Historie
Carrozzeria Pininfarina – Největší z mistrů
Tom Hyan 11.01.2013 10:22
Nejslavnější ze všech italských karosářských mistrů prochází těžkým obdobím. V roce 2012 opustil tento svět Sergio Pininfarina, syn zakladatele firmy...
V roce 1982 bylo založeno výzkumné oddělení Pininfarina Studi e Ricerche v Cambianu u Turína, kde vznikaly návrhy nových automobilů, jejich modely i prototypy. Pokaždé, kdy jsme podnik navštívili, byl Sergio Pininfarina přítomen, ochotně odpovídal na všechny dotazy a nadšeně předváděl nejnovější kreace. Většinou mu asistovala jeho dcera Lorenza Pininfarina, která v rodinném podniku zastávala funkci tiskového mluvčího a vedoucího public relations.
Při každé návštěvě byla připravena vybraná množina různých automobilů, jež nesly na boku stylizované písmeno f podle původního jména Farina, které bylo na žádost nositelů prezidentským dekretem v roce 1961 změněno na Pininfarina... Battista Farina (1893 – 1966), přezdívaný Pinin, založil podnik Carrozzeria Pinin Farina v Turínu v roce 1930 pro výrobu speciálních karoserií pro individuální zákazníky a ve velmi malých sériích. První produkty třicátých let zahrnovaly kreace na podvozky Alfa Romeo, ale také Fiat Ardita, Lancia Aprilia nebo dokonce Hispano-Suiza. V roce 1947 postavil slavné kupé Cisitalia 202, jež se později stalo trvalým exponátem Muzea moderního umění v New Yorku jako jeden z výjimečných automobilů naší doby. V padesátých letech následovaly kontrakty o spolupráci s americkou automobilkou Nash Motors (American Motors) a francouzským Peugeotem, jenž přetrval až do konce devadesátých let.
Kromě toho v roce 1952 začala spolupráce s Ferrarim, která pokračuje dodnes, a dala světu vůbec nejkrásnější automobily. V roce 1954 zahájil Pininfarinův podnik sériovou produkci vybraných modelů pro velké automobilky, prvním byla Alfa Romeo Giulietta Spider (celkem sedmadvacet tisíc vozů). Když v roce 1966 zemřel Battista Pininfarina, vedení společnosti převzal syn Sergio a bylo založeno první výzkumné a vývojové středisko Pininfarina, nově v Grugliascu u Turína, které se před třiceti lety přestěhovalo do Cambiana a zahrnuje také Pininfarina Museo (návštěvy jen na vyžádání). Vznikla dlouhá řada koncepčních studií a prototypů; z výrobních linek vyjížděly kompletní automobily menších sérií pro slavné značky (Alfa Romeo Brera/Spider, Ferrari Testarossa, Mitsubishi Colt CZC, Ford Focus CC). V době největšího rozkvětu do roku 2009 byly sídlo, vývoj a design v Cambianu, aerodynamický tunel v Grugliascu, výrobní závody v Grugliascu (v říjnu 2009 koupil Gian Mario Rossignolo pro produkci znovuzrozeného vozu De Tomaso, 900 zaměstnanců), Bairo Canavese (převzal Cecomp, od roku 2010 elektromobily Bolloré Bluecar pro Paříž, 57 zaměstnanců) a San Giorgio Canavese (do konce 2010 výroba Alfa Romeo Spider; 80 zaměstnanců, jednají o dalším využití).
