Historie
L’AUTOMOBILE FAIT SON CINÉMA – Filmové opojení
Jiří Duchoň 13.12.2016 07:38
Kdo chtěl na letošním pařížském autosalonu na chvíli uniknout ze světa nových vozů, měl několik možností. Nejlépe mu ale bylo v pavilónu 8.
Říjnový autosalon v Paříži (viz AR 11/´16), jedna z nejvýznamnějších událostí letošní sezóny, sice postrádal zásadní premiéry i několik důležitých automobilových značek, ale nakonec nabídl ucelený přehled o aktuálním stavu v tomto průmyslovém odvětví. V rámci doprovodného programu si zde však přišel na své i milovník klasických vozidel, v této souvislosti je třeba zmínit zejména stohlavou expozici aukční síně Coys, naplněnou povětšině mimořádně hodnotnými automobily. Samostatnou kapitolou se však stala výstava s plným jménem „Moteur! L’Automobile fait son Cinéma“, připomínající vozidla ze slavných i méně slavných filmů či televizních seriálů (přiznejme, většinou z francouzské produkce). Působivá, potemnělá a znamenitě nasvícená expozice opanovala na pařížském výstavišti celý pavilón 8 a v sedmi tematických oblastech hostila 45 automobilů.
Netřeba dodávat, že motorová vozidla jsou již od dob futurismu tradičním kořením a nedílnou součástí umění všech druhů a žánrů; a pokud jde o pohyblivé obrázky, vždyť dějiny automobilu a kine-matografie se začaly psát takřka ve stejné době! Začít snad nelze ani jinde než u detektivek. Přímo u vchodu byly připraveny například dva Aston Martiny z bondovek Quantum of Solace a Spectre, Citroën DS i u nás známého Simona Bakera (Mentalista) nebo kabriolet Peugeot 403 poručíka Columba. Mezi sci-fi filmy byly zahrnuty třeba Pon-tiac Firebird Trans Am v přestavbě na K.I.T.T. Michaela Knighta (Knight Rider), dvojice Chevroletů Camaro SS „Bumblebee“ (1977 a 2014) z Transformers, sanitka Cadillac alias Ecto-1 z Krotitelů duchů (1980), Jeep Wrangler z Jurského parku (1995), ale i fantaskní De Lorean DMC-12 z Návratu do budoucnosti 2 (1981). Oddělení věnované „emocím“ hostilo Alfu Duetto, s níž jezdil Dustin Hoffman roku 1967 ve filmu Absolvent, průhlednou limuzínu Peugeot 404 z koprodukční Pěny dní s Audrey Tautou (2013) či Citroën SM, kterým v roce 1970 Yves Montand vozil slavnou Romy Schneiderovou ve snímku César a Rosalie. Samostatná expozice byla věnována automobilovým honičkám a nechyběly v ní mohutný Roninův osmiválec Mercedes-Benz 450SEL 6.9, několik vozů ze série Rychle a zběsile ani Ford Mustang GT 390, v němž Steve McQueen jako Frank Bullitt ulicemi San Francisca proháněl Dodge Charger svých nepřátel.
Ano, to byla ta legendární scéna, v níž vozy v opulentních smycích pálí své pneumatiky a během čtvrt hodiny zní pouze řev osmiválcových motorů bez rušení hudbou ani čímkoli jiným. V oddělení komedií, a v konfrontaci s francouzskou tematikou, nemohly chybět Citroën DS19 z filmu Fantomas se zlobí (1965), Citroën Méhari Louise de Funèse z Četník a četnice (1982), dodávka Renault Estefette z dalších Funèsových snímků Četník se žení (1968) a Dobrodružství rabína Jákoba (1973), ani třeba Renault 8 Gordini Lina Ventury z filmu My se nehněváme (1966). Nové vozy, v části věnované sportu, zastupoval Alpine Vision z počítačové hry Gran Turismo (2016), ty starší pak Volkswagen Coccinelle Choupette (Brouk) Deana Jonese z u nás neuvedeného snímku Un Amour de Coccinelle (1968), ale především závodní Porsche 908/02, s nímž Steve McQueen v roce 1970 dojel jako druhý ve dvanáctihodinovce na Sebringu (skutečně, žádná fikce!) a záhy jej dokonce použil pro přestavbu na filmovací vůz pro svůj slavný snímek s prostým jménem Le Mans.
A touto poznámkou se dostáváme do mimořádně zajímavé sekce, jež celou expozici „Moteur! L’Automobile fait son Cinéma“ uzavírala a která diváky zavedla do pozadí natáčení filmových scén s automobily. Do dob, kdy ještě kamery byly velké a neohrabané a nebylo je možné prostě přilepit do požadovaného místa jako u dnešních, extrémně kompaktních digitálních zařízení, nás přenesl na masivním přívěsu upevněný bílý Renault Floride, v němž roku 1963 fotili a natáčeli hvězdnou Brigitte Bardot. Zajímavá byla rovněž příležitost prohlédnout si prototyp Citroënu 2CV Johna Malkoviche (Red 2, 2013) s elektrickým pohonem a řidičem sedícím před přední nápravou nebo reklamní instalaci přídě taxíku Renault 11, zdemolovaného v rámci efektního úniku Jamese Bonda (Roger Moore) centrem Paříže ve filmu Vyhlídka na vraždu (1985). Míru autenticity exponátů vystavených v expozici „Moteur! L’Automobile fait son Cinéma“ jsme raději podrobněji nezkoumali, ale šlo o citlivě a do značné míry velkoryse pojatou výstavu automobilů spojených s filmy či televizními seriály minulosti. Atmosféru dokreslovaly decentní nasvícení a ve smyčkách promítané dotáčky, zkrátka ideální prostředí pro každého, kdo si v Paříži přál uniknout na moment z víru pavilónů přeplněných novinkami. Slabou stránkou byly nepřesně, a místy dokonce vysloveně zmatečně uváděné popisky a legendy k jednotlivým vozům a snímkům.
Převzato z časopisu