Motorsport
Formule 1 – Legendy
Tom Hyan 11.06.2013 08:29
Před čtyřiceti lety vzrušila svět neobvyklá událost ve formuli 1. David Purley v závodě zastavil, aby se pokusil zachránit jiného závodníka...
V roce 1973 se rozšířil počet závodů mistrovství světa formule 1 na patnáct, což bylo do té doby opravdu nevídané číslo! Přibyla nejen Velká cena Brazílie na tehdy téměř osm kilometrů dlouhém okruhy Interlagos (tedy mezi jezery u São Paula), ale také Velká cena Švédska v malém městečku Anderstorp, ležícím v lesnaté krajině severozápadně od Göteborgu. Největší rozruch vzbudily přestupy Claye Regazzoniho, Ronnieho Petersona a také Nikiho Laudy. Italošvýcar Regazzoni nebyl spokojen s výkony Ferrari („Motor je výborný, ale podvozek hrozný!“), švédský závodník Peterson si přestupem k Lotusu samozřejmě polepšil a nadějný Lauda spolu s Regazzonim vytvořili páteř týmu Marlboro-BRM.
Do mistrovství světa 1973 nastoupila většina monopostů s motory Ford-Cosworth DFV, třílitrovými osmiválci, zatímco dvanáctiválce Ferrari a BRM byly rychlejší jen teoreticky, chyběla jim potřebná spolehlivost. Fordy vyhrály všechny závody, třetí titul mistra světa získal Jackie Stewart (Tyrrell-Ford 005), který celkovým počtem 27 vítězství překonal Jima Clarka (25) a Juan-Manuela Fangia (24). Do své 100. Grand Prix ale nenastoupil, protože Tyrrell odvolal své jezdce Stewarta a Chrise Amona po tragické smrti Francoise Ceverta v tréninku. Devětadvacetiletý Cevert byl v sezoně 1973 šestkrát druhý, měl postoupit na místo týmové jedničky, když Stewart oznámil, že jede poslední sezonu...
Cevertova smrt nebyla jedinou tragédií MS 1973. Otřesný dokument o smrti Rogera Williamsona je součástí filmu Formule 1, v němž herečka Sydney Romeová spolu s Nikim Laudou provádí diváky světem Grand Prix. Roger Williamson se narodil 2. února 1948 v britském Leicesteru, jako nadějný motokárista postoupil do závodů cestovních vozů a na Fordu Anglia byl hvězdou klubovních klání. V roce 1971 získal bohatého mecenáše Toma Wheatcrofta, automobilového nadšence, stavebního podnikatele a majitele závodního okruhu Donington Park, který mu poskytl March formule 3. O rok později vyhrál Williamson britské mistrovství Lombank F3, s vozem March postoupil do formule 2 a hned zvítězil na Monze. Neunikl pozornosti manažerů týmu March a ti mu dali šanci ve formuli 1 s továrním vozem March 731G Ford.
Nejprve v domácí Grand Prix v Silverstone nahradil Jean-Pierra Jariera, který ve stejný den jistil vedení v šampionátu F2, ale daleko nedojel. Zůstal v prvním kole po hromadné kolizi, kterou zavinil Jody Scheckter. Roger Williamson znovu nastoupil o čtrnáct dní později v nizozemském Zandvoortu. V osmém kole zjevně po defektu pneumatiky vylétl z dráhy při rychlosti cca 200 km/h, jeho March 731G se převrátil a vzplanul. Jezdil na třinácté pozici před svým krajanem Davidem Purleyem, který sedlal stejný typ vozu, ale v soukromém týmu LEC Refrigeration. Purley hned zastavil a snažil se Williamsona zachránit, dokonce s ním hovořil, sám však jeho vůz nedokázal převrátit na kola, nakonec ho zahnaly plameny. Dvaadvacet závodníků projíždělo místem nehody, ale zastavil jen jediný. Nedostatečně oblečení pořadatelé přihlíželi, Purley přeběhl trať pro hasicí přístroj, ale hasicí vůz přijel až po pěti minutách. Byl to konec, záběry Purleye zoufale rozhazujícího rukama oblétly celý svět... Williamsonova tragédie vyvolala vzrušené diskuze. Denny Hulme jako mluvčí jezdců protestoval proti tomu, že závod nebyl přerušen. Podobná nehoda počátkem roku 1973 skončila šťastně jen s velkým štěstím. V jihoafrickém Kyalami se srazili místní Dave Charlton na soukromém Lotusu, Clay Regazzoni (BRM), Mike Hailwood (Surtees) a Jacky Ickx (Ferrari). Clay ztratil vědomí a jeho vůz začal hořet. Mnohonásobný motocyklový mistr světa Hailwood pronikl mezi plameny, rozepnul Regazzonimu bezpečnostní pásy, ale pak na něm vzplanula kombinéza.
Bylo však vyhráno, pořadatelé Claye z vraku vytáhli. Dnešní závody formule 1 jsou už mnohem bezpečnější... David Purley z jihoanglického přímořského městečka Bognor Regis byl o tři roky starší než Williamson, narodil se tam 26. ledna 1945. Ani jemu nebylo přáno, aby se dožil klidného stáří. Jeho otec i strýc obchodovali s rybami, uchovávali je v ledu, ale když jeho cena neúnosně stoupla, začali vyrábět elektrické ledničky! V roce 1942 založili Longford Engineering Co. (LEC) na Longford Street v Bognor Regisu, a přestože značka LEC dodnes existuje, výroba se už přesu-nula jinam. Úspěšný podnik nakonec financoval Davidovy starty, a to i ve formuli 1, nejprve na soukromém voze March 731G Ford (debut v Monaku 1973) a pak dokonce na vlastní konstrukci LEC CRP1 v sezoně 1977. Pro propagaci využívala firma LEC letadla, jež se stala dalším Davidovým koníčkem.
Vlastní letiště bylo hned vedle továrny, která ještě v roce 1989 produkovala tři tisíce ledniček denně! Když po sezoně 1973, kdy David Purley absolvoval pět závodů Grand Prix, z finančních důvodů odstoupil (v roce 1974 se nekvalifikoval na Tokenu F1 v Anglii), soustředil se na formuli 5000 (1976 šestkrát vyhrál a stal se mistrem). V zimě 1976 mu konstruktér Mike Pilbeam spolu s manažerem Mikem Earlem připravili nový originální monopost LEC typu CRP1 s motorem Ford-Cosworth DFV, a tak debutoval třináctým místem na Velké ceně Belgie v Zolderu, celkem jel tři Grand Prix 1977, ale v Silverstone se mu zasekl plynový pedál a těžce havaroval (rekordní přetížení 179,8 g přežil jako trénovaný atlet a bývalý vojenský parašutista). David se ještě vrátil do britského šampionátu Aurora F1 (Shadow), ale pak se ujal rodinného podniku a věnoval se letecké akrobacii. V červenci 1985, necelých dvanáct let po hrdinském činu v Zandvoortu, se po vysazení motoru v akrobatickém dvouplošníku Pitts Special zřítil do moře. Bylo mu čtyřicet, smrtelná nehoda se odehrála u břehů rodného Bognor Regisu v hrabství Sussex. Od roku 2005 je LEC Pure Refrigeration součástí Glen Dimplex Home Appliances z Liverpoolu, firmy se stodvacetiletou tradicí ve výrobě kuchyňského příslušenství, a nadále vyrábí ledničky, mrazničky a chladicí boxy. O tom, že značka působila ve formuli 1, však už ví jen málokdo.
Převzato z časopisu