Produkce kompletních vozů se pak u Pininfariny zastavila stejně jako u Bertoneho (Giugiaro se naštěstí do průmyslové výroby nepustil); zůstaly nadále designerské a vývojové centrum i inženýrské služby včetně aerodynamického tunelu. Pracují také filiálky v Německu, USA, Švédsku (výroba kabrioletů ve společném podniku s Volvo Cars), Číně a Maroku; francouzská Matra Automobile byla odprodána skupině Segula Technologies (Pininfarina ji zachránil a vlastnil 2003 – 2009). Sergio Pininfarina se narodil 8. září 1926 v Turínu jako syn Battisty Fariny a Rosy Copassové-Farinové, získal titul strojního inženýra na Polytechnice v Turíně a hned nastoupil do rodinného podniku. V roce 1960 se stal generálním ředitelem a po smrti otce prezidentem podniku (1966); podílel se na rozmachu v nejlepším období šedesátých a sedmdesátých let, kdy Pininfarina šokoval veřejnost na světových autosalonech nádhernými koncepty, k nimž patří Alfa Romeo Duetto, Dino 206, Jaguar XJ Spider a řada vozů Ferrari, z nichž mnohé se objevily v sériové produkci.
Například Duetto jako Alfa Romeo Spider přežilo na linkách až do roku 1993 (124 tisíc vozů), tedy sedmadvacet let! V letech 1955 – 1958 se podílel na projektu závodu v Grugliascu, v letech 1964 – 1967 na novém designerském a vývojovém centru v Cambianu, stejně jako na zavedení počítačových metod (první bylo Centre DEA) a na skutečně výjimečném aerodynamickém tunelu 1:1, otevřeném v Grugliascu právě před čtyřiceti lety. V roce 1986 zahájila provoz druhá továrna v San Giorgio Canavese u Turína včetně zkušební dráhy, 1987 byla založena firma Pininfarina Extra pro průmyslový design mimo automobilový obor, 1991 vznikla úspěšná filiálka Pininfarina Deutschland, která prostřednictvím dceřiné společnosti MPX Entwicklung dnes spolupracuje se třiceti partnery (včetně Daimlera, BMW a Audi), 1997 získána třetí továrna v Bairo Canavese (zahájila výrobou SUV Mitsubishi Pinin), 2003 založena Pininfarina Sverige v Uddevalle pro výrobu kabrioletů s Volvem a 2004 všechny aktivity konsolidovány do nového holdingu Pininfarina S.p.A. včetně kanceláří v Číně a Maroku. K nejdůležitějším klientům patřily a patří značky Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Ferrari, Maserati, Austin/Morris, MG, Peugeot, Cadillac, Bentley, Rolls-Royce, Jaguar, Mitsubishi, Ford, Volvo, GM Daewoo, Hyundai a nově také nastupující čínské automobilky (první byla v roce 1996 Hafei s minivanem Zhongyi).
Gianbattista Farina zahájil karosářskou činnost jako učedník ve firmě svých bratrů, ale už v roce 1912 se přímo podílel na designu Fiatu Zero 12/15 HP. V roce 1930 se osamostatnil a vytvořil řadu speciálních karoserií na podvozcích vozů, z nichž vynikla zmíněná Cisitalia 202, která se stala mezníkem automobilového designu a jako první mobilní objekt byla přijata do sbírek Muzea moderního umění v New Yorku. Jednoduché vyvážené tvary bez rušivých výstupků a splývající záď tohoto automobilu s motorem Fiat 1100 předznamenaly design sportovních vozů až do dnešní doby. Dalším významným činem bylo v roce 1952 navázání spolupráce s Ferrarim, která trvá dodnes a přinesla přes 165 nádherných automobilů (poslední je Ferrari F12 Berlinetta), z nichž mnohé jsou považovány za nejkrásnější vozy světa. V době hospodářské krize však rodinu Pininfarina postihlo velké neštěstí. Andrea Pininfarina, Sergiův syn a nový prezident společnosti, zahynul 7. srpna 2008 při nezaviněné nehodě na skútru cestou do práce v turínských ulicích. Vedení podniku se pak ujal jeho bratr Paolo, kterému připadl smutný úděl zavřít tři výrobní závody, když nepřišly další zakázky od velkých automobilek. Sergio Pininfarina zemřel 3. července 2012 v Turíně, ale to už jeho rodina patřila k minoritním akcionářům holdingu, přestože zůstala v jeho vedení.
Převzato z časopisu