Svezli jsme se
MONDIAL DE L’AUTOMOBILE 2010 - Galská ofenzíva
Jan Tuček 26.01.2011 00:29
Autosalon
CITROËN
Horkou novinkou dvojitého šípu byl Citroën C4 druhé generace, jehož uvedení na francouzský trh následovalo jen pár dní po světové premiéře na autosalonu. Nový C4 s výrazně tvarovanou 4,33 m dlouhou pětidveřovou karoserií, který se vyrábí v Mylhúzách, působí na první pohled robustnějším a rozměrnějším dojmem, než jeho předchůdce. To je však spíše optický klam, ve skutečnosti do délky povyrostl jen o 50 mm a ani šířka a výška se výrazněji nezměnily. Sebevědomí mu dodávají větší kola, u špičkových verzí až osmnáctipalcová, od druhého stupně výbavy jej může prosvětlit skleněná střecha o ploše 1,3 m2. Motor vpředu napříč a přední pohon jsou samozřejmostí, k dispozici jsou tři zážehové čtyřválce a tři turbodiesely opatřené filtrem pevných částic FAP. Základní zážehový čtyřválec 1,4 l VTi o výkonu 70 kW (95 k) je spojen s pětistupňovou manuální převodovkou stejně jako nejlevnější turbodiesel 1,6 l HDi 90 o výkonu 68 kW (92 k). S pětistupňovou přímo řazenou převodovkou se dodává i zážehový motor 1,6 l VTi nabízející 88 kW (120 k), u něj si však zákazník může připlatit i za čtyřstupňovou automatiku. Šestistupňovou manuální převodovku mají vozy C4 vybavené turbodiesely 1,6 l HDi 110 a 2,0 l HDi 150 o výkonu 82 a 110 kW (112 a 150 k), nejsilnější zážehový motor 1,6 l THP 155 o výkonu 115 kW (156 k) výrobce kombinuje se šestistupňovou robotizovanou převodovkou. Ta se uplatní i v ekologické verzi Citroënu C4, vybavené turbodieselem 1,6 l e HDi 110 se systémem Stop/Start.
Světovou premiéru měl v Paříži i Citroën DS4, prémiový sourozenec cé-čtyřky, který se také bude vyrábět v Mylhúzách a na trhu se má objevit na jaře 2011. Výrobce jej charakterizuje jako zvýšené čtyřdveřové kupé a v propagačních materiálech zdůrazňuje pojmy kreativita, dynamika a exkluzivita. Efektními vnějšími tvary a bohatě vybaveným interiérem DS4 jasně signalizuje, že chce bojovat o peníze majetnějších motoristů (a motoristek) a podobně jako menší DS3 proniknout do vyšších a lukrativnějších pater trhu. Jeho 4,27 m dlouhá čtyřdveřová karoserie má podle dávného milánského vzoru kliky zadních dveří schované nahoře v rámu okna, navzdory označení kupé ovšem automobilka zdůrazňuje třímístné zadní sedadlo a zavazadlový prostor o objemu 370 l VDA. V nabídce zážehových motorů figuruje nad čtyřválci 1,6 l VTi 120 a 1,6 l THP 155 i špičkový 1,6 l THP 200 o výkonu 147 kW (200 k), nad turbodiesely 1,6 l HDi 110 a 1,6 l e HDi 110 vyčnívá nabroušený 2,0 l HDi 160 nabízející 120 kW (163 k).
