Historie
Goodwood FESTIVAL OF SPEED – Do Goodwoodu!
Tom Hyan 13.06.2016 06:58
Historie
Festival rychlosti se koná v Goodwoodu už od roku 1993, a také letos se stane pro mnohé vyvrcholením motoristické sportovní sezony!
Původně velmi skromná akce, pořádaná jako setkání bývalých i současných závodníků a jejich strojů, se za více než dvě desetiletí změnila na velkolepou slavnost, jejímiž součástmi jsou nejen setkání závodníků, ukázkové i měřené jízdy do vrchu (trať měří 1,8 kilometru) a rychlostní zkouška rallye, ale také soutěž elegance pečlivě vybraných vzácných automobilů, prodej všeho souvisejícího (nejen) s motorismem, autosalon s předváděcími jízdami pro návštěvníky, velkolepý letecký den, skutečný aerosalon a mnoho, mnoho dalšího. Lord March pro radost desetitisíců návštěvníků pořádá tuto slavnost motorismu na svých pozemcích jednou do roka, v červnu nebo v červenci... Letos se pojede časněji, ve dnech 23. až 26. června (čtvrtek až neděle), přičemž první den je tradičně vyhrazen vlastně už největšímu britskému autosalonu nových vozů, kde probíhají dokonce světové premiéry (jednou to byla Škoda Octavia RS, bohužel loni už velkolepý stánek Škoda Auto/Škoda UK na výstavní ploše chyběl, ale mnozí návštěvníci vzali plyšového Yetiho na slavnost znovu). Lord March otevřel rodinné sídlo v Goodwoodu nedaleko Chichesteru veřejnosti, když zvítězila jeho vášeň pro motoristický sport, přeměněná ovšem do nové podoby.
Účast na Festivalu se stala prestižní záležitostí, nedlouho před pořádáním britské Grand Prix v Silverstone se představují některé týmy formule 1, ke stálicím patří Mercedes-AMG, McLaren, Red Bull, Ferrari, Renault a Williams, nechybějí ani hvězdy největší velikosti; Good-wood navštívili Lewis Hamilton, Jenson Button, Nico Rosberg, Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Mark Webber a mnozí jiní; pro fajnšmekry je však nejostřejším kořením přítomnost slavných závodníků minulosti s unikátními automobily i motocykly. Každý rok je vyhlášeno základní mot-to, tentokrát Lord March vsadil na Full throttle – the Endless Pursuit of Power, tedy oslavu jízdy na plný plyn a nekonečné honby za zvyšováním výkonů. Každý rok se také něco slaví, jubilea závodníků, jejich úspěchy, stejně jako vítězství slavných strojů, legendární závody či prostě jen kulatá existence proslulých značek. K hlavním programům letošního Festivalu patří samozřejmě opět formule 1 (vzhledem k zákazu testování mohou týmy v jízdě předvádět jen starší konstrukce), oslava Stříbrných šípů v souvislosti s vítězným návratem týmu Mercedes-AMG do formule 1 (tedy vozy Grand Prix třicátých let z bájných soubojů mezi týmy Mercedes-Benz a Auto Union), a pokud jde o honbu za zvyšováním výkonů, pak je důraz kladen i na speciály s leteckými motory (jaké například soupeřily na autodromu Brooklands nebo bojovaly o světový rychlostní rekord), nejrychlejší motocykly silničního mistrovství světa (s dnes již zapovězenými dvoudobými motory, na něž předpisy nepamatují) a monstra pro rallye proslulé skupiny B podle FIA.
Kromě toho se budou slavit třeba 100. výročí založení BMW, 50 let kanadsko-amerického seriálu CanAm pro sportovní prototypy s velkoobjemovými motory, 50 let od dominantního Fordova vítězství nad Ferrarim ve 24 h Le Mans 1966 či třeba 40 let od titulu mistra světa formule 1, který dobyl v dramatickém závěru sezony James Hunt (McLaren) před Niki Laudou (Ferrari), což nám ostatně nedávno připomněl zdařilý film Rivalové. V Goodwoodu si musíte vybrat, opravdu nelze během jedné návštěvy vidět vše. Samozřejmě, nejvíce lákají okruhové závody, jejichž vrcholy jsou formule 1, 500 mil Indianapolis a 24 h Le Mans, ale také prohlídka vzácných, často nevídaných automobilů (i motocyklů), o nichž jsme si dříve jen četli. Loňský rok nebyl výjimkou, v první kategorii, tehdy zvané Souboj titánů (vozidla jsou rozdělena do několika skupin), se v paddocku Brooklands předvedla monstra s obrovskými motory z let 1902 až 1913! Po 100 letech se poprvé na veřejnosti představil rekordní Fiat S76 s neobyčejně vysokou kapotou, ukrývající čtyřválec o objemu 28,4 litru a výkonu 300 koní (221 kW)! Jeho sourozenec typu S74 (oba z roku 1911) je vlastně ve srovnání jen benjamínkem, když čtyřválec Fiat tentokrát disponuje objemem jen 12,4 litru. Přesto s ním Caleb Bragg téměř vyhrál třetí ročník Grand Prix USA 1911 v Savannahu (Georgia); zpočátku vedl, ale zradila ho porucha mazání, i tak dojel čtvrtý (vyhrál David Bruce-Brown na voze stejného typu).
Caleb Bragg se nevzdal, triumfoval v dalším ročníku, svoje vítězství symbolicky věnoval týmovému kolegovi Bruce-Brownovi, jenž zahynul i se svým mechanikem po defektu pneumatiky pod převráceným Fiatem už na okruhu v Milwaukee. Obě monstra Fiat patřila v Goodwoodu k nejobdivovanějším... Pro ročník 2016 se očekávají další, například Napier-Railton Special z roku 1933, určený pro závody na Brooklands, jehož třířadový dvanáctiválec (motor do W) má objem 23,9 litru! Za volantem tohoto vozu se objevil v Goodwoodu rovněž sir Rowan Atkinson, známý britský komik Mr. Bean! Auto Union GP patří ke stálicím Good-woodu, většinou řízen Nickem Masonem ze skupiny Pink Floyd; automobily Mercedes-Benz Grand Prix vyzkoušeli také Lewis Hamilton, sir Stirling Moss, John Surtees, Hans Herrmann, Jochen Mass, Willie Green a další. Jezdecké obsazení se během víkendu mění, na jednom voze se střídají různí jezdci, návštěvníci jsou však dobře informováni (dostanete minirádio přímo na ucho). Každoročně připravuje Gerry Judah oslavu vybrané značky vytvořením mohutné skulptury, která stojí na trávníku před Good-wood House; letos to bude překvapení pro 100 let bavorské značky BMW. Zatímco většina účastníků startuje jen v exhibičních jízdách, zejména s vozy formule 1, takže rekord 41,6 sekundy Nicka Heidfelda zůstane nepřekonán, jiní propadají sportovnímu zápolení a vylepšují své časy v kaž-dé jízdě.
Ti nejrychlejší se pak utkají v rozstřelu Timed Shootout, jehož vítěz se stává vítězem celého Festivalu rychlosti, a to přesto, dosáhne-li někdo v předcházejících rozjížďkách lepšího času (zavedeno roku 2011 pro větší atraktivitu, na podobném principu jako kvalifikace ve formuli 1, či tréninky a závody ME v jízdě do vrchu). Loňskou finálovou bitvu pro sebe rozhodl Olly Clark, britský mistr klání Time Attack (každý jezdec sám jedno kolo co nejrychleji), syn známého rallymana Rogera Clarka, když se speciálem Subaru Impreza Gobstopper II o výkonu 584 kW (780 k) porazil i závodníky s monoposty formule 1. Těm vládl šestikolový March 2-4-0 Ford-Cosworth DFV, jenž sice v Grand Prix nikdy nestartoval, ale v sedmdesátých letech vítězil v britských závodech do vrchu. Samostatnou kapitolou je Concours d’Elegance Cartier Style et Luxe, kde se každý rok o vítězství v několika skupinách utkají opravdu vzácné kousky.
Porotci nemají snadnou práci vybrat mezi automobily nesmírné historické ceny, loni nebylo lehké rozhodnout mezi nabídkou Ferrari a francouzskými exoty Bugatti, Delahaye, Voisin a Talbot ze sbírky Petera Mullina, který se nakonec radoval z triumfu pro slavnou Kapku, kupé Talbot-Lago T150C SS s karoserií Figoni & Falaschi ročníku 1937. Často bývá mezi vzácnými vozy československá Tatra 87, vzduchem chlazený osmiválec s proudnicovou karoserií, viděli jsme tam však i automobil Praga. Na své si přijdou také příznivci motocyklů, každoročně nechybí Sammy Miller se stroji ze svého nedalekého motocyklového muzea, přivezl také osmiválec Guzzi 500 a čtyřválce Jawa 350/673 nebo AJS 500 V4 (s kompresorem). A kde Goodwood najdete? Na jihu Anglie, u Chichesteru v hrabství West Sussex, z londýnského letiště Heathrow je to kousek (asi devadesát kilometrů), také vlaky jezdí z londýnského nádraží Victoria Station do Chichesteru, či expresy z London Waterloo do Haslemere. Od přívozu z Doveru to trvá vozem sice o něco déle, ale je to příjemná cesta, v Goodwoodu se pak parkuje na pastvinách v okolí závodní dráhy.
Převzato z časopisu