Motorsport
Dakar 2016 – Kamaz Master představuje „nosatce“
Milan Olšanský 04.08.2015 06:45
Tři roky březosti jsou u konce. Kamaz Master Team odtajnil svoji novou zbraň pro Dakar 2016 – nosatou! A jelikož se v novém kapotovém voze fotí Edouard Nikolajev, myslí to tým opravdu vážně – a nebo to alespoň tak vypadá.
Rozhodnutí, že Kamaz Master Team postaví kapotové provedení soutěžního speciálu s využitím kabiny a kapoty modelové řady Mercedes-Benz Zetros, padlo již v roce 2013. Takže „mužiky“ ladili nové provedení minimálně dva roky, ale spíše tři. To je známka skutečnosti, že Kamaz Master Team vkládá do kapotového provedení určité naděje. Chytří kluci v Česku, kteří sledují internet a pravidelně přispívají do různých diskuzních fór, jistě zaznamenali letošní návštěvu několika členů Kamaz Master Team s jedním ze soutěžních speciálů v Roudnici nad Labem, v továrně Buggyra. Hned dali rozum dohromady a nehledě na to, že Buggyry sama vypustila příslušnou tiskovou zprávu, pochopili, že se něco peče. Poté co se technický ředitel Buggyra Ing. Radim Dolejš vrátil z týdenní služební cesty v Rusku u Kamazu, bylo již celkem jasno.
Motor od Buggyry
Současné vyjádření týmu Kamaz Master potvrzuje fakt, na který můžeme být v Česku významně hrdi. Srdcem nového tatarstánsko-ruského speciálu je motor Gyrtech 12,5 Rally. Buggyra tedy dodala motor – to nejdůležitější z nejdůležitějšího – nejlepšímu a nejúspěšnějšímu soutěžnímu týmu na světě. To je důkaz skvělé práce roudnických specialistů a rozhodně též radost českého fanouška (možná trochu schizma, komu vlastně fandit, ale pořád je to podstatně lepší, než kdybychom museli čekat na to, zda dojede jen ten jeden – ten náš český vybraný jezdec).
Šéf Kamaz Master Teamu, nejúspěšnější jezdec kategorie truck v celé její dosavadní historii, Vladimír Čagin k tomu zcela politicky korektně dodává: „Projekt novoj mašiny kapotnoj komponovki ot kamanndy Kamaz Master davno naprašivalsja u byl ožidajem. Mnogije naši osnovnyje soperniki ispolzujuť etot tip mašiny na vnědorožnych goňkach. Dumaju, što najavlenije kapotnnovo Kamaza privlečeť k goňkam ješčo bojšeje vnimanije i bezuslovno ukrasit ich. Potomu što razrabotka sobstvěnnogo šesti cilindrovo dvigatělja s firmouj Libherr nachoditsja eščo v stadii dogodočnych rabot i serijnoje proizvodstvo načnětsja priměrno čerez poltora goda, bylo rešeno ispolzovať Caterpillar, katorij uže neplocho pokazal sebja na Dakare u drugich kamand.“ Tolik tedy pro vás, kteří, tak jako já, měli ve škole ruštinu (což se zase může dneska už hodit).
Pro ty mladší nebo línější jen dodávám: zkrátka a dobře, protože řadový šestiválec Liebherr, který slibuje joint venture podnik Liebherr-Kamaz vyvinout pro standardní produkci je prozatím v nedohlednu, sáhl slovutný Kamaz Master Team po tom nejlepším, co bylo na trhu – motor Gyrtech z Roudnice na Labem!
Diesel Power Liebherr?
Síla marketingu a nutnost držet dohodnutou spolupráci zřejmě ovšem přinutila Kamaz Master Team, aby i na novém kapotovém speciálu vylepil pěkně na solidní místo samolepku „Diesel Power Liebherr“. Zjevně to tedy není pravda – stejně jako to nebyla pravda u vozů Kamaz, které se zúčastnily a vyhrály Afrika Eco Race 2015. Kamaz Master Team se ve svém vyjádření proč právě kapotový speciál opírá o skutečnost, že i jiné týmy se rozhodly pro takové řešení. Odvolává se na první typ soutěžní Tatra Jamal, kterou na Dakar 2012 přivezl Aleš Loprais a Iveco Powerstar Torpedo, které má „na svědomí“ tým Gerarda De Rooye. Je pravda, že počet kapoťáků na Dakaru roste. V letošním ročníku jich již startovalo pět (dvě Iveca Torpedo a tři Tatry Jamal týmu BDP) a nebýt nešťastné situace u Aleše Lopraise, bylo by jich šest. Do ročníku 2016 jich, díky Kamaz Master Teamu (a konečně i díky Aleši Lopraisovi – který pojede s Ivecem Powerstar Torpedo) tedy bude opět o něco více.
K technické stránce věci je třeba podotknout, že podle odborníků z Kamaz Master Teamu došlo k přestavbě celého vozidla. Za prvé jde o zcela nový typ motoru – řadový šestiválec zdvihového objemu 12,5 l (v souladu s homologačními požadavky), zadruhé zcela jiný systém chlazení, neboť mezichladiče musely být přesunuty blíže k samotnému motoru (všimněte si výrazně velkého chladiče, částečně odkrytého – čouhajícího ve spodní části předku vozu). Co se týká hmotností, je možné s úspěchem pochybovat o parametrech, které uvádí oficiální informace týmu. Prázdná hmotnost vozu bez paliva 8900 kg a celková hmotnost 10 200 kg – to vypadá, v porovnání s tím co hlásili u předcházejících trambusových typů, jako poněkud „pesimistická“ varianta. Přesto, že sériové kapotové provedení těžkého nákladního vozu Mercedes-Benz Zetros je samo o sobě poněkud „nepěkné“ (pozor, je to opravdu otázka individuálního vkusu), kapotové provedení speciálu Kamaz-4326 je na první pohled velmi povedené. Protože Kamaz Master Team je známý svojí profesionalitou a důsledně přetrvávajícím „hladem po vítězství“, máme se všichni na co těšit!
Převzato z časopisu