Svezli jsme se
Živě: 44. Tokijský autosalon – opět v plném lesku!
Jiří Duchoň 29.10.2015 18:15
Představujeme
Letošní autosalon v Tokiu se právě uzavřel novinářům, zítra se otevře veřejnosti. Co tam uvidí?
Jsme v Tokiu. Pořádají zde 44. autosalon a dnešek byl druhým a posledním dnem určeným odborné veřejnosti. V Japonsku si letos připomínají 60. výročí svých autosalonů, a to i přesto, že vůbec první ročník se pod jménem Zen-Nihon Jidosha Show konal již v roce 1954, tedy před 61 lety. Probíhal tehdy v parku Hibiya a odstartoval tradici japonského výstavnictví v automobilovém průmyslu, jenž se ihned stal výstavní skříní japonských výrobců. Dnešní Tokyo Motor Show pořádá místní asociace producentů automobilů (JAMA) na moderním výstavišti s rozlehlými budovami, obsazeny jsou především jedna západní a dvě východní, takže návštěvník má vše poblíž a nemusí, třeba jako na autoshow ve Frankfurtu, pobíhat mezi pavilóny.
V následujících řádcích se pro vás pokusíme zachytit to nejdůležitější z letošního autosalonu v Tokiu, přičemž k dispozici je vám rozsáhlá fotogalerie, kterou jsme pro vás připravovali v průběhu posledních dvou dnů. Jednotlivé exponáty poměrně snadno identifikujete i bez popisků, prakticky všechny mají své jméno napsáno na nárazníku. Podrobněji se do Tokia vrátíme opět na stránkách našeho magazínu Automobil Revue, kde bude možnost také pozastavit se u těch nejdůležitějších novinek.
Evropských automobilek bylo v Tokiu opět poskrovnu a věnovaly se vesměs typům, jež jsou nám již dobře známy, ale přesto jsme u nich napočítali dvě světové premiéry. Tou první je střízlivý, avšak na nedávné koncepty z Detroitu a Frankfurtu navazující Mercedes-Benz Tokyo Vision, tou druhou pak produkční Porsche 911 Carrera 4S. Jistě, jde jen o modifikaci posledního faceliftu, na druhou stranu potvrzuje důraz, jaký evropské automobilky japonskému trhu věnují. VW Group vystavil Touran, Tiguan i Golfy a Passaty v různých verzích. Rozdíly proti evropským specifikacím jsou u takových vozů minimální, na první pohled je poznáme hlavně podle volantu vpravo.
Také Audi ukázalo průřez svojí nabídkou včetně nové A4, R8 Plus či A8 L, ale ukázalo též působivý koncept kombi Prologue Allroad. Na asijských trzích se pokouší uspět i výrobci z jiných zemí. Italský Fiat se opět spolehnul na deriváty své řady 500 a vozy Jeep (zájem však budily i Alfy Giulietta a 4C, po Giulii ani stopy…), Peugeot ukazuje „chromovaný“ Peugeot 508 GT a Citroën to zkouší nejen s extravagantním Cactusem, ale též se značkou DS a jejími řadami DS5 a DS4. Koncern BMW se snaží upoutat místními premiérami svého špičkového sedanu BMW řady 7 a stylovým Mini Clubman, na výstavišti v Tokiu shodou okolností slavil svoji světovou výstavní premiéru též Mini Convertible, představený jen několik dnů před tím.
Nakonec nečekaně velký stánek Alpiny nabídnul ve světové premiéře kabriolet Alpina B6 Biturbo Cabrio Edition 50. Postupným přechodem do Asie budiž zastávka v expozici Jaguar-Land Rover, jíž dominovaly crossover Jaguar F-Pace a Range Rover SVR. To nejdůležitější ale samozřejmě odhalily značky domácí. Toyota na ohromném pódiu vystavila své nejdůležitější novinky: studie roadsteru Toyota S-FR a crossoveru C-HR (design vznikl v Bruselu!) a stěžejní, v pořadí čtvrtou generaci hybridu Toyota Prius. Akumulátor se přestěhoval ze zavazadlového prostoru pod zadní sedadla, ale co je nejdůležitější: Prius se stává prvním nositelem zcela nové univerzální podlahové plošiny TNGA.
