Historie
Subaru XV (2011–2023) – Příběh crossoveru
Petr Hanke 16.12.2023 02:30
Foto: Subaru
Když se v roce 2012 představila první generace Subaru XV, vypadala ve srovnání s modely této značky, do té doby spíše konzervativními, velmi odvážně. Nakonec dodnes je po celém světě velmi úspěšným modelem, jejž se snažilo mnoho ostatních automobilek kopírovat.
Automobily se vzhledem off-roadu a vlastnostmi blížícími se osobním vozům, zvané SUV, jsou trendem posledních tří desetiletí. Prostor mezi nimi a nízkými osobními vozy v různých segmentech doplňují takzvané crossovery, které lze popsat jako automobil s běžnou karoserií, u nějž došlo ke zvětšení světlé výšky. Mají obvykle i robustnější vzhled daný většími koly a doplňkovými plasty kolem spodní části karoserie.
Foto: Subaru
Tento druh automobilů lze částečně vypozorovat v americké produkci již v 70. letech, nicméně v Evropě byl jejich prvním zástupcem Volkswagen Golf Country, postavený na druhé generaci tohoto typu a vyráběný mezi roky 1989 a 1991. V polovině devadesátých let tento druh automobilů, avšak o segment výše a s karoserií kombi, oživilo Subaru typem Legacy Outback, po němž přišlo na trh Volvo V70 Cross Country a později Audi A6 Allroad Quattro. Oživení segmentu zvýšených kompaktních hatchbacků ale čekalo až do roku 2011 právě na Subaru XV.
Zkratka XV znamenala „Crossover Vehicle“, ovšem neměla premiéru spolu s novým modelem, ale Subaru ji použilo již dříve pro oplastovanou verzi typu Impreza čtvrté generace. Změn v tomto případě ale moc nebylo, šlo především o masivnější plasty spodních lemů karoserie, jinou masku a drobné změny v naladění podvozku. K dispozici byl tento vůz se zážehovým i vznětovým dvoulitrem. Když se ale vydáme dále proti času, zjistíme, že Impreza XV jen navázala na 15letou tradici modelu označovaného jako Impreza Outback Sport, prodávaného hlavně v zámoří. Jeho základem byla Impreza kombi první generace, jež dostala zvětšenou světlou výšku a masivnější plasty a byla k dispozici se zážehovými motory 2,2 a 2,5 litru. Stejný princip Subaru použilo také u druhé generace Imprezy na australském trhu.
Foto: Subaru
Když se ale přesuneme ještě do první poloviny 90. let minulého století, objevíme model Impreza Gravel Express, který vznikl spojením Imprezy kombi a přeplňovaného motoru 2,0 l o výkonu 162 kW (220 k) z typu WRX. Vůz měl kromě masivnějších plastů, které převzaly již výše zmíněné typy Outback Sport, také ochranný rám vpředu a rezervní kolo umístěné na víku zavazadlového prostoru. Za předchůdce typu XV lze částečně považovat také první dvě generace řady Forester, jež ještě nebyly pojaté jako plnohodnotná SUV, jak je známe dnes.
Zpět ale do roku 2011, kdy se představilo Subaru XV jako samostatný typ bez odkazu ve jméně na výchozí vůz, na němž je postaven. Přesněji řečeno, již začátkem roku 2011 se v Tokiu představila zelená studie Subaru XV Concept, která již byla hotovým vozem. Sériová verze měla premiéru téhož roku na podzimním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem, ale do prodeje se v Japonsku dostala až v září 2012. Zatímco v Evropě se tento vůz jmenoval jednoduše Subaru XV, v Americe to bylo XV Crosstrek.
Foto: Subaru
Subaru v tomto případě zvolilo originální přístup a svůj nový crossover pojalo na tehdejší poměry, ale i na poměry sebe sama velmi odvážně. I když techniku v podobě karoserie, interiéru i pohonu XV stále sdílelo s Imprezou, chytře navrženými detaily působilo opravdu jako samostatný typ. Plastové lemy blatníků i spodních částí nárazníků jsou masivní a dostaly neotřelé tvary. Značnou extravaganci podtrhla i 17palcová kola kombinující černé plochy se stříbrnými detaily a samozřejmě i oranžový lak. Oranžové prošívání použité v interiéru přeneslo hravost vnějšího designu i dovnitř.
Z praktického pohledu ale bylo největší změnou oproti Impreze i předchozí Impreze XV především mnohem výraznější zvětšení světlé výšky na mimořádných 220 mm. Zatímco obvykle se zvýšení dosahuje pouze úpravami odpružení a použitím větších kol, Subaru v tomto případě navíc ještě mezi karoserii a nápravnici vložilo podložky. Zásluhou relativně kompaktních rozměrů XV překvapovalo svými schopnostmi v terénu i celkovou obratností v těchto podmínkách. Suverénně zde překonávalo všechna běžná SUV. Asi není potřeba zdůrazňovat, že všechny v Evropě prodávané verze byly standardně vybavené pohonem všech kol. Na výběr byly v první generaci modelu XV dva ploché zážehové motory (1,6 a 2,0 litru) a také vznětová jednotka. Na americkém trhu byla v nabídce i hybridní varianta, tedy předchůdce současného provedení e-Boxer.
Foto: Subaru
Po pěti letech výroby se v roce 2017 představila zcela nová generace typu XV (v Americe již pouze Crosstrek). I když tento vůz spolu s výchozí Imprezou přešel na globální platformu Subaru, tedy zcela nový technický základ, jeho svěží a výrazný design byl evolucí první generace. Zatímco v Evropě byly zpočátku k dispozici motory 1,6 a 2,0 litru (větší z nich později nahradila elektrifikovaná jednotka e-Boxer), v Americe byl Crosstrek k dispozici také s plug-in hybridním pohonem.
Subaru již oznámilo, že pro rok 2023 připravuje příchod výrazně přepracované druhé generace typu XV, která se již pro celý svět bude jmenovat Crosstrek. Bližší informace o evropské verzi prozatím nejsou k dispozici, počítá se ale s tím, že se na trhu objeví koncem roku 2023. V každém případě koncept kompaktního crossoveru, kterým Subaru ukázalo cestu i mnohým dalším výrobcům, má před sebou jistou budoucnost.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)