Svezli jsme se
Concorso d’Eleganza Villa d’Este - Pocta kráse
Tom Hyan 25.07.2011 00:47
Autosalon
Nejvýznamnější evropská Soutěž elegance se koná každoročně v krásném prostředí parku ve Villa d’Este na březích italského jezera Como…
Concorso d’Eleganza Villa d’Este je už od roku 1929 unikátní přehlídkou nejkrásnějších automobilů, které organizátoři pro každý ročník pečlivě vybírají s tím, že se vystavené vozy nikdy neobjevují znovu. Soutěž elegance byla obnovena v roce 1995, o čtyři roky později se BMW Group stala hlavním mecenášem a později organizátorem. Automobily a jejich majitelé soupeří v několika kategoriích, počet vybraných nepřevyšuje šest desítek a odbornou porotu tvoří předseda Lorenzo Ramaciotti, ředitel designu Fiat Group Automobiles (dