Historie
Škoda Muzeum 2016 – Od Laurinky k Superbu
-TH/HH- 15.02.2016 06:26
Přes dvacet let sídlí Škoda Muzeum v historické budově Laurin & Klement a před třemi lety bylo otevřeno po kompletní přestavbě...
V roce 1995 se muzeum Škoda Auto přestěhovalo z menší výstavní síně v pavilonu na stejné ulici do někdejší tovární budovy společnosti Laurin & Klement, předchůdce dnešní Škoda Auto. Budova na třídě Václava Klementa je součástí více než stoletého továrního komplexu, který vznikl v letech 1898 až 1912 v Mladé Boleslavi. V třípatrové průmyslové stavbě jasné architektury, logických proporcí s velkou prosklenou plochou, se vyráběly automobily do roku 1928, ale pak především motory; dále dlouhá léta sloužila jako správní komplex automobilky. V roce 1957 byla dvacetiletá Charlotte Sheffieldová ze Salt Lake City zvolena Miss USA; v témže roce nejen na Londýnském autosalonu, ale také při následném pobytu v Praze pózovala s roadsterem Škoda 450 (předchůdce první Felicie) na reklamních snímcích (od Viléma Heckela). Do České republiky se matka osmi dětí (čtyři chlapci, čtyři dívky) a zasloužilá členka chóru Mormon Tabernacle z Utahu vrátila koncem listopadu 2012, kdy ji Peik von Bestenbostel, vedoucí komunikace Škoda Auto, přivítal při slavnostním otevření Škoda Muzea, které prošlo více než devítiměsíční rekonstrukcí.
Paní Sheffieldová byla jedním z nejzajímavějších hostů při otevření muzea. V nově uspořádaných historických halách je vystaveno pět desítek automobilů i motocyklů, další stroje procházejí renovací, či odpočívají v depozitáři; expozice se čas od času lehce proměňují. Na výměře více než 1800 m2 jsou ale i další stovky předmětů; návštěvník se může ponořit do více než 120 let historie také prostřednictvím menších doplňujících exponátů, historických dokumentů, filmů a fotografií. Téměř celý interiér muzea byl v roce 2012 přestaven, omlazen a modernizován, součástí rekonstrukce jsou i nové elektrické rozvody, vzduchotechnika, vytápění a klimatizace. Autorem přestavby se stalo německé studio Jangled Nerves GmbH ze Stuttgartu, které už pracovalo na projektu Autowerk – Portal zur Produktion pro Volkswagen a wolfsburský Autostadt. Po třech letech lze říci, že hlavní výtkou expozici je uložení vybraných automobilů v jakýchsi čtyřpodlažních regálech mezi sekcemi Tradition a Evolution, takže nevýhodou zůstává, že si tam vzácné vozy vysoko umístěné v horních patrech nelze vlastně prohlédnout...
Naštěstí se expozice proměňují a automobily v regálech střídají, což je důvod k opakované návštěvě. Další skupina vozidel zůstává v přízemí, dobře přístupná a přehledně uspořádaná. Nejstarší vozy, ale i motocykly, tříkolky a jízdní kola Slavia, jimiž mladoboleslavská firma v roce 1895 začínala, jsou v nejvíce prosvětlené první hale sousedící s podloubím na třídě Václava Klementa; to umožňuje nahlédnout do expozice i kolemjdoucím a vzbudit tak jejich zájem, či alespoň zvědavost. Hala nese označení Tradition, sousedí s vnitřní halou Evolution, zaměřenou na milníky mladoboleslavské automobilky a její odkaz přítomnosti i budoucnosti. Paralelně následují multifunkční Laurin & Klement Centrum, vhodné pro představování nových automobilů, zajímavé přednášky, tiskové konference i akce externích partnerů, a konečně hala Precision, věnovaná ukázkám renovace historických vozidel, resp. výrobním technologiím. Expozice jsou fascinující procházkou historie 121 let, které uběhly od roku 1895, kdy pánové Václav Laurin (1865 – 1930) a Václav Klement (1868 – 1938) založili svoji společnost v Mladé Boleslavi, kde zahájila výrobu jízdními koly vlastní konstrukce se značkou Slavia. K nim po čtyřech letech přibyly motocykly Laurin & Klement, jejichž historie vrcholila vítězstvím Václava Vondřicha v Coupe Internationale 1905 v Dourdanu průměrnou rychlostí 80,971 km/h na typu CCR (5 HP) se čtyřdobým dvouválcem 810 cm3, v závodě považovaném za neoficiální mistrovství světa, a také stavbou pozoruhodného řadového čtyřválce typu CCCC (5 HP).
