Historie
Goodwood Festival of Speed 2012 – Královské vozy
Tom Hyan 23.10.2012 11:03
Nedílnou součástí Festivalu rychlosti v Goodwoodu je soutěž elegance Cartier Style et Luxe, v roce 60. výročí panování královny Alžběty věnovaná královským automobilům...
Osmnáctý ročník této soutěže elegance se od předcházejících významně odlišoval. Vystavené automobily pocházely z britského královského dvora, anebo hrály určitou roli v životě královny Alžběty II. a jejích příbuzných. Vzhledem k tomu, že první vévoda z Richmondu, který koupil v roce 1697 goodwoodské panství, byl synem krále Charlese II. a krásné Francouzky Louise de Keroualle, jsou královská rodina a rodina Lorda Marche spřízněny, nemluvě o tom, že příslušníci Royal Family byli v Goodwoodu častými hosty, zejména na dostizích a při kriketu. Ostatně královské koně vyhrály Goodwood Cup už v roce 1829...
Poprvé v historii zapůjčilo Sandringham Museum nejen dvanáct vozů z královské sbírky, ale také železniční salonní vůz Royal Class a jednomotorový dolnoplošník De Havilland DHC-1 Chipmunk, na němž se učil létat princ Philip Mountbatten, vévoda z Edinburghu, manžel královny. Další významné automobily poskytli soukromí sběratelé, ale i státní organizace, například Citroën SM Opera Présidentielle, v němž Alžběta II. jela v roce 1972 při návštěvě Paříže, poslal sám Nicolas Sarkozy, tehdy ještě francouzský prezident... Exponáty byly rozděleny do pěti kategorií. První tvořily automobily Rolls-Royce, Daimler a Austin Princess (Vanden Plas) pro oficiální příležitosti, městský kočár krále Edwarda VII. a zmíněný salonní vůz. Ve druhé byly vozy pro zahraniční cesty královny, anebo státní návštěvy. Tak se objevil Lincoln Cosmopolitan 1950 s průhlednou střechou Bubbletop, kterou na vůz nechal namontovat americký prezident Dwight D. Eisenhower v roce 1954; tento automobil vezl 17. října 1957 britskou královnu po Pennsylvania Avenue do Bílého domu ve Washingtonu.
V prezidentských službách byl do roku 1965, pak putoval do sbírek Henry Ford Museum v Dearbornu. Mercedes-Benz Classic Centre poslalo do Goodwoodu prezidentský typ 600 Pullman s osmiválcem 6,3 l/184 kW (250 k), v němž jela Alžběta II. při oficiální návštěvě Německa v květnu 1965. Překvapením byl Humber Super Snipe, šestiválec 4,2 l z roku 1953 upravený na kabriolet, jenž posloužil při korunovační cestě po zemích Britského společenství (Commonwealthu) a zůstal v Austrálii. Královna Alžběta II. se naučila řídit už v roce 1946 (tedy ve dvaceti) a měla-li možnost, ráda usedla za volant, o čemž svědčí dobové snímky.
Řídila jak vozy ze třetí kategorie Country Life, zejména na cestách královského sídla (např. Range Rover), ale také ze čtvrté kategorie Regal Runabouts, kam patří nejen její kombi Vauxhall Cresta, ale také Rover 3½ Litre (P5B) pro neoficiální (soukromé) jízdy, či sportovní automobily Aston Martin, Jaguar nebo Alvis příslušníků královské rodiny. Pátá kategorie Fit for a Prince byla roztomilou přehlídkou dětských automobilů pro královské potomky. Porota složená z různých významných osobností měla ovšem jasno, stejně jako nám se jí nejvíce líbil kabriolet Aston Martin DB6 Mk II Volante ročníku 1969, který dostal královnin syn Charles, princ z Walesu, od matky k jedenadvacátým narozeninám. Loni 29. dubna posloužil jako svatební vůz prince Williama a Catheriny Middletonové. Jen se nám nechce věřit, že jeho čtyřlitrový šestiválec spaluje bioetanol, vyráběný z přebytků britského vína a syrovátky (!), jak uvádí oficiální Aston Martin Magazine.
Převzato z časopisu