Motorsport
Mistrovství světa v rallykrosu – Povýšení
Jindřich Lasík 29.01.2016 11:40
V roce 2014 byl rallykros povýšen na mistrovství světa; titul dobyl Petter Solberg a loni úspěch zopakoval...
Světový rallykros není jen šampionátem jezdců, ale také týmů, a tam vládla sestava Peugeot Hansen, reprezentovaná dvojicí Timmy Hansen a Davy Jeanney s vozy typu 208 WRX. Na vývoji a přípravě se podílí tovární Peugeot Sport a vše řídí Kenneth Hansen, který v letech 1989 až 2008 získal neuvěřitelných čtrnáct titulů mistra Evropy. Není tedy povolanější osoby v současném rallykrosu. Dohromady oba mladí jezdci vyhráli pět závodů (Hansen 3, Jeanney 2), čímž pojistili týmový titul už před posledním závodem. Tak vyrovnané duo jinde nemají. Typickým příkladem je SDRX s jedničkou Petterem Solbergem (Citroën DS3), mistrem světa, zatímco týmový kolega Liam Doran na stejném automobilu skončil šestnáctý. Do světového rallykrosu vstoupil také Volkswagen prostřednictvím švédského týmu, jehož barvy s vozy VW Polo RX hájil Johan Kristofferson a Tord Linnerud.
Se stejnými automobily startovali Per Gunnar Andersson a Toomas Heikkinen v týmu Marklund Motorsport. Ve startovních listinách nechyběly ani Audi S1 Quattro, s nimiž jezdil Marthias Ekström (jeho otce Bengta pamatujeme s BMW M3), pokud mu termín nekolidoval s okruhovým DTM. V tom případě zaskakovali náhradníci jako třeba Andrew Jordan; ovšem druhým do party byl Anton Marklund. S vozem Audi A1 startoval Robin Larsson, syn úspěšného Larse, který vyhrál dvakrát titul mistra Evropy (na Škoda Fabia!). Do MS 2015 nasazoval dva vozy Audi S3 u nás známý René Münnich, jeden řídil sám, druhý Gianni Morbidelli (ex-F1), ale bez výraznějšího úspěchu. Rakouské barvy hájil World RX Team Austria a jezdci Max Pucher, resp. Manfred Stohl (oba Ford Fiesta). Do špičky patří také Olsbergs-MSE s Andreasem Bakkerudem a Reinisem Nitissem (oba Ford Fiesta ST). Na Fiestu vsadil i výtečný Timur Timerzyanov, jehož přivedl mezi rallykrosovou špičku legendární Kenneth Hansen.
Dosud startovaly vozy nejvyšší divize Super Car v rámci mistrovství světa a mistrovství Evropy (nezahrnuje všechny závody) v rozjížďkách společně a teprve před semifinálovými a finálovými jízdami se rozdělily. Nyní pojedou hned od začátku odděleně. Jediným rozlišovacím znakem pro diváka jsou startovní čísla; pro MS lichá a pro ME sudá. A tak se mezi svět zamíchal třeba Henning Solberg (VW Beetle) v týmu Eklund Motorsport. Na Saabu 9-3 z jeho týmu se objevoval rychlý Joni Pekka Rajala. Když to sečteme, tak tvořilo startovní pole sedm značek (Audi, Citroën, Ford, Peugeot, Mini, Saab a Volkswagen) a nejméně patnáct špičkových jezdců. A to byla a také v letošním roce bude záruka dobré podívané na každém závodě. Přispívá k tomu i jejich systém. V divizi Super Car, ale i v ostatních divizích ME, jsou povinné čtyři série rozjížděk, přičemž se v každé přidělují body. Po sečtení dvanáct jezdců s nejvyšším počtem bodů postoupí do dvou semifinálových jízd. Tam už získávají body, které se započítávají do konečného pořadí MS (6-5-4…1), stejně jako z finále (8-5-4-3-2-1), kam postupují vždy tři nejrychlejší ze semifinále. V sezoně 2015 se uskutečnilo deset závodů v Evropě (Německo dvakrát, Portugalsko, Belgie, Švédsko, Norsko, Itálie, Velká Británie, Španělsko a Francie) a další v Turecku, Kanadě a Argentině (pro MS).
Pro letošní rok vypadla Itálie, naopak se jezdci poprvé vydají do Lotyšska, jež vystřídalo Turecko. K žádné další změně nedošlo. Zda uvidíme světový rallykros jednou v České republice, je v tuto chvíli otázka hodně vzdálené budoucnosti. Titul mistra světa obhájil Petter Solberg (Citroën DS3) z Norska, když vyhrál tři závody, stejně jako Timmy Hansen (Peugeot 208 WRX). Jenže norský jezdec obsadil ještě čtyřikrát druhé a dvakrát třetí místo, zatímco o generaci mladší Švéd byl jednou druhý a čtyřikrát třetí. Třetí příčku uhájil Johan Kristofferson (Volkswagen Polo) o dva body před Andreasem Bakkerudem (Ford Fiesta), když oba vyhráli po jednom závodě, zatímco pátý Francouz Davy Jeanney (Peugeot 208 WRX) si připsal dvě vítězství, ale v některých závodech se mu už tolik nedařilo. Pro úplnost dodejme, že jednou se radovali z triumfu ještě Robin Larsson (Audi A1) a Toomas Heikkinen (Volkswagen Polo). Týmům kraloval Peugeot Hansen (Timmy Hansen, Davy Jeanney) před OlsbergsMSE AB (Bakkerud, Nitiss) a SDRX (Solberg, Doran).
V Evropě jsou závody doplňovány ještě mistrovstvím Evropy Super Cars, dále divizí Super 1600 a divizí RX Lites, která je hodně zajímavá. Startují v ní identické automobily se čtyřválcem Ford Duratec 2.4 (228 kW/ 310 k; 380 N.m), uloženým uprostřed trubkového rámu, s pohonem všech kol se dvěma diferenciály LDS a šestistupňovou převodovkou Sadev. Mají sloužit výchově nových jezdců, což potvrdil Kevin Hansen (mladší bratr Timmyho), když dostal šanci v posledním závodě v Argentině v divizi Super Car a hned se probojoval do finále (Ford Fiesta)! Pro úplnost dodejme, že mistrem Evropy divize Super Car je zkušený Tommy Rustad (Volkswagen Polo); -další místa obsadili Jeron Grosset-Janin (Peugeot 208) a Ole Christian Veiby (Volkswagen Polo). Divizi Super 1600 ovládl Janis Baumanis (Renault Twingo), zatímco Ondřej Smetana (Ford Fiesta) byl devátý a Pavel -Wimmer (Škoda Fabia) třináctý.