Historie
Carrozzeria Vignale – Vignale?
-TH- 27.11.2013 09:57
Alfredo Vignale zahynul před 44 lety, ale jeho jméno znovu žije na ohlášené luxusní verzi největších automobilů Ford of Europe...
Carrozzeria Vignale je pro nás velmi zajímavá, v roce 1969 totiž dodala tři prototypy československého automobilu Tatra 613, poháněného vzduchem chlazeným motorem 3.5 V8, uloženým vzadu nad nápravou. Byly to standardní sedan, jeho luxusní verze a také dvoudveřové kupé. V sedmdesátých letech pak byla Tatra 613 podle návrhu Vignale zavedena do sériové výroby (kupé nikoli) jako poslední osobní automobil kopřivnické značky, ale v té době už byla Carrozzeria Vignale v Turíně zavřena nedlouho po tragické smrti Alfreda Vignaleho při dopravní nehodě. Zakladatel karosárny zahynul 16. listopadu 1969 nedaleko továrny v Grugliascu u Turína, kterou právě prodal Alejandru De Tomasovi, v té době prezidentu karosárny Ghia...
Další vývoj je tedy jasný, Carrozzeria Ghia se stala v roce 1972 stoprocentním majetkem Ford Motor Company (viz AR 2/’13), spolu s ní získal Ford také práva na značku Vignale. Sporadicky ji využíval na různé studie, ale teprve letos na IAA 2013 ve Frankfurtu vyhlásil její oficiální použití pro nejvyšší výbavu velkých osobních vozů (viz předcházející dvoustrana). Dříve byl Vignale finálním výrobcem pro různé jiné automobilky, poměrně často spolupracoval nejen s Fiatem, ale i s dalšími karosárnami Ghia a Touring Superleggera.
Nejúspěšnějším obdobím byla výroba sportovních verzí na základě Fiatu 600, uvedených na trh v polovině padesátých let a dodávaných do konce šedesátých. Jako designer tehdy u Vignaleho působil slavný Giovanni Michelotti, který později založil vlastní studio. V letech 1955 a 1958 však pro Vignaleho vytvořil také dva krásné prototypy Lancia-Nardi BlueRay No. 1 a No. 2, jež jsou dnes k vidění v Blackhawk Collection v Kalifornii. Kuriozitou je výroba karoserií pro Jensen Interceptor (1966); když neuspěl s vlastním designem, zajistil si Vignale produkci vozů podle návrhu Touring Superleggera. Carrozzeria Vignale S. p. A. byla založena v říjnu 1946 v Turíně a hned na sebe upozornila nápaditým designem s respektováním zákonů aerodynamiky.
Mezi její první klienty patřily Fiat, Cisitalia a Ferrari, později přibyla také Alfa Romeo, OSCA a Maserati, ale rovněž britská značka Standard a individuální zakázky Aston Martin, Rolls-Royce, Jensen, Matra, Tatra, American Motors, Opel, Daihatsu a další. Kabriolety a kupé na základě Fiatu 600 D se prodávaly také ve Francii, Velké Británii a Německu (jako NSU-Fiat, respek-tive Neckar). Pozornost vzbudila jednoprostorová studie kupé Fiat 1000 Record Sperimentale z Turínského autosalonu 1962, ještě vylepšená pro Ženevu 1963. Na základě malého Fiatu 500 s motorem vzadu vznikaly sériové retro-roadstery Vignale Gamine (od roku 1967) ve stylu Fiatu 508 S Balilla ze třicátých let. Velmi elegantní byla kupé odvozená z Fiatu 1100, 1300 a 1500, ale i z osmiválce Fiat 8V; Vignale však zamířil také do světa vozů kombi (1100, 600 Multipla). K posledním typům patří Fiat 124 Eveline a Fiat 125 Samantha.
Pak však zakázky ubývaly, Vignale zahynul a 30. listopadu 1974 byla firma zrušena. Ford využil jméno Vignale na několika koncepčních vozech. V roce 1984 se představilo kupé Ghia Vignale Ford Mustang na základě třetí generace, ale s pohonem všech kol 4WD FF (Ferguson Formula) a motorem 2.3 Turbo; na Pařížském auto-salonu 1986 byl vystaven velký kabriolet Vignale Gilda s délkou 4560 mm a pohonem zadních kol; další byla kombi Ghia Vignale TSX‑4 a TSX‑6 se čtyřválci Ford Tempo 2.3. Naposledy se jméno Vignale objevilo na studii Focus Vignale Concept z Pařížského autosalonu 2004, z níž se stal sériový Focus Coupé-Cabriolet, vyráběný ovšem Pininfarinou jako jeden z mála vozů Ford, jež pocházejí z Itálie. Překvapením Ženevského autosalonu 1993 pak byl luxusní sedan Lagonda Vignale od Ghia Design, připravený pro dvanáctiválcový motor (2x Mondeo V6), ovšem postavený na podlahové plošině vozu Lincoln LS. Tato studie na devatenáctipalcových -kolech měla vnější rozměry 5236 x 1955 x 1449 mm, ale pak Ford společnost Aston Martin Lagonda prodal, a tím to skončilo.
Převzato z časopisu