Ve stejném roce 1905 vyjela voituretta typu A, dvouválec 1005 cm3, první mladoboleslavský automobil Laurin & Klement. V roce 1907 se firma stala akciovou společností a začala rozšiřovat výrobní program. Přibyly nejen nákladní vozy a autobusy, ale také motorové pluhy, letecké motory, sil-niční válce, stacionární průmyslové motory a další výrobky. A exportovalo se do celého světa. V roce 1925 byla schválena fúze s koncernem Akciová společnost, dříve Škodovy závody, Plzeň; na vozech se záhy objevila značka Škoda místo Laurin & Klement; osobní obou značek měly v předválečné historii motory se dvěma, čtyřmi, šesti, ale i osmi válci; letecké motory byly až dvanáctiválce. Plzeňská Škoda totiž už měla automobilní oddělení od roku 1919, vyráběla hlavně speciální vozidla, trak-tory a motory; nejznámější jsou parní nákladní podle britské licence Sentinel, luxusní vozy podle francouzské Hispano-Suiza a později i nákladní elektromobily 1,5/3,0 t. Malá strojírna hraběte Ernsta Waldsteina v Plzni vznikla už v roce 1859, o deset let později (přesně 12. června 1869) se novým majitelem podniku stal Emil, rytíř ze Škodů, a dovedl Škodovy závody ještě za svého života k nebývalému rozmachu (zemřel 1900). Soustředil se na výrobu a zpracování oceli, následovala výroba zbraní a různých strojů včetně lokomotiv a zařízení elektráren. Mladoboleslavská továrna se od roku 1930 přejmenovala na Akciovou společnost pro automobilový průmysl (ASAP) a úspěšně pokračovala ve výrobě osobních vozů, která před válkou vyvrcholila typy Popular, Rapid, Favorit a Superb, jakož i autobusů a nákladních typů.
Koncem roku 1929 zaměstnával celý koncern Škoda 36 tisíc dělníků a čtyři tisíce úředníků, kromě hlavního strojírenského závodu v Plzni a automobilky v Mladé Boleslavi měl řadu dalších podniků, z nichž pozornost zaslouží letecká továrna Avia (vlastnil ji od 1928), Československá letecká společnost (1927 založil), loděnice v Komárně (100 %), elektrotechnické závody v Brně (100 %), Adamovské strojírny a mostárny (40 %), Polskie Zaklady Škody ve Varšavě (1927 založil) a mnohé další. Po válce však bylo všechno jinak, podniky znárodněny a rozděleny, v Mladé Boleslavi vznikly Automobilové závody, národní podnik (AZNP), které se soustředily na osobní vozy na základě předválečných typů s podvozkem tvořeným rámem s centrální rourou. Z Populara vznikl Tudor, oficiálně Škoda 1101 a 1102, pak Sedan 1200/1201 a řada 440/445/450, později vylepšená na Octavii a Felicii (roadster). Skutečnou revoluci znamenala výstavba nového závodu v Mladé Boleslavi na výrobu Škody 1000 MB, sedanu s motorem vzadu (1964), který položil základy dalších úspěšných řad reprezentovaných typy 100/110 a 105/120/130.
To však se už blížíme historickému přelomu, doprovázeném přechodem na motor vpředu napříč a pohon předních kol (1987 Favorit), s nímž automobilka vstoupila do nové éry po pádu komunistického režimu. Následovalo začlenění do koncernu Volkswagen (1991) a obrovský nárůst modelové nabídky, výrobních počtů a montážních závodů v cizině. Nové Škoda Muzeum nabízí prožít celou historii Škoda Auto znovu, poučit se z minulosti a pochopit přítomnost, vracet se k milníkům i zajímavým událostem. Málokterá automobilová značka na světě se totiž může pochlubit tak dlouhou tradicí, jako právě česká Škoda. Návštěvu muzea v Mladé Boleslavi vřele doporučujeme; prakticky je otevřeno po celý rok. A nejen na zakladatele můžete zavzpomínat v Café-Restaurantu Václav, který je součástí muzea. Expozici si můžete prohlédnout také kdykoli z domova prostřednictvím Google Street View, což je novinka loňské sezony, navíc s neomezenou otevírací dobou.
Škoda Muzeum
Třída Václava Klementa 294, 293 60 Mladá Boleslav
www.muzeum.skoda-auto.cz; muzeum@skoda-auto.cz
Telefon +420 326 832 038; fax +420 326 832 039
Otevřeno denně 9.00 – 17.00 h (v prosinci s omezením)
Základní vstupné 70 Kč; snížené 35 Kč (do 15/nad 65 let; studenti)
Převzato z časopisu