Historie
Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2012 – V zajetí krásy
Petr Hanke 31.07.2012 13:59
I letošní přehlídka elegance na břehu italského jezera Como v prostorách Villa d’Este byla plná neobyčejných automobilů a zajímavých premiér...
V prostorách Grand Hotelu Villa d’Este se krásné automobily sjíždějí již od roku 1929. Tehdy však nešlo o honosné setkání historických vozů, ale především o představení nejnovějších kreací různých karosářů. Původní Concorso d’Eleganza, jež bylo spíše formou dnešních autosalonů, se konalo v letech 1929 až 1949. K jeho obnovení a zaměření na historické automobily došlo až v roce 1995. Málem se však znovuoživení této tradice nepodařilo. Situace se obrátila od roku 1999, kdy nad celou akcí má záštitu BMW Group, která jí zajišťuje publicitu i podporu. V letošním roce se představilo na břehu jezera Como více než šedesát skutečně vzrušujících automobilů.
Jedenáct z nich byly aktuální koncepční vozy, již uvedené na různých mezinárodních autosalonech. Nejvíce pozornosti na sebe z této skupiny poutal především Aston Martin Project AM310. Tato světová premiéra byla reálným předobrazem chystaného nového typu z uhlíkových kompozitů, jenž by měl za svými zákazníky vyjet v příštím roce, ovšem opět se staronovým označením Vanquish... Pro italské Concorso d’Eleganza si jako již tradičně připravila překvapení automobilka BMW, která v předvečer akce předvedla kompaktní Zagato Coupé, postavené na základech BMW Z4 (tomuto vozu věnujeme samostatný článek).
Mezi koncepty, jež se ve Villa d’Este objevily, lze počítat i výjimečný vůz z roku 1925 z amerického Petersenova muzea (viz AR 2/’12), který je postaven na technickém základě Rolls-Royce Phantom I. Tento automobil z otevřeného vozu s karoserií Hooper vytvořila belgická karosárna Jonckheere (dnes součást VDL Groep, zaměřené hlavně na stavbu autobusů). V rámci Concorso d’Eleganza Villa d’Este se tradičně rozděluje hned několik cen, rozčleněných do devíti základních tříd. Kromě toho se udělují ještě tři speciální ceny. Jednou z nich je tradiční Coppa d’Oro (Zlatý pohár), kterou volí přítomní hosté a novináři první den akce. Cenu Trofeo BMW Group volí odborná porota, jež má na starosti výběr vítězů jednotlivých kategorií.
Letos porotu tvořilo jedenáct osobností, respektovaných designerů, novinářů, anebo lidí aktivně se pohybujících ve světě historických automobilů. Za všechny jmenujme například Nicka Masona, vášnivého sběratele historických automobilů a jednoho ze zakládajících členů skupiny Pink Floyd, anebo Lorda Charlese Marche, který na svém panství v Goodwoodu pořádá známý Festival rychlosti. Třetí speciální cenou je Trofeo BMW Group Italia, volená veřejností druhý den akce, kdy jsou všechny automobily vystaveny v sousední lokalitě Villa Erba. Letos byla situace jednoznačná. Hlavní cenu Coppa d’Oro, ale také obě ceny Trofeo BMW a triumf ve třídě C získala krásná Alfa Romeo 6C 1750 GS z roku 1933, vycházející z poslední VI. série tohoto typu, ale se speciální karoserií Figoni.
Vůz je vybaven řadovým šestiválcem DOHC 1752 cm3, dílem známého konstruktéra Vittoria Jana. Ve stejné skupině byla přítomna také československá Tatra 87 z roku 1939 slovenského majitele Karola Pavlů, která skončila na druhém místě. Tento vůz byl oceněn také za to, že přijel po ose z největší dálky. Ve třídě A, zaměřené na předválečné superluxusní otevřené automobily, triumfoval Mercedes-Benz 540K Roadster z roku 1939 s osmiválcem 5401 cm3. Ačkoliv třída A obsahovala i několik mimořádných vozů Rolls-Royce (za pozornost stál především Silver Ghost ročníku 1922), na druhém místě se umístil americký Cord 812 Supercharged s předním pohonem z roku 1937. Ve třídě B, zaměřené na nadčasovou eleganci, triumfoval Delahaye T145 Coupé z roku 1937 sběratele Petera Mullina (a zakladatele Mullin Automotive Museum nedaleko Los Angeles, viz AR 4/’12), s nímž byl oceněn i Chrysler Town & Country s dřevěnými boky od karosárny Pekin Wood Products (1941).
Velmi zajímavá byla i prohlídka malých sportovních a závodních vozů v čele s Porsche 550 Spyder, OSCA 1600 GT, Moretti 750 Grand Sport a vítězným Abarth-Fiat 500 Zagato Coupé (1957). Stačilo ale přejít chodník a návštěvník se ocitl ve světě Ferrari. V těsném shluku tam stálo osm modelů slavné řady 250, mezi nimiž nechyběl ani legendární Ferrari 250 GTO, anebo závodní 250 LM s motorem uprostřed (oba z třídy I – Legendy Le Mans). Z těchto vozů získal nejvíce hlasů poroty modrý Ferrari 250 GT s karoserií Zagato (1956); ne zcela známý byl také typ 250 Europa, karosovaný u společnosti Vignale (1954). Silnější Ferrari 400 Superamerica (1962) triumfoval ve třídě G, kde porazil nejen Lamborghini Countach LP400 (1975), či v roce 2011 rekonstruovaný typ Miura SV/J (1972), ale také nečekaně elegantní kupé Lancia Flaminia (Pininfarina; 1963) a unikátní první prototyp Ferrari 365 GTB/4 Daytona s odlišnou přídí (1967).
Velkou pozornost na sebe strhávaly i automobily třídy H – Sportovní vozy pro gentlemany, kde triumfovala Alfa Romeo 6C 2500 s netypickou karoserií Ghia, která vznikla v počtu pouhých čtyř kusů (dochovaly se pouze dva). Pomyslným vrcholem přehlídky elegance, v tomto případě spojené se závodními emocemi, byla třída I – Legend Le Mans. Všechny představené automobily jsou skutečnými ikonami, patří k nim Jaguar D-Type (1956), Aston Martin DBR1 (1959), Ferrari 250 GTO (1962), Ferrari 250 LM (1964), Ford GT40 Mk. 3 (1968) a konečně Porsche 917K (1969) s provokativním sdělením na zádi Ferrari’s Eye View. Zatímco první den v prostorách Villa d’Este je přístupný pro zvané hosty a zástupce světových médií, druhý den akce pokračuje v sousední Villa Erba, kam má přístup i veřejnost. Stejně jako ty předchozí, i letošní ročník potvrdil, že patří k nejzajímavějším akcím svého druhu na světě.