Historie
CARROZZERIA TOURING (90 LET) – KOUZLO SUPERLEGGERA
Jiří Fiala 29.11.2016 06:45
Historie
Roku 1926 koupili milánští právníci Felice Bianchi Anderloni (1882 – 1948) a Gaetano Ponzoni od jejího zakladatele, Vittoria Ascariho, kontrolní balík akcií dílen Carrozzeria Falco. Podnik přejmenovali na Carrozzeria Touring. Tak se zrodila legendární karosárna.
Anderloni dříve pracoval u Isotta-Fraschini a Peugeot Italia jako zkušební jezdec, a proto se v nové firmě staral o návrhy a konstrukci právě on, zatímco Ponzoniho parketou byly finance a administrace firmy, která úzce spolupracovala s automobilkami v sousedství, zejména Alfou Romeo, Citroënem a Isotta-Fraschini. Touring koupil od Charlese Weymanna licenci ke stavbě lehkých karoserií, založených na prostorovém rámu potaženém panely karoserie. Prvním jejich automobilem s tímto kabátem byla Isotta-Fraschini Flying Star (1927). Anderloniho spolupracovníka, Giuseppeho Serengiho z doby „Letící hvězdy“, zaměstnali jako prvního vlastního profesionálního designéra.
Weymannovo řešení dále rozvíjeli a vylepšovali, až si roku 1936 nechali patentovat později mnohými kopírovaný systém Superleggera, který se díky důmyslné prostorové kleci z trubek malých průřezů a jejich pokrytím díly karoserie z lehkých slitin vyznačoval dostatečnou flexibilitou tvarů, dávající volnost designérům při extrémně nízké hmotnosti a vysoké tuhosti. Jeho přednosti byly využity zejména po druhé světové válce, kdy výrobci přecházeli z karoserií na tuhém rámu na samonosné konstrukce. Před válkou se systém uplatnil zejména u automobilů pro závody, jakými byly Alfa Romeo 8C 2900 nebo BMW 328. Po válce převzal vedení firmy po zesnulém otci jeho syn, Carlo Felice „Cici“ Bianchi Anderloni (1916 – 2003). Konec 50. a polovina 60. let přinesly společnosti zlaté časy, když jim přitékaly peníze z licencí a zároveň konstruovali a dodávali série karoserií pro Alfu Romeo, Aston Martin, Hudson, Lamborghini, Lancii, Maserati, Pegaso a další. Po stránce designu ale firma pomalu ztrácela dech v konfrontaci s novějšími a dravými studiemi z ateliérů Bertone, Pininfarina nebo ItalDesign.
Zároveň extrémní důraz na užívání tradičních řemeslných postupů, přesnost a pečlivost prvotřídní rukodělné práce tlačily dílny do červených čísel, až roku 1966 zastavily výrobu. Mnoho jejich dělníků pokračovalo u nového majitele, Carrozzeria Marazzi, výrobou karoserií pro Lamborghini, „Cici“ se stal poradcem a později i šéfem návrhářského oddělení Alfa Romeo. Roku 2006 koupila skupina soukromých investorů Zeta Europe BV, specializovaných na jedinečné automobilové značky, od karosárny Marrazzi obchodní značku Carrozzeria Touring a autorská práva a založili novou společnost Carrozzeria Touring Superleggera S.r.l., sídlící v Miláně.
Zaměřila se na design a specializované konstrukce, stavbu automobilů, homologace vozidel, industriální design a v neposlední řadě i na restaurování historických vozidel. Villa D’Este s elegantním a mondénním prostředím a atmosférou, ležící za humny Milána, byla a je ideálním místem pro prezentace kreací Touringu. Roku 1931 zde debutovala Issota Fraschini 8ASS Spider a od té doby se tu karoserie Touring mnohokrát zapsaly do haly slávy a odvezly si mnoho cen, vzpomeňme alespoň stroje Alfa Romeo 6C 1750 Gran Sport Spider (1938), Alfa Romeo 8C 2300 Spider Coupé nebo Pegaso Z102 Berlinetta „Thrill“. Novodobou historii Touringu začalo psát ve „Ville“ 2008 představené Bellagio Fastback Touring (kombi na základě Maserati Quattroporte, patrně několikakusová série). Následovaly stavby Maserati A8GCS (2009; fastback, báze Maserati Gran-Sport), Bentley Continental Flying Star (2010; kombikupé, 19 kusů), prototyp Gumpert Tornante (2011, báze Gumpert Apollo), Alfa Romeo Disco Volante (Villa 2012; báze Alfa Romeo 8C Competizione), studie Mini Superleggera Vision (Villa 2014), Touring Superleggera Berlinetta Lusso (Ženeva 2015; báze Ferrari F12berlinetta; počítá se 5 kusy) a konečně Touring Superleggera Disco Volante Spyder (Ženeva 2016; základ Alfa Romeo 8C Spider, vznikne 7 kusů). Šéfem designu Carrozzeria Touring Superleggera je Louis de Fabribeckers, který zcela vyznává firemní krédo „tailor made, hand made“, tedy ručně postaveno na míru.
Převzato z časopisu