůz toho, kdo motor vyvinul a postavil. To nejdůležitější na soutěžích je celkový set up a snad i koncepce vozu a speciálně podvozku – a v tom je Buggyra, díky Tatře, zcela jedinečná. To, že je schopna připravit motor pro soupeře, a že po něm oni sáhnou, je důkaz schopností firmy a ukázka globálního zaměření. Buggyra se tak, a to říkám zcela bez uzardění, dostává na úroveň světových týmů, které poskytují své vynikající motory na základě smluv ostatním, například ve Formuli 1 je to Ferrari, Mercedes-Benz, Renault...
Kapotový Kamaz
Ale pojďme zpět do Astracháňské oblasti. Jeden z nejlepších ruských dakarských jezdců Edouard Nikolajev k účasti na rallye Zoloto Kagana 2016 poznamenal: „Máme první výsledky práce na podvozku našeho nového soutěžního trucku. Chci uvést, že vozidlo je podstatně měkčí. V té souvislosti můžeme těžit z poněkud bystřejších průjezdů rychlými zatáčkami. Pro nás je opravdu důležité, abychom se pořád posunovali vpřed. Je třeba, abychom získali co nejvíce informací o chování našeho nového trucku na různých površích. S novým vozem jsme toho také nenajezdili zatím moc v písečných dunách a stále se zdá, že výrazná kapota nám brání v tom, abychom rychle na vrcholu duny zjistili, jaká situace je před námi. Proto je účast na takových soutěžích, jako je tato, velmi důležitá. Je to pro nás ten nejlepší trénink před světovými rallye Hedvábná stezka 2016 a Dakar 2017.“
Ze slov Edouarda Nikolajeva vyplývá několik věcí. Za prvé, je docela možné, že se kapoťák některé ze světových soutěží přece jen nakonec zúčastní. Mimo jiné také proto, že v technických reglementech Dakaru 2017 je přesná specifikace kapotových vozidel – například to, že na přední nápravě musí být soustředěna hmotnost alespoň 4,9 t (asi bude třeba dovažovat). Za druhé, zmínka o měkčím nastavení podvozku a pozorování chování vozu při jízdě terénem ukazuje na to, že Kamaz Master Team využil domácí soutěž k ověření nastavení vyšších zdvihů odpružení, než je „homologovatelné“ pro soutěž Dakar u vozů s tuhými nápravami. Je docela možné, že místo oněch obligátních 300 mm to bylo 400 mm. Ostatně vzpomeňme si, že v roce 2012, kdy Dakar vyhrál poprvé Gerard de Rooy s nosatým Ivecem, to byl práce Kamaz Master Team, který měl výrazné pochybnosti o nastavení zdvihů u Iveca Torpedo. Edouard Nikolajev (Jevgenij Jakovlev, Vladimír Rybakov) s kapotovým speciálem Kamaz 43509 vyhrál s přehledem prolog. Poté se stáhl a „nasbíral“ obrovskou ztrátu přes osm hodin, aby poté v dalších etapách v klidu a pohodě jel svůj vlastní závod s ambicí otestovat co možná nejvíce kapotový speciál. Čtvrtou, poslední etapu opět s přehledem Nikolajev vyhrál, když porazil druhého Andreje Karginova (Alexander Kuprijanov, Igor Leonov) o osm a prvního z kategorie T1 (osobní vozy) Viktora Chorošavceva (Andrej Samarin, BMW X3) o dvanáct minut.
Během soutěže speciály Kamaz 43269 v trambusovém provedení prakticky dominovaly kombinované klasifikaci kategorií T1, T2, T3 a T4. V první etapě byl sice Nikolajev z tohoto pohledu na šestém místě, ale v druhé etapě již obsadil Ajrat Mardejev (Ajdar Běljajev, Dmitrij Svistunov) druhé a Andrej Karginov třetí místo. Ve třetí etapě byl Ajrat Mardějev první, Anton Šibalov (Robert Amatyč, Dmitrij Nikitin) čtvrtý a Andrej Karginov pátý. V celkové klasifikaci, a to též kombinované, vyhrál rallye Zoloto Kagana 2016 Andrej Karginov, na stupně vítězů ho doprovodily týmové posádky Ajrata Mardějeva a Antona Šibalova. Vítěz kategorie T1 Viktor Chorošavcov s BMW X3 byl čtvrtý se ztrátou devatenácti minut na Karginova. Kromě zmíněného kapoťáku výrazně zaujala též skutečnost, že v rámci přípravy na mezinárodní rallye Hedvábná stezka 2016 Moskva – Peking (7. 7. – 15. 7. 2016) se pod hlavičkou Kamaz Master Teamu v Astráňské oblasti objevila čínsko-ruská posádka jezdce Hou Hongniga (Shen Xin a Andrej Mokejev). V celkové klasifikaci obsadili Číňané sedmou pozici. Poslední poznámka patří do segmentu bezpečnosti na závodních podnicích. Hned druhý den rallye okolo 14.00 hodin se stala nešťastná událost. Sergej Vjazovič (Maksim Novikov, Andrej Žigulin) s kamionem MAZ 5309 RR z týmu MAZ-Sport auto zaznamenal nezaviněně incident, když se mu pod kola jeho speciálu doslova přimotal čtyřicetiletý fanoušek. Shluk diváků a amatérských fotografů se pohyboval za hranou duny, v prostoru soutěžní trati, kterou závodníci museli překonat. Při výjezdu speciálu MAZ st. číslo 307 došlo ke spadnutí diváka přímo do směru jízdy vozu. Okolostojící diváci poskytli nešťastníkovi první pomoc a ten byl poté policejním vrtulníkem Kamov Ka-226 transportován do Aleksandro-Marínské nemocnice. Doktoři diagnostikovali zlomeninu horní končetiny a rozsáhlá traumata vnitřních orgánů včetně prolomení hrudního koše. Stav pacienta byl charakterizován jako velmi těžký.
Převzato z časopisu