Motorsport
McLAREN HONDA FORMULA ONE – Těžký návrat...
Tom Hyan 12.12.2016 06:05
Ve formuli 1 je všechno naplánováno, vstup nového partnera je dnes zázrakem, a to platí i pro pohonné jednotky. Ani pro Hondu to není jednoduché...
Největší výrobce spalovacích motorů na světě účinkoval ve formuli 1 už několikrát, zprvu dokonce s kompletními automobily, k nimž se ještě jednou nakrátko vrátil. Největší úspěchy však dobyl jako dominantní výrobce motorů, a to jak přeplňovaných, tak nepřeplňovaných. Honda Motor Company vždy byla na čele pokroku, ale hybridní poháněcí ústrojí dnešní formule 1 je i pro ni těžkým úkolem. Na třetí sezonu 2017 po návratu kombinace McLaren-Honda však už slibuje lepší výsledky... „Pokládáme základy k budoucí dominanci,“ bylo sdělení nového týmu McLaren-Honda z 11. prosince 2014, kdy oznámil sestavu dvou bývalých mistrů světa Fernanda Alonsa a Jensona Buttona za volanty svých vozů MP4-30 pro sezonu 2015, přičemž Kevin Magnussen, jeho jezdec ze sezony 2014, zůstal náhradníkem (než si to rozmyslel a odešel k Renaultu).
Optimistické tiskové zprávy připomínaly někdejší úspěchy původní formace McLaren-Honda, která v letech 1988 – 1992 vyhrála osmkrát mistrovství světa (hodnocení jezdců i konstruktérů) a získala 44 vítězství Grand Prix, 53 pole positions a 30 nejrychlejších kol, když celkový počet absolvovaných závodů tehdy byl jen osmdesát. Po dvou letech můžeme bilancovat. Kompletní sestava hybridního poháněcího ústrojí je natolik složitá, že ani někdejší mistři světa Button a Alonso nedokázali držet krok Hondy se špičkou účastníků MS F1 a zpočátku jen uzavírali startovní pole, postupně se však probojovali až do první desítky, jak začala vzrůstat spolehlivost a rychlost jejich vozů. Také pro Hondu, byť je jediným novým výrobcem pohonných jednotek F1, platí na rozdíl od minulých let zákaz soukromého testování, což vývoji nových strojů rozhodně nepomáhá. Navíc přísné homologační předpisy nedovolují žádné větší změny během sezony, samozřejmě pro kontrolu finančních nákladů, ale pro vývoj nového ústrojí je tento zákaz prostě nesmyslem. První sezona 2015 začala oficiálním testováním na španělských okruzích. Nový monopost McLaren MP4-30 vyjel s novým šestiválcem Honda RA615H (Hybrid) v Jerezu 1. února, ale Fernando Alonso zajel jen šest kol a byl ze všech nejpomalejší. „Vzhledem ke složitosti techniky nás příliš nepřekvapily všechny problémy, jaké jsme dnes měli,“ prohlásil španělský závodník.
Druhý den seděl za volantem poprvé Jenson Button, prožil řadu instalačních jízd, odstraňování problémů a průběžný vývoj, také on absolvoval pouhých šest kol. Třetí den zajel Alonso dvaatřicet kol bez větších problémů, ale to nejrychlejší s jedenáctisekundovou ztrátou na předposledního z osmi jezdců. Čtvrtý den už stáhl Button ztrátu na Daniila Kvyata (Red Bull) na necelé čtyři sekundy. Při druhém testu v Barceloně odešla jednotka MGU-K (elektromotor na motoru), bylo třeba vyměnit celou soustavu a rekonstruovat některé díly. Druhý den nebyl McLaren poprvé poslední (Alonso sedmý z deseti), ale čtvrtý den (22. února 2015) po dvaceti kolech záhadně vylétl Alonso z dráhy a stroj zničil. Byla to podivná havárie, spekulovalo se o tom, že byl zasažen elektrickým proudem z hybridního ústrojí. Zůstal sice nezraněn, ale lékaři mu nedoporučili další testování, ani start v prvním závodě. Následující týden ho nahradil Kevin Magnussen, který byl přihlášen na Velkou cenu Austrálie 2015. Sice skončil už v zahřívacím kole (MP4-30/03 se pro poruchu zastavil), ale Jenson Button (MP4-30/01) těsně minul první bod pro sestavu McLaren-Honda, když dojel jedenáctý (a poslední). Fernando Alonso (MP4-30/03) se vrátil v Malajsii, jenže ho zradila přehřátá soustava rekuperace energie. Ve třetím závodě MS 2015 už byly oba vozy v cíli (každý se ztrátou jednoho okruhu).