Světovou premiéru si v Tokiu odbyly také prototypy Toyota FCV Plus a originální Kikai, třímístný vozík v jakési karikatuře odhalující a zdůrazňující konstrukční prvky závěsů kol a pohonného ústrojí. V expozici Toyota Auto Body se skví vozítko budoucnosti Coms Connect, luxusní minivanu Hiace Platinum Lounge a bizarni phaeton Alphard Hercule Concept, jakož i Corolla Combi a další Toyoty, jež v Evropě nepotkáme. Na malé vozy tzv. „kei cars“ se u Toyoty příliš nehraje, na to mají spřízněnou značku Daihatsu. Stánku sestaveným z velkých dřevěných kostek vévodí kei cars do absurdna posunující studie Noriori s podlahou jen těsně nad silnicí a koncepty D-base, Hinata a Tempo, v podobě pojízdné prodejny kávy. Sériovou produkci zastupuje zcela nová a mimořádně široká škála vozíků Cast v modelech Activa, Style a Sport.
V podobných vodách loví také přepestrá nabídka v Evropě spíše stagnujícího Suzuki. K vidění jsou v Tokiu světové premiéry nové generace elegantního typu Suzuki Ignis a studií Mighty Deck a minivanu Air Triser, pozornost zaslouží i sériové Escudo (u nás Vitara), Baleno (k vidění již ve Frankfurtu), kei cary Suzuki WagonR, Solo a Hustler a nepřeberná paleta variací na téma Alto včetně luxusního Lapinu a sportovního Works. Automobilka Subaru na tokijské výstaviště přivezla kompletní řadu svých sériových modelů, ale též nejnovější podobu postupně modernizovaného konceptu Viziv Future a zcela nové studie Impreza 5-Door Concept, předznamenávající povahu budoucí generace řady Impreza.
U Mitsubishi to bylo jednoduché, vsadili na variace na téma Outlander (včetně soutěžní modifikace a plug-in hybridu PHEV) a na novou studii se stručným jménem Mitsubishi eX, skrývající pod kůží novou, plně elektrickou pohonnou platformu a všechny nejmodernější asistenční a bezpečnostní systémy včetně prvků potřebných k autonomnímu provozu. Lexus, špičková značka Toyoty, domácímu publiku poprvé představil nejnovější podobu sedanu GS (včetně špičkového GS F), ale ve světové premiéře také sebevědomě působící koncept Lexus LF-FC.
Mazda na svém stánku připomíná prototyp Koeru a roadster NR-A (alias MX-5 alias Miata), ale zcela novou studií (spíše tedy maketou) Mazda RX-Vision se pokouší podpořit přání všech nadšenců o pokračujícím vývoji Wankelova motoru (jeho počátky u Mazdy připomínalo v pozadí stojící historické kupé Cosmo Sport). Na japonské půdě poprvé nyní právě stanuly koncepty Nissan 2020 Vision Gran Turismo a Gripz, mimořádnou pozornost však budila zcela nová studie Teatro for Dayz, drobný vozík, jenž je schopen se svým majitelem sdílet jeho aktuální náladu, případně pokusit se mu ji zlepšit projekcí různých vzorů do jednoduchého interiéru.
Poněkud stranou stála dvojice šedých sedanů Skyline a Fuga s klasickým uspořádáním pohonné soustavy. U nás je známe jako Infiniti Q50 a Q70, ovšem na stánku Nissanu u nich jméno Infiniti nikde nefigurovalo. Nissan má zřejmě s prosazováním své luxusní značky na domácím trhu podobné potíže, jako má Toyota se svým Lexusem… Putování po halách 44. Tokijského autosalonu uzavřeme prozatím u Hondy, jež ve světové premiéře představila první sériový pětimístný sedan Honda FCV Clarity s dojezdem více než 700 km, sériové MPV Odyssey Hybrid a prototyp Wander Stand Concept.