Historie
Veteran muzeum Nová Bystřice – království amerik
Petr Hanke 01.11.2019 07:25
Co se může stát, když jsou automobily vášní, objevíte v Nové Bystřici, na jihu Čech, těsně u hranic s Rakouskem. Pavel Janouš zde vytvořil největší muzeum amerických automobilů u nás.
Americké automobily jsou speciální disciplínou sběratelství. Jejich shánění a doprava je náročnější než u evropské produkce a jednoduché to není ani s náhradními díly. Na druhou stranu je svět vozů americké provenience možná ještě pestřejší než těch našich, evropských automobilů. Jsou to vozy vznikající v jiných podmínkách pro nejrozvinutější zemi světa, kde osobní doprava nebyla a není rozmařilostí, ale vzhledem k velkým vzdálenostem nutností.
To všechno si člověk uvědomí po návštěvě Veteran Muzea v Nové Bystřici, které se specializuje právě na americké automobily a jehož sbírka začíná Fordem T Speedster z roku 1912 a končí produkcí přibližně ze 70. let minulého století. Právě zmiňovaný „mosazný“ Ford byl jedním z minima vozů v muzeu, jenž nevznikl na výrobní lince, protože tu spustil Henry Ford v Highland Parku teprve 7. října 1913. Fordy T jsou zde ve standardních verzích z pozdějších let vystaveny ještě dva. A tyto automobily budou v budoucnu tvořit jednu zajímavou atrakci. Právě zde totiž pracují na vývoji a výrobě expozice předvádějící pásovou výrobu, a to konkrétně „svatbu“, tedy spojení podvozku s karoserií. Nová expozice by tu měla být k vidění snad už příští rok. Největší část výstavy je věnována vozům z 20. a 30. let. Automobily jsou kombinací různých značek a provedení dovezených doslova ze všech koutů USA. V expozici návštěvníky vítá modro-černý Studebaker Standard Six z roku 1925 s na svoji dobu moderní kompaktní ocelovou karoserií. Tento konkrétní vůz pochází z amerického státu Tennessee. Ve sbírce muzea jsou přitom ještě model Special Six z roku 1922 a Studebaker Big Six z roku 1924 s šestilitrovým řadovým šestiválcem o výkonu 75 k a třístupňovou manuální převodovkou. Daný typ se vyráběl mezi roky 1918 a 1926 a vyznačoval se na svoji dobu nadstandardní spolehlivostí. Tento kus z Indiany měl před cestou do českého muzea pouze jednoho majitele.
Zastoupeny jsou ale samozřejmě i další značky, a to včetně těch méně známých a již dávno zaniklých, mezi něž patří třeba Hupmobile, kterou založil Robert Hupp v roce 1908. V expozici jsou k vidění dva vozy – čtyřválcový R Touring z roku 1922 a šestiválcový model S z roku 1931. Další vůz této značky jsme měli možnost vidět i v přilehlém depozitáři, v němž čeká dalších několik desítek vozů na renovaci pro další rozšíření expozic.
Právě tam nás zaujalo několik vozů, mezi nimi též Imperial Chrysler 1955, od tohoto roku uváděný pod samostatnou značkou Imperial. Jeho zajímavostí je například dvouzónová klimatizace s oddělenou regulací pro přední a zadní část. Jen těsně vedle stál vůz stejné modelové řady, avšak z roku 1965, působící již mnohem modernějším dojmem.
V depozitáři jsme si prohlédli také Edsel z roku 1957, tedy vůz značky patřící Fordu, jenž byl absolutním fiaskem, nesoucím s sebou ztráty ve výši kolem 250 milionů dolarů. Říká se, že kdyby Ford dával všechny vyrobené vozy Edsel zákazníkům zdarma, jeho ztráta by byla nižší. Většina z těchto peněz byla totiž vynaložena na reklamu, protože pod karoseriemi vozů Edsel se skrývala obyčejná technika značek Ford a Mercury.
Ale zpět do muzea, kde jsou v sále 50. a 60. let umístěny nejikoničtější „ameriky“ v podobě trojice vozů z roku 1959: Chevrolet Bel Air, Cadillac DeVille a Lincoln Continental Mark IV. Vedle je umístěn i krásný Buick Roadmaster z roku 1947, jenž ve srovnání s nimi vypadá skoro až zastarale. To byla další ukázka překotného vývoje americké módy a techniky.
Pokračujeme do 70. let, které byly kvůli ropné krizi vyvrcholením americké automobilové rozšafnosti. Zde je k vidění Imperial s otevřenou karoserií z roku 1964, ale také Lincoln Continental Mark IV z roku 1974, Ford Gran Torino (1972) či Buick Riviera z roku 1972. Na druhém konci muzea veteránů v Nové Bystřici je místnost věnovaná automobilové technice, kde najdete řezy různých motorů, ale také Buick Riviera (1969) nebo třetí generaci Chevroletu Corvette. Hned vedle je umístěn unikát v podobě sportovního kupé DeLorean z roku 1982. Vystavený exemplář s pouhými 2450 km na počítadle je jediný existující vůz na světě vybavený přeplňovanou verzí šestiválce 2,5 litru.
Návštěva muzea veteránů v Nové Bystřici je neobyčejným zážitkem a nahlédnutím do bohaté historie amerického průmyslu. Uvědomíte si zde také fakt, že aby vzniklo skutečné automobilové muzeum, nestačí pouze samotné exponáty, ale je potřeba celé expozici vtisknout správnou atmosféru. A protože majitel a kurátor muzea Pavel Janouš je opravdovým nadšencem do těchto automobilů, který kromě jiného vlastnoručně provádí renovace dovezených vozů, tak se to zde podařilo na jedničku a prohlídka jeho muzea je mimořádně podnětná.
Když budete mít cestu kolem, stavte se, do konce září mají otevřeno každý den, v říjnu již jen o víkendech. Nová sezóna s novými exponáty a atrakcemi začne následně opět v květnu. Více informací na muzeumveteranu.cz.
Převzato z časopisu