Historie
Goodwood Festival of Speed – Vzácné kousky
-TH/HH- 23.02.2012 14:00
Nedílnou součástí Festivalu rychlosti je soutěž elegance Cartier Style et Luxe, která se před Goodwood House konala už posedmnácté…
První ročník byl uspořádán v roce 1995, takže od té doby se o vítězství, vlastně neoficiální titul nejkrásnějšího automobilu světa, ucházely stovky nejlepších a nejvzácnějších automobilových konstrukcí různých tříd a ročníků. Soutěž elegance Cartier Style et Luxe vypisuje věhlasný francouzský výrobce šperků, hodinek a luxusního koženého zboží. Ještě dnes přes 160 let existující společnost Cartier vedou pravnuci zakladatele; její historie se začala psát v roce 1847, kdy Louis-Francois Cartier převzal pařížskou dílnu svého mistra Adolpha Piccarda. V průběhu let se Cartier stejně jako Louis Vuitton obrátil také na pořádání prestižních akcí, k nimž náleží soutěže elegance klasických automobilů...
Sedmnáctý ročník 2011 se od předcházejících příliš nelišil, opět jsme viděli automobily velmi vzácné a v mnohém neobvyklé, v samostatné kategorii Extreme Lines byla absolutním vrcholem československá Tatra 87 z konce třicátých let, proti níž pokusy o aerodynamické tvarování jiných vozů vyznívaly dost podivně, ať už šlo o rekonstrukci Dymaxionu, britský Crossley Burney Streamliner, anebo Kammův design pro chassis Mercedes-Benz 170V! Automobily ve všech sedmi vypsaných kategoriích od předválečných vozů se zadní částí ve stylu motorových člunů (Boat-Tail Beauties) přes moderní sportovní automobily až po lidové vozy z padesátých a šedesátých let, z nichž mnohé byly vlastně kuriozity postavené v jediném exempláři, zářily na trávníku před Goodwood House od pátku do neděle, tradičně nechyběl živý jazz a šampaňské. Během festivalového víkendu pak odborná porota zvolila vítěze.
K porotcům patřili slavní designeři Lorenzo Ramaciotti, Marc Newson, Jonathan Ive, Anya Hindmarchová, Philip Treacy a David Linley, ale také Roger Taylor, rockový muzikant (proslulý jako bubeník skupiny Queen), Nick Foulkes, spisovatel a editor luxusního magazínu GQ, Bear Grylls, člen charitativních výprav a televizní hvězda, Julia Peyton-Jonesová, ředitelka galerie Serpentine, a někteří další. Absolutorium ve finále získalo znovu nádherné kupé, tentokrát černé Ferrari 340 America ročníku 1951 s karoserií Touring Superleggera ve stylu slavných barchett, první vůz Ferrari s novým dvanáctiválcem 4102 cm3 (ø 80 x 68 mm) o výkonu 170 kW (230 k) konstruktéra Aurelia Lamprediho, navíc se suchou klikovou skříní jako závodní stroje. Maserati A6G 54, sourozenec loňského vítěze, rovněž s dvoulitrovým šestiválcem, tentokrát nesl turínskou karoserii Pietro Frua a jeho vlastníkem je už devátý rok zpěvák Jay Kay ze skupiny Jamiroquai, velký příznivec italských sportovních vozů, jenž s ním sbírá vavříny na Soutěžích elegance. Hmotnost kupé je pouhých 840 kilogramů, výkon motoru 1985 cm3 činí 74 až 110 kW (100 – 150 k) podle provedení.
Obě kupé, Ferrari a Maserati, vznikly s předvedenou karoserií jen po dvou exemplářích. Mistrovským dílem je také Fiat-Abarth 1500 BAT 1, první ze série kupé snů BAT (Berlinetta Aerodinamica Tecnica), kterou vytvořil Franco Scaglione v karosárně Bertone (následující typy na podvozcích Alfa Romeo). Aerodynamika je rovněž předností zjevně nejzdařilejšího československého automobilu předválečné éry, typu Tatra 87, jenž dostal proudnicovou karoserii se splývající zádí, nezávislé zavěšení kol a vzduchem chlazený osmiválec 3.0/55 kW (75 k), umístěný v zádi, takže už v polovině třicátých let dosahoval rychlosti 160 km/h. Proti naší Tatře vypadá britské dílo Crossley Burnley Streamliner jako ingot, zejména s klasickým chladičem motoru na přídi (vzniklo jen 25 kusů; Tatra vyrobila 3023 vozů typu 87). Jinou kapitolou je kuriozní Dymaxion Car, jakési MPV s motorem vzadu, dílo amerického vynálezce Buckminstera Fullera, jež pod hladkými tvary karoserie ukrývá ortodoxní techniku.
Osmiválec flathead Ford V8 je vzadu na žebřinovém rámu, otočen o 180°, takže pohání kola přední nápravy (převzatá tuhá zadní Ford) dlouhým kloubovým hřídelem. Proudnicová karoserie poskytuje neobyčejně prostorný interiér, jízdní vlastnosti však byly hrozné (při havárii vozu No.1 zahynul řidič Francis Turner), vzadu totiž bylo jen jediné řízené kolo! Vznikly pouhé tři exempláře, vystavený No.4 je přesnou replikou, postavenou u britské firmy Crosthwaite & Gardiner, známé reprodukcí automobilů Grand Prix třicátých let (Auto Union, Mercedes-Benz). O opakovanou stavbu se zasloužil architekt Norman Foster, mj. tvůrce futuristického McLaren Technical Centre (s Davidem Nelsonem). Vizionářské projekty Buckminstera Fullera (1885 – 1993) se příliš neprosadily, k nejznámějším náleží také Dymaxion House, hliníkový dům kruhového půdorysu.
K dalším pozoruhodnostem v Goodwoodu patřily také nízké kupé Adams Probe 16, jež vytvořili bratři Dennis a Peter Adamsové pro Londýnský autosalon 1969; řada vozů Jaguar E‑Type na oslavu padesátin včetně překarosovaného Guysonu E12 Williama Townse (první vznikl na základě havarovaného E‑Type V12, druhý následoval pro Jima Thomsona), závodní verze Lightweight 1963 (jedné z dvanácti postavených), či moderní repliky Eagle Speedster 2011), a automobily po letech znovuzrozených značek Bugatti EB110 (1991), Lea-Francis 30/230 (1998), Jensen S‑V8 (2000), Invicta S1 (2003), Connaught Type D GT Syracuse (2006), anebo prototyp Spyker Silvestris V8 (1996) a mnohé další. Zpátky k zemi se však návštěvníci vrátili při pohledu na lidové automobily Citroën 2 CV, DAF 600 Variomatic, Austin Mini Seven, Seat (Fiat) 600, či Volkswagen Type 1, u francouzského Renaultu 3 (nejlevnější verze R4) výrobce ušetřil i za zadní okna a výlisky plechu zůstaly neprostřižené. Náladu pak vylepšily Lamborghini Countach, Ford GT40 Mk.III, Mercedes-Benz 300 SL anebo Koenigsegg CCX…