Vizi kompaktního zábavného vozidla pro mladé dívky a chlapce z dobrých rodin prezentoval v Paříži koncept Citroën Lacoste, nekonvenčně řešený plážový vůz bez dveří, opatřený sklopným čelním sklem. Spolupráci automobilky s módní značkou připomínaly materiály použité v interiéru a loga s krokodýlem na sedadlech. Jen 3,45 m dlouhý vůz se vyznačuje mohutným obloukem ve tvaru T, který se klene od rámu čelního okna až na záď a mimo jiné v sobě skrývá i plastovou nafukovací střechu. Ta sice posádku před nepohodou příliš neochrání, žlutou barvou a průsvitnou strukturou však pod zamračeným nebem vytváří iluzi slunce nad hlavou. Zatímco na přední sedadla konceptu se dá nastoupit vcelku pohodlně, dozadu je třeba přeskočit bok karoserie. Pohon předních kol obstarává zážehový tříválec, předskokan budoucí generace úsporných motorů skupiny PSA.
Citroën samozřejmě neopomněl v Paříži zdůraznit brzký příchod městského elektromobilu C Zero, který stejně jako jeho dvojče Peugeot iOn vzniká ve spolupráci s japonskou automobilkou Mitsubishi Motors. Právě v době autosalonu (6. října) odstartovala v závodě Mizushima výroba obou evropských verzí elektromobilu, odvozených z Mitsubishi i-MiEV. Ve Francii a třinácti dalších evropských zemích se mají objevit na přelomu roku.
PEUGEOT
V rozsáhlé expozici značky se lvem slavily světovou premiéru vozy Peugeot 508, elegantní 4,8 m dlouhý sedan střední třídy a od něj odvozené pětidveřové kombi SW. Pětsetosmička postavená na podvozkové plošině skupiny PSA číslo 3 s motorem vpředu napříč a pohonem předních kol v nabídce nahradí nejen typ 407, ale i dosud největší sedan 607. Peugeot 508 je prvním reprezentantem nového stylistického trendu a ve srovnání s typem 407, navzdory větším vnějším rozměrům, vykazuje nižší hmotnost, mimo jiné i pro hliníkovou přední kapotu. Dvě třetiny produkce typu 508 zajistí továrna v Rennes ve Francii, třetinu bude pro čínský trh vyrábět tamější závod ve Wuchanu. První vozy přijdou na evropské trhy v prvním čtvrtletí 2011, po úplném náběhu výroby má roční produkce v sezoně 2012 dosáhnout 200 tisíc automobilů v obou karosářských verzích. Peugeot 508 debutuje se dvěma zážehovými čtyřválci, atmosférickým 1,6 l VTi o výkonu 88 kW (120 k) a přeplňovaným 1,6 l THP, naladěným na 115 kW (156 k).
První se dodává se šestistupňovou robotizovanou převodovkou, ke druhému si zákazník může zvolit manuální šestistupňovou převodovku nebo šestistupňovou automatiku. Paleta úsporných turbodieselů čítá základní 1,6 l HDi FAP o výkonu 82 kW (112 k) se šestistupňovou manuální převodovkou, stejná se montuje i s větším motorem 2.0 HDi FAP o výkonu 103 kW (140 k). Dvoulitrový turbodiesel o výkonu 120 kW (163 k) výrobce nabízí se šestistupňovou automatikou. Špičku nabídky tvoří čtyřválec 2.2 HDi FAP naladěný na 150 kW (204 k) a dodávaný pouze se šestistupňovou automatickou převodovkou. Nejvýkonnější pětsetosmička s tímto poháněcím ústrojím a označením GT se od ostatních liší specifickou přední nápravou s dvojicemi příčných trojúhelníkových ramen místo řešení McPherson, většími předními brzdovými kotouči a jako jediná může dostat až devatenáctipalcová kola. V létě 2011 se začne vyrábět nejúspornější model 508 vybavený motorem 1,6 l e HDi FAP se systémem Stop/Start, jemuž stačí jen 4,2 l nafty na 100 km, v roce 2012 se objeví Peugeot 508 HYbrid4 s dvoulitrovým turbodieselem vpředu a elektromotorem vzadu. S touto kombinací se v Paříži představil k sériové výrobě připravený Peugeot 3008 HYbrid4, jehož prodej začne na jaře 2011.