Není bez zajímavosti, že hybridní soustava s rekuperací vyžaduje na zadní nápravě elektronickou regulaci brzd se systémem brake-by-wire, který působil problémy i novému týmu Gene Haase. V čínské pit lane brzdy Alonsovi selhaly, přejel boxy, ale naštěstí mechaniky nezranil. V Monaku, kde záleží více na jezdci než na výkonu stroje, dobyl Jenson Button týmu první body za osmé místo. První sezona byla vlastně testováním. Yasuhisa Arai, tehdejší šéf Honda R&D a divize motorsportu, se svým týmem pilně pracoval na zlepšení výkonu (tedy rychlosti) a spolehlivosti, jenže se jim nedařilo, jak si přáli. Dostávali navíc penalizace posunutím na startu vzad jako trest za výměnu více než povoleného množství částí hybridního systému. Například v Rakousku zajel Alonso patnáctý čas, ale grid penalty činila pětadvacet míst (10 za výměnu pátého motoru a po pěti za pátou výměnu turbodmychadla, elektromotoru MGU-H a převodovky). Závod ovšem nedokončil pro spektakulární kolizi s Kimim Räikkönenem (Ferrari). Druhý den na Red Bull Ringu při oficiálních testech nastoupil Stoffel Van-doorne, jenž v sezoně 2017 v týmu nahradí Jensona Buttona. Po čtyřech odpadnutích konečně Alonso získal svůj první bod v Silverstone za desáté místo.
V Belgii trest za výměnu částí poháněcího ústrojí už činil posun o teoretických 50 a 55 míst na startu, takže Button s Alonsem startovali z poslední řady... Sezona nezdarů sice přinesla ještě nějaké drobné body, ale v konečném hodnocení byli Jenson Button šestnáctý a Fernando Alonso sedmnáctý; McLaren Honda Team skončil předposlední (devátý s 27 body, Manor Marussia nezískal žádný). Pro druhou sezonu 2016 připravil McLaren nový monopost MP4-31 s vylepšeným motorem Honda RA616H, šéfinženýr Peter Prodromou měl tentokrát více času na vývoj v aerodynamickém tunelu a první výsledky se začaly dostavovat. Nicméně sezona opět začala nešťastně, Fernando Alonso tentokrát do Velké ceny Austrálie 2016 nastoupil, ale po dramatické kolizi s Estebanem Gutiérrezem (Haas) nový monopost opět zničil („Rychle jsem vystoupil, aby máma v televizi viděla, že mi nic není,“ prohlásil). Lékaři mu nedovolili start v Bahrajnu, a tak Stoffel Vandoorne vyjel první bod sezony za desáté místo. Pro Alonsa to ovšem znovu znamenalo penalizaci, nový motor měl už na druhý závod. Technické problémy pokračovaly, ale Jenson Button a Fernando Alonso se zlepšovali tak, jak se vyvíjely jejich vozy. Po debaklu na domácí Velké ceně Japonska v Suzuce se Fernando Alonso blýskl pátým místem ve Velké ceně USA v texaském Austinu a do nové sezony vstupuje s optimismem. Šéfem projektu Honda F1 se v sezoně 2016 stal Yusuke Hasegawa, který by rád navázal na bohaté sportovní tradice Hondy. V sezoně 1988, kdy Honda poprvé dodala motory McLarenu, totiž vyhráli Alain Prost a Ayrton Senna patnáct ze šestnácti závodů Grand Prix a obsadili první dvě místa v mistrovství světa.
DTM bude chudší
Představitelé zúčastněných automobilek (Audi, BMW a Mercedes) se při posledním závodě letošní sezóny DTM na Hockenheimu domluvili, že od příštího roku bude každá automobilka nasazovat pouze šest namísto dosavadních osmi vozů. Mercedes už také oznámil, že všechny vozy bude připravovat tým HWA, zatímco týmy Mücke a ART v DTM končí. BMW a Audi žádné detaily plánovaných změn oficiálně neoznámily.
Volkswagen končí ve WRC, Audi ve WEC
Koncern VW výrazně reorganizuje své působení v motorsportu a nově se zaměřuje jednak na série, kde bude moci vyvíjet a testovat technologie pro sériové vozy blízké budoucnosti, a jednak na zákaznický motorsport. Audi se po 18 úspěšných letech na konci sezóny stáhne z vytrvalostních závodů prototypů LMP1 a místo toho se od sezóny 2017/18 s továrním týmem pustí do závodů elektrických monopostů Formula E (viz AR 7/´16). Vedle toho pak budou pokračovat zákaznické programy s Audi R8 LMS a nově s Audi RS 3 TCR. Volkswagen, který v posledních čtyřech letech dominoval ve WRC, rovněž na konci sezóny odchází. Věnovat se bude zákaznickým programům, kde okruhový VW Golf GTI TCR od sezóny 2018 doplní také nové soutěžní Polo R5, a nadále bude podporovat i aktivity v zámořském Global Rallycross Championship.
Lada odchází z WTCC
Ruská automobilka navzdory původním velkým plánům na konci sezóny odejde z mistrovství světa cestovních vozů. Lada do WTCC vstoupila v roce 2008 a od roku 2012 nechyběla v žádném závodě. Vesta TC1 se v letošním roce dočkala premiérového vítězství, když Gabriele Tarquini zvítězil v prvním závodě na Moscow Raceway a ve druhém závodě vyhrál další pilot Lady, Nick Catsburg. Ve WTCC tak po už dříve oznámeném odchodu Citroënu zůstanou pouze dva tovární týmy – Honda a Volvo. Lada místo toho postaví Vestu podle regulí TCR a nasadí ji v příští sezóně do ruského okruhového šampionátu.
Převzato z časopisu