Motorsport
Praga R1 Endurance Cup 2015 – PRAGA? PRAGA!
-TH/JN- 22.01.2015 06:33
Pokusů o znovuzrození Pragy bylo více, žádný z nich však nebyl tak zaměřen na motoristický sport...
Kdysi v dávných dobách byla Praga největší československou automobilkou. Její počátky sahají do roku 1907, kdy vznikla Pražská továrna na automobily, s. s r. o., jako společný podnik Českomoravské továrny na stroje a barona Ringhoffera, aby se o dva roky později po Ringhofferově odstoupení stala divizí Českomoravské, respektive následně strojírenského koncernu ČKD. První byly vozy po francouzském či italském vzoru (Renault, Charron, Isotta-Fras-chini), záhy však dostaly značku Praga. Vznikl nespočet osobních i užitkových typů a přestože se Praga soustředila na solidní stroje, neváhala jejich spolehlivost propagovat i v motoristickém sportu. Snad nejznámější je vítězství Ing. Petra Muchy na šestiválci Praga Alfa v prvním ročníku 1000 mil československých průměrnou rychlostí 84 km/h v roce 1933; jelo se dvakrát z Prahy do Bratislavy a zpět. O rok později při tréninku na druhý ročník však u Čáslavi havaroval a zahynul. Památná je také účast v Rallye Monte Carlo, zejména Ing. Jiřího Rechziegela...
Po druhé světové válce se Praga stala především výrobcem nákladních vozů a specialistou na převodovky, v devadesátých letech se znovu pokusila o univerzální nákladní vozy ve stylu německého Unimogu a motocykly pro soutěže (enduro) a motokros (do roku 2003). Značku Praga dokonce nesla čerpací stanice na hlavní silnici před Hradcem Králové. Petr Ptáček, jeden z akcionářů čáslavské Pragy, nakonec získal slavnou značku a jako příznivec motoristického sportu ji použil pro závodní motokáry a sportovní automobily. Koupil motokárovou továrnu v Itálii a výrobce sportovních vozů K1 Attack, jejichž postupným vývojem vznikly uzavřené závodní automobily Praga R4S a poté nové R1, pro něž je nyní vypsán mezinárodní okruhový seriál. Motokáry Praga dobývají úspěchy na celém světě, automobily vyjely na evropské okruhy. Na Slovakiaringu u Orechové Potoně byl loni v srpnu představen projekt Praga R1 Endurance Cup 2015, který by měl být součástí závodních víkendů Gran Turismo (doplňkový závod ADAC GT Masters, možná i Blancpain Series), zatímco dvojice Gabriela Jílková/Robert Haub (CZ/USA) se s vozem Praga R1 postavila na start závodu FIA-CEZ Sprint v divizi 5 (společně s divizí 4 nad 2000 cm3). A jaká je Praga R1? Rozhodně jí nelze upřít zajímavý vzhled s důrazem na aerodynamickou účinnost. První vozy dostaly vzadu podélně uložený zážehový čtyřválec 1998 cm3 (ø 82,7 x 93 mm) typu F4R 832 z automobilu Renault Clio R.S.o výkonu 154 kW (210 k)/7250 min‑1 a točivém momentu 220 N.m/4500 min‑1, který jednomístnému (na přání dvoumístnému) kupé uděluje při hmotnosti jen 592 kg (bez náplní) jistě zajímavé dynamické parametry.
Samonosný trup je vyroben z uhlíkových kompozitů jako u většiny dnešních závodních automobilů (splnil nárazový test FIA skupiny CN v britském Cranfield Impact Center); závěsy kol využívají odpružení se vzpěrami pushrod a stavitelnými tlumiči Koni. Kotoučové brzdy mají čtyřpístkové třmeny a šestistupňová převodovka Hewland JFR umožňuje sekvenční řazení páčkami pod volantem. Bezpečnostní nádrž FIA ATL za sedadlem jezdce pojme 60 litrů paliva, vše překrývá lehká karoserie rovněž z uhlíkových kompozitů. Na rozdíl od první R1 dostala pohárová R1 Cup přeplňovanou verzi stejného motoru Renault, výfukové turbodmychadlo zvýší výkon na standardních 200 kW (270 k)/7000 min‑1 a točivý moment na 350 N.m/5400 min‑1, limit otáček 7500 min‑1 zůstal zachován. Výrobce uvádí u pohárové verze R1 Cup suchou hmotnost 625 kilogramů, rozvor náprav 2527 mm a vnější rozměry 4144 x 1800 x 965 mm. Kola Praga s centrální maticí nesou závodní pneumatiky rozměrů 205/580 R 15 vpředu a 265/605 R 16 vzadu.
Kalendář předpokládá šest víkendů R1 Endurance Cup, většinou v Německu a Nizozemsku, ale majitel vozu se může zúčastnit také jiných závodů jako např. populární Dutch Supercar Challenge v Nizozemsku (tam debutovala Praga R4S v sezoně 2011), Britcar Series (UK), ESET Cup a dalších. Manažerem projektu je Jan Charouz, který loni obsadil osmé místo ve 24 h Le Mans (čtvrté v LMP2) a celkově jedenácté v European Le Mans Series 2014 (nejlépe druhý ve 4 h Imola na Oreca 03R-Nissan 4.5 V8). Navíc pro vítěze R1 Endurance Cup 2015 má být cenou účast v legen-dárním závodě 24 h Le Mans 2016. Na ceny je připraveno 220 tisíc eur; nový vůz přijde na 119 tisíc eur a náklady na jeden závod jsou vypočteny na osm tisíc eur. Pohárové závody se shodnými vozy jsou totiž především pro začínající jezdce, byť nechybí vedle kategorie AM také vyšší Pro AM. Na Slovakiaringu vůz prověřili Robert Haub, který přišel z motokárových závodů, a Gabriela Jílková, už se čtyřletými zkušenostmi z domácích formulových závodů (loni formule Renault 2.0 v týmu Křenek Motorsport). Aktuální informace o projektu Praga R1 Endurance Cup najdete na stránkách www.pragaglobal.com. Můžeme prozradit, že dalším z ambiciózních plánů je lehké víceúčelové letadlo Praga Orbis Alfa SM-92T(E), hornoplošník s turbovrtulovým motorem Walter M601F (nebo GE H80) a kabinou až pro sedm cestujících.
Převzato z časopisu