Motorsport
Mistrovství světa motocyklů – Konec tradice
Jiří Wohlmuth 07.02.2012 11:03
Třiašedesátý ročník mistrovství světa silničních motocyklů uzavřel existenci poslední ze zakládajících tříd z roku 1949. Stopětadvacítky se jely naposledy…
Zrušením nejslabší objemové střídy 125 cm3 (ke konci historie pouze dvoudobé jednoválce) se završila přestavba nejprestižnějšího motocyklového šampionátu. Změny vyřadily ze hry řadu dříve úspěšných značek, které s vývojem závodních motocyklů skončily. O tom, zda přinesly tyto změny avizovanou úsporu nákladů, lze jen spekulovat, a to zvláště proto, že se v nejsilnější třídě MotoGP technické předpisy pro novou sezonu opět mění. Již potřetí v desetileté historii... Celkově stopětadvacítky odjely 722 závodů, titul mistra světa získalo 42 jezdců a 14 značek. Nejvíce vítězství patřilo motocyklům Honda (164). V ročníku MS 2011 byly ve hře už pouze Aprilia a Derbi, zpestření zajišťovala indická Mahindra, vyvinutá, postavená a připravovaná v Itálii (všechny jednoválce ø 54 x 54 mm). Boj o titul posledního mistra světa 125 cm3 byl však mimořádně napínavý a nerozhodnutý až do závěrečného závodu sedmnáctidílného seriálu. Nejprve to vypadalo na jednoznačné vítězství Španěla Nicolase Terola na Aprilii, později se dopředu vyšvihl v životní formě jedoucí Francouz Johan Zarco (Derbi), ale až závěrečný závod ve španělské Valencii rozhodl o tom, že posledním v seznamu mistrů světa 125 cm3 bude přece jen třiadvacetiletý Nicolas Terol. Náš Jakub Kornfeil, jedoucí na Aprilii v italském týmu Ongetta-Centro Seta, měl velmi dobrou sezonu a skončil celkově dvanáctý. Třídu 125 cm3 už letos nahradí Moto3 se čtyřdobými jednoválci 250 cm3 s předepsaným vrtáním válce 81 mm, největší hlučností 115 dB(A) a otáčkami do 14 000 min‑1.
Stroje mají šestistupňovou převodovku a sedmnáctipalcová kola; cena motoru nesmí překročit 12 000 €. Mezi startujícími by měl být poprvé tým FGR z Ústí nad Orlicí s novým českým motocyklem FGR, vybavený motorem Honda (původně uveden KTM). Stejně vyrovnaný a dramatický boj byl k vidění i ve třídě Moto2 s jednotnými motory Honda 599 cm3 (ø 67 x 42,5 mm), která se však jela bez české účasti. Po první polovině už vládl šampionátu dvaadvacetiletý Němec Stefan Bradl z týmu Viessmann Kiefer, jedoucí s podvozkem Kalex, pak se o bod před něho dostal Španěl Marc Márquez (Suter), ale Bradl se do čela vrátil a po zranění Márqueze získal titul (první pro Německo od roku 1993). Startovaly také motocykly slavných značek MZ‑RE a Motobi, byť s motory Honda… Prestižní MotoGP s nejméně početným startovním polem určila nového šampiona už tři závody před koncem. Na domácí půdě v Austrálii se jím stal šestadvacetiletý Casey Stoner (Honda RC212V), který ve finále dosáhl 350 bodů (druhý Španěl Jorge Lorenzo na Yamaze M1 titul neobhájil, v závěru ho přibrzdilo zranění a získal 260 bodů). Přestupem roku byl odchod devítinásobného mistra světa Valentina Rossiho k italské značce Ducati, ale premiéra mu nevyšla tak, jak si představoval. Přechod na nový podvozek s kompozitovými díly přinesl jediné podium za třetí místo ve Velké ceně Francie.
Rossiho trápení navíc umocnila tragická kolize s kamarádem Simoncellim ve Velké ceně Malajsie, při níž mladý Ital Marco Simoncelli (Honda) zahynul. Kawasaki šampionát opustila, Suzuki nasazovala pouze jeden stroj a koncem roku také odstoupila (později se prý znovu vrátí). Naposledy se jelo s motory 800 cm3, letos nastupují litrové čtyřválce s vrtáním 81 mm (už v letech 2002 – 2006 bylo 990 cm3). Nové stroje Honda, Yamaha i Ducati vyjely k testům ještě loni, speciál s motorem BMW ve vlastním podvozku vyvinul Švýcar Eskil Suter. Ve třídě MotoGP debutoval i náš Karel Abraham (AB Cardion/Ducati GP11). Měl překvapivě lepší výsledky v první polovině sezony, když dojel sedmý ve Španělsku i Velké Británii. Celkově skončil čtrnáctý a mezi nováčky byl druhý za Britem Calem Crutchlowem (Yamaha M1).