Dvojnásobným překvapením byl Peugeot HR1, jen 3,69 m dlouhý koncept městského vozu s dvoudveřovou karoserií v novém stylu a poháněcím ústrojím HYbrid4. Tentokrát v něm však nefiguruje osvědčený turbodiesel HDi, přední kola HR1 pohání přeplňovaný zážehový tříválec 1,2 l THP o výkonu 81 kW (110 k), spojený se šestistupňovou robotizovanou převodovkou. Vzadu je opět elektromotor, jehož výkon 27 kW umožňuje jízdu s nulovými emisemi, zatímco v hybridním režimu vůz vykazuje spotřebu jen 3,5 l benzinu na 100 km a emise CO2 na úrovni 80 g/km. Vtipně řešené dveře se elektricky natáčejí směrem kupředu, takže dovolují nastupování a vystupování i ve velmi stísněných podmínkách, posuvná zadní sedadla vůz vmžiku promění ze čtyřmístného na dvoumístný.
RENAULT
Značka s kosočtvercem v Paříži potvrdila svoji velkorysou sázku na elektrickou trakci. V rámci programu Z.E. (neboli Zéro Emission) představila širokou škálu vozidel s nulovými emisemi, z nichž první dvě přijdou na evropské trhy v létě 2011 a další budou následovat v období 2011 – 2012. Průkopníky nové elektrické éry se stanou rodinný sedan Fluence Z.E. a dodávka Kangoo Express Z.E., jejichž prototypy se ve Francii a devíti dalších zemích objeví ve zkušebním provozu už koncem letošního roku. Do testování v běžném každodenním provozu, jež proběhne před uvedením elektromobilů na trh, Renault nasadí celkem šest stovek předsériových vozidel. Elektrický sedan Fluence Z.E. ve srovnání s verzí vybavenou spalovacím motorem povyrostl do délky o 130 mm na 4,75 m a dostal nově upravenou zadní partii karoserie, v níž zbylo 300 l zavazadlového prostoru (VDA). Jeho přední kola pohání elektromotor o výkonu 70 kW (95 k), pětimístný vůz o hmotnosti 1543 kg má největší rychlost záměrně omezenou na 135 km/h a za běžných podmínek absolvuje na jedno nabití asi 160 km. Bude se vyrábět v turecké Burse, na stejných linkách jako ostatní modely Fluence. Ve Francii jeho cena začíná od 21 300 eur, k nimž je třeba připočítat měsíční pronájem akumulátorů za 79 eur. Pořizovací cenu ovšem snižuje státní pobídka ve výši 5000 eur, v ostatních evropských zemích se Fluence Z.E. bude prodávat nejméně za 26 000 eur.
Značné naděje Renault vkládá do elektrické dodávky Kangoo Express Z.E., vybavené elektromotorem o výkonu 44 kW (60 k). Dvoumístný 4,21 m dlouhý vůz, jehož prostor pro náklad je shodný s běžnými dodávkami tohoto typu, vykazuje vlastní hmotnost 1410 kg a užitečnou 650 kg. Může jezdit rychlostí až 130 km/h a jeho dojezd činí 160 km. Ve Francii se bude prodávat (díky již zmíněnému státnímu příspěvku) za ceny od 15 000 eur bez DPH, pronájem akumulátorů vyjde na 72 eur měsíčně. Elektrické Kangoo Express Z.E., jež se na první pohled prozrazuje pouze klapkou na kapotě ukrývající přípojku na dobíjení, vzniká v severofrancouzském Maubeuge v téže továrně jako ostatní vozy Kangoo druhé generace.
Pobavené úsměvy, ale také živý zájem potenciálních zákazníků vyvolávala na stánku skupinka maličkých městských elektromobilů Renault Twizy, z nichž první se mají začít prodávat koncem roku 2011. Jen 2,32 m krátký a 1,19 m úzký vozík na čtyřech v rozích umístěných třináctipalcových kolech pohání elektromotor o výkonu 15 kW (20 k), s nímž Twizy uhání rychlostí až 75 km/h a na jedno dobití absolvuje kolem 100 km. Řidič a spolujezdec sedí v tandemu za sebou, první má pod sedadlem akumulátory, druhý uzamykatelný odkládací prostor. Vozík o hmotnosti 450 kg, z nichž 100 kg připadá na zdroje energie, je v městském provozu hbitý jako skútr, přitom ale poskytuje výhody automobilu; od čtyř kol přes volant a pedály až po čelní airbag pro řidiče. Na francouzském trhu bude Renault nabízet i specifický model Twizy 45 s elektromotorem o výkonu 7 kW a rychlostí omezenou na 45 km/h, s nímž se podle tamější legislativy bude smět jezdit bez řidičského průkazu. Elektromobily Twizy se budou vyrábět ve Španělsku, v továrně Renault ve Valladolidu.
Nejrozšířenějším elektromobilem s kosočtvercovým logem se má stát Renault Zoe, jenž přijde na trh v polovině roku 2012. V Paříži byl vystaven prototyp Zoe Preview, který je podle výrobce z devadesáti procent identický s budoucím sériovým provedením. Pohledný 4,09 m dlouhý vůz s předsunutým čelním oknem a velkými devatenáctipalcovými koly v přídi ukrývá elektromotor o výkonu 60 kW (80 k) a stejně jako již zmíněné větší modely slibuje dojezd 160 km. Může jezdit rychlostí do 135 km/h, sprint z 0 na 100 km/h zvládne za 8,1 s. Jeho výrobou bude pověřen závod ve Flinsu, který jinak produkuje bestseller jménem Clio.
Lákadlem stánku bylo dvoumístné sportovní kupé futuristických tvarů s pojmenováním Renault DeZir, jímž se na novém pracovišti představil šéf stylistického centra Renaultu Laurens van den Acker (přišel od Mazdy). Zaoblená příď s mřížkou lemující zvýrazněný kosočtverec podle zasvěcených naznačuje, jakou tvář dostanou budoucí modely značky. DeZir, jehož jméno je hříčkou s francouzským slovem touha, má prostorový trubkový rám a zavěšení kol z okruhového speciálu Mégane Trophy, kevlarová karoserie je opatřena křídlatými, šikmo kupředu otvíranými dveřmi. Zadní kola 4,22 m dlouhého, 1,97 m širokého a jen 1,16 m vysokého kupé pohání před zadní nápravou uložený elektromotor vyladěný na 110 kW (150 kW). Na jednadvacetipalcových kolech vůz zrychluje z 0 na 100 km/h za pět sekund, dosahuje maximální rychlosti 180 km/h a na jedno dobití akumulátorů ujede obligátních 160 kilometrů.
Západoevropskou premiéru měl v Paříži také prostorný 4,9 m dlouhý sedan Renault Latitude, vyráběný v jihokorejském Pusanu v závodě společnosti Renault Samsung Motors. Vůz s rozvorem 2,76 m převzal zavěšení předních kol z Laguny, vzadu má víceprvkové závěsy od Nissanu. Vyznačuje se decentní elegancí, komfortním interiérem a velkoryse střiženým zavazadlovým prostorem o objemu až 511 l. Přední kola pohání napříč uložený motor spojený se šestistupňovou převodovkou, ať už manuální, nebo samočinnou. V nabídce pro Evropu je jediný zážehový motor, čtyřválec 2,0 l o výkonu 103 kW (140 k), čtyřválcový turbodiesel 2,0 l dCi ve výkonových verzích 110 a 127 kW (150 a 175 k) a také špičkový turbodiesel aliance Renault-Nissan V6 3,0 l dCi, jenž dává 177 kW (240 k). Na evropských trzích se Renault Latitude začne prodávat počátkem příštího roku.
Zdroj: Automobil 12/10
Autor: Jan Tuček