Historie
Volkswagen Brouk - Muzeum Wolfsburg
Tom Hyan 26.02.2009 21:28
Unikátní sbírku automobilů Volkswagen si můžete prohlédnout v jejich původním rodišti ve Wolfsburgu; samozřejmě dominují populární Brouci.
Úspěch zrozený z nedostatku, tak lze nazvat poválečné spuštění výroby hlučného Brouka se vzduchem chlazeným čtyřválcem v zádi, plochou ocelovou platformou a karoserií typických oblých tvarů. Automobil, zkonstruovaný jako lidový vůz už ve třicátých letech, získal neobyčejnou popularitu, z dnešního pohledu je navíc pozoruhodné, že nadlouho zajistil prosperitu automobilky, přestože ta vyráběla vlastně jediný Typ 1 (a jeho užitkovou variantu Typ 2, později známou jako Transporter), a to až do roku 1961, kdy se představil Typ 3, sice stále s motorem vzadu, ale už obvyklých proporcí! Nebýt jistého majora Ivana Hirsta (zvláštní jméno pro Brita, že…), tak bychom asi už Volkswagen neznali. Tento muž z britské okupační správy (Wolfsburg se po válce ocitl v britské zóně) se totiž zasadil o poválečný rozběh produkce ve Wolfsburgu…
Duchovním otcem automobilu VW Typ 1 je jistý Ferdinand Porsche, rodák z českých Vratislavic nad Nisou (pardon,německého Maffersdorfu), stále ležících u Liberce, který už od roku 1931 pracoval na vývoji Volksauta, jehož prototypy se zkoušely nejen
s legendárním vzduchem chlazeným boxerem, ale také s kapalinou chlazeným hvězdicovým pětiválce(Zündapp). Z vlastní iniciativy
se nakonec stal státní úkol, dne 28. května 1937 byla v Berlíně založena společnost GEZUVOR (Gesellschaft zur Vorbereitung
des Deutschen Volkswagens mbH) s kapitálem 480 tisíc říšských marek, zaměřená na přípravu lidového vozu (německy Volkswagen).
Porsche se svým týmem, jehož členy byli také syn Ferry, Karl Rabe a Franz-Xaver Reimspiess, dokončil finální tvary vozu v roce 1938, kdy se název společnosti změnil na Volkswagenwerk GmbH a byl položen základní kámen továrny na zelené louce v dnešním Wolfsburgu. Zanedlouho však vypukla válka a z projektu Kraft durch Freude-Wagen se stal bojový nástroj. Ještě dlouho po válce jezdily v Československu původně vojenské kaďoury (přezdívka vznikla ze zkratky KdF, jinak to byl VW Typ 82) a obojživelné vodníky (Schwimmwagen, VW Typ 166). Už v srpnu 1945 však byla uzavřena dohoda Volkswagenu s britskou správou o produkci dvaceti tisíc Brouků, naplno se výroba rozběhla v následujícím roce a už v roce 1947 byl odstartován první export.
V padesátých letech přibyly nové továrny VW v Emdenu a Salzgitteru, první zahraniční distribuční společnost VW vznikla roku 1952 v Kanadě, 1953 byla založena automobilka Volkswagen do Brasil Ltda., 1955 oslavili ve Wolfsburgu produkci miliontého automobilu od konce války. V roce 1960 se podnik změnil na akciovou společnost, byl částečně privatizován a v roce 1965 pohltil Auto Union GmbH, z něhož se po spojení s NSU Motorenwerke AG stala dnešní Audi AG. V první polovině sedmdesátých let pak došlo k přechodu z koncepce vše vzadu na koncepci vše vpředu, ze vzduchem chlazených na kapalinou chlazené motory, ale historie Brouka tím zdaleka neskončila.
Celková produkce Volkswagenu už převýšila 110 milionů automobilů, z nichž bylo 21 529 480 oblíbených Brouků. Poslední opustil výrobní linku v Mexiku 30. července 2003, ale to už se v závodě Puebla vyráběl také New Beetle s motorem vpředu napříč a pohonem předních kol. Původní Brouk se stal kultovním vozidlem, o jehož popularitě svědčí také nespočet zvláštních verzí a úprav, z nichž mnohé si můžete prohlédnout ve sbírce Stiftung AutoMuseum Volkswagen na Dieselstrasse 35 ve Wolfsburgu (tedy mimo známý Autostadt). Je otevřeno celoročně, vstupné činí šest eur, děti a důchodci platí polovic.
Zdroj: Automobil 01/09
Autor: Tom Hyan
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)