Historie
Villa d’Este 2023: studie a prototypy – Jarní poupata
Jiří Fiala 21.06.2024 06:31
Foto: Jiří Fiala
Exkluzivní, multižánrová dopravní přehlídka byla loni opět významným programem Soutěže elegance ve Villa d’Este. Reportáž jsme přinesli v AR 8/’23, tentokrát se však zaměříme jinam než na historická vozidla. Zacílíme totiž na soutěžní třídu Konceptů a prototypů. Většinou šlo o do té doby veřejně nevystavené, plně funkční novinky, automobily s nepopiratelnou dávkou elegance obrácené do budoucnosti.
Přesnějšímu pochopení výběru konceptů a také přístupu skupiny BMW pomohla diskuse moderovaná Thomasem Girstem, vedoucím kulturního angažmá BMW Group, americké novinářky Tamary Warrenové, šéfdesignéra a ředitele designu BMW Group Adriana van Hooydonka a profesora Dr. Dirka Bolla, experta na trh s uměním a jednoho ze světových ředitelů aukčního domu Christie’s. Téma „100 let Le Mans: umění a mobilita“ probrali opravdu široce. Seance se nevysílala, ani nebyla vydána žádná tisková zpráva. Chyběla většina novinářů, a o mnoho přišli. Zatímco Boll chápe byť sebekrásnější nebo sebespeciálnější auto – např. závodní – jen jako výrobek, van Hooydonk odporuje, že automobil je jedním z velmi mála výrobků, kterým je dáno se vlastní silou pohybovat (pračky v to nepočítaje).
Designér musí při návrhu nového vozu spojovat dva póly a rozumět jim – ryze technickému řešení konstruktérů i výtvarnému pojetí umělců. Musí umět spojit snažení obou, a ještě k tomu přidat něco navíc. Příkladem je na „Ville“ světově představený koncept Touring Coupé. Novinka proporcemi připomíná vítěze Mille Miglia 1940, BMW 328 Touring Coupé. „Karosérie puristického vozu mohla mít různý tvar, kupé, hatchback, ale vybrali jsme si prostorné sportovní kombi shooting brake, jakými se v minulosti honosila sportovní vozidla věhlasných značek, jako Aston Martin nebo Bentley. Pokud jde o závody, nejlepší technici se utkávají s mistry v oboru. Stačí, aby ve vývoji ustali týden dva a okamžitě je poznat, jak se konkurence posunula dál.“
Příští rok prý uvidíme. Řadu úvah vyvolalo umělecké ztvárnění rychlosti – dříve spíše realistické vyjádření výkonného stroje, nyní jde více o emoce. Automobil byl dlouho chápán jako (jediný) představitel svobody. Dnes už tomu tak není. Díky novým médiím a kyberprostoru existuje více svobod. Van Hooydonk ale ujišťoval, že navzdory obecnému směřování k autonomní mobilitě ponechají mnichovské vozy vždy řidiči možnost manuálního řízení.
BMW Touring Coupé
Mechanickým základem světově debutující novinky je aktuální BMW Z4 s šestiválcem 3,0 litru a pohonem zadních kol. Linii sportovního kombi shooting brake podtrhuje speciální šedý lak Sparkling Lario. Kožené čalounění exkluzivního italského nábytkářského studia Poltrona Frau je vodorovně barevně členěno. Horní, šedá část má pomoci soustředit se na řízení, spodní sedlově hnědá „vnáší do interiéru dojem přátelského pohodlí“. K vozu vyznačujícímu se řadou vnějších retro designových detailů patří na míru vyrobená praktická zavazadla.
Foto: Jiří Fiala
Pagani Huayra Codalunga
debutovalo 16. června 2022 jako patrně první dítě přeformátované divize speciálních projektů Pagani Grandi Complicazioni (původně Pagani Special Projects). Horacio Pagani jím vzdal hold sportovním vozům 60. let, které dostaly, díky dlouhým rovinkám v Le Mans, aerodynamicky výhodnější dlouhou záď (včetně Horatiova favorita Porsche 917). Oslavou vyhověl přání páru dlouholetých sběratelů vozů Pagani vyslovenému roku 2018. Spolu s nimi přes dva roky na myšlence pracovali. Nakonec zvolili jedno ze dvou řešení v měřítku 1:4. Horatio výběr glosoval „méně je více“ a „je lépe ubrat než přidat“. Zadní partie kupé o ploše 3,7 m2 je o 360 mm delší než u běžného Huayra Coupé. Kryje 36ventilový motor Pagani V12 60° 5,98 litru twin turbo (ve skutečnosti jeden ze stokusového nasmlouvaného kontingentu jednotek Mercedes-AMG), má největší výkon 618 kW/840 k a točivý moment 1100 N.m.
Foto: Jiří Fiala
Hyundai N Vision 74
Hyundai N Vision 74 (2022) na „Ville“ byl jednoznačně prezentován jako pocta slavnému designérovi Giorgettu Giugiarovi. Jako mladíček dostal první práci – studii sportovního vozu na základě kupé Pony. Zhostil se jí více než dobře. Ocenili ji návštěvníci Autosalonu Turín 1974. Pony Coupé Concept tehdy naprosto neznámé jihokorejské značky se líbilo. Koncept N Vision 74 ve stylu „retro-futuristický klasik“ (viz AR 7/’23) interpretuje stejný minimalistický styl, „origami“ skládačku geometrických ploch a linií bez ozdob, skořepinovou konstrukci a jednoduchý interiér s „plovoucí architekturou“ orientovanou na řidiče.
Foto: Jiří Fiala
Kode61 Birdcage
Kode61 Birdcage (2023). Průmyslový designér Ken Okuyama (*1959) není v Evropě příliš známý. Japonec žijící v Tokiu vystudoval Art Center College v kalifornské Pasadeně. Pracoval pro GM a Porsche (Porsche 911, generace 996). Roku 2004 se stal kreativním ředitelem studia Pininfarina (Ferrari Enzo, 599 GTB Fiorano, 456M GT, California, 612 Scaglietti, Rossa, P4/5; Maserati Birdcage 75th, Quattroporte V; Chevrolet Camaro 4. generace; Mitsubishi Colt CZC). Roku 2006 opustil Pininfarinu a založil vlastní studio Newton Design Lab, které o rok později převtělil v japonské designérské studio Ken Okuayma. Jejich sluneční brýle odměnili cenami, a také masážní křesla. Navrhli několik typů rychlovlaků Šinkansen. Okuyama prezentoval v Ženevě 2008 dvoumístný sportovní vůz K.O. 7 Spider z hliníku a polymeru vyztuženého uhlíkovými vlákny. Roku 2008 jich prodal 20, následující dva roky pak po 99. Další Kode9 bylo kupé. Roku 2016 přišel s pěti kusy limitované šarže otevřeného Kode57. Ve „Ville“ se pochlubil dvoumístnou barchettou Kode61 Birdcage. Navázala na legendární sportovní Maserati Birdcage (1961) s nosnou hustou konstrukcí z tenkých trubek – „ptačí klec“. Žádné technické detaily této světové novinky nebyly známy.
S9 Concept
S9 Concept (2021) lze chápat jako pohrobka ambiciózního záměru milánského startupu sdružujícího obdobnou podobu americké Silk EV a zabývajícího se designem a konstrukcí automobilů a čínské automobilky FAW. Trojice podepsala roku 2021 dohodu, že v italském regionu Emilia-Romagna, sídle většiny věhlasných výrobců supervozů, vybudují výzkumné a vývojové centrum elektrických sportovních vozů. Nedávno však oznámili, že investice ve výši 1,4 miliardy eur se odkládá. Supersport S9 Concept zaštiťoval čínský koncern Hongqi, jehož logo novinka používá. Číňané představili hybridní kupé Hongqi S9 na frankfurtském IAA 2019 (jako oslavu 70. výročí Čínské lidové republiky, plánovali vyrobit 70 kusů). Produkční verze debutovala na autosalonu v Šanghaji 2021. Právě tu měli vyrábět v Itálii. Autorem vozu je ateliér Walter de Silva & Partners. Italský designér Walter de Silva začínal v Alfě Romeo, pokračoval v Seatu, pak šéfoval designu Audi, Seatu a Lamborghini a od roku 2007 povýšil na šéfdesignéra koncernu Volkswagen. V důchodu si založil vlastní studio, kde zušlechťuje sériové luxusní automobily a staví prototypy. Vedle toho zastává funkci viceprezidenta pro styling a design programu vozidel Hongqi S. Ač lokalizován v Mnichově, zaměstnává většinou Italy. Jeho ambicí je postavit a prodat 100 až 150 kusů S9. K jejich pohonu slouží spalovací motor 4,0 litru V8 se dvěma turbodmychadly, doplněný o hybridní systém se třemi elektromotory s celkovým výkonem 1 MW/1381 k. Dojezd na elektřinu je 40 km. Také tento vůz charakterizuje dlouhá záď.
Foto: Jiří Fiala
Převzato z časopisu