Historie
Toyota - Oslava automobilu
Tom Hyan 25.01.2010 10:27
Před dvaceti lety bylo otevřeno moderní Toyota Automobile Museum v Nagakute u Nagoje, největší ze tří historických sbírek, jež Toyota Motor Corporation spravuje. Navzdory názvu není jen expozicí vyplněnou automobily této japonské značky, ale skutečnou kronikou automobilové historie, shromažďující milníky automobilové konstrukce z celého světa.
Pro našince je samozřejmě nejzajímavější výstava japonských automobilů, které běžně nejsou k vidění, zejména pak typů z počátků rozvoje japonské automobilové produkce. Třípodlažní hlavní budova, otevřená v dubnu 1989, ukrývá více než 120 vozidel z celého světa od repliky tříkolky Carla Benze (1886) až po experimentální prototypy Toyota AXV IV (IAA 1991) a elektrickou Toyotu e com (Tokyo Motor Show 1997). V záplavě milníků automobilové konstrukce nechybějí nejslavnější typy jako např. Fiat 500 Topolino, Volkswagen Brouk, Ford Model T, Rolls-Royce Silver Ghost, Oldsmobile Curved Dash, Renault 4 CV (japonská licence Hino), Hispano-Suiza Alfonso XIII, Bugatti 35B, Stanley Steamer, Packard Twin Six, Cord 812, Toyota Corolla atd. Na desáté výročí bylo muzeum rozšířeno o Annex Building, tedy vedlejší křídlo, v němž najdete nejen chronologicky uspořádané exponáty z historie japonské automobilové výroby, ale také připomenutí života a kultury v příslušné době. Jednotlivé sály přibližují pozdní éru Meiji (kolem roku 1910) po počátky éry Showa (třicátá léta); dalších šest zón už je věnováno modernímu způsobu života v letech 1945 až 1970. V této části komplexu je také knihovna a prodej suvenýrů, zatímco v hlavní budově najdete restauraci, informační centrum a přednáškové sály.
Prvním automobilem, který se v Japonsku objevil, byl Panhard & Levassor. Francouzský inženýr Jean-Marie Thévenet si dovezl tento vůz v lednu 1898, protože pracoval ve strojírně Boui Machine Factory a chtěl v Japonsku zahájit montáž automobilů. Neuspěl, Japonci tenkrát neprojevili žádný zájem, dávali přednost vlaku a rikšám, ty byly přece jen pohodlnější. Zklamaný Thévenet se vrátil domů, ale jeho snahu ocenil malíř Bigot, když ho zvěčnil za volantem při jízdě z Tsukiji do Uena. Teprve o pár let později sestrojil Torao Yamada parní vůz pro jednoho boháče z Okayamy, a tak se v roce 1903 zrodil první japonský automobil. Před první světovou válkou se do konstrukce osobních i nákladních vozů pustilo hned několik firem, ale ta byla později regulována státem; k úspěšným značkám z dovozu patřil také mladoboleslavský Laurin & Klement, dovážený obchodní společností Yoshida. Japonci vedle vlastních konstrukcí neváhali koupit licenci na úspěšné zahraniční výrobky, tím prvním byl britský Wolseley (1922), ale také se rychle učili.
Například podle vzoru laurinky a francouzského Darracqu vznikl Takuri Type 3 (1907), první skutečný japonský automobil se zážehovým motorem (dvouválcový boxer 1850 cm3), vyráběný firmou Tokyo Automobile Works. V roce 1924 se zrodil Otomo, lehký vůz japonské konstrukce, jehož konstruktér Toyokawa nasbíral zkušenosti v USA a jako první zahájil export (do Číny). Ještě před druhou světovou válkou byly položeny základy firem Nissan, Toyota (Toyopet), Hino, Mazda a Daihatsu. Průkopníkem velkosériové výroby se stala Toyota Motor Company, založená v srpnu 1937, kdy už největší americké společnosti Ford Motor Company (v Yokohamě) a General Motors Corporation (v Osace) měly v Japonsku montážní závody. Před válkou dokonce Toyota jednala o spojení s Fordem, vypuknutí války útokem na Pearl Harbour však plány zcela zhatilo. Po válce byla Toyota ještě dlouho malou automobilkou, ale spolu s rozmachem výroby a exportu od šedesátých let dosáhla na pozici světové jedničky v roce 2008. Dnes představuje japonská produkce nepřeberné množství typů a má už také své legendy. Některé z nich jsou součástí sbírek Toyota Automobile Museum (TAM) a představujeme je na této dvoustraně. Sbírky jsme navštívili podruhé v šesti letech, mnohé exponáty se obměnily a přibyl také nejslavnější čínský automobil, reprezentační limuzína Hongki (Rudý Prapor), vyráběná závodem No.1 Automobile Works (nyní FAW) v Changchunu podle sovětsko-amerického vzoru. Prototyp se představil v roce 1958, sériová produkce přesáhla tři desetiletí.
Zdroj: Automobil 12/09
Autor: Tom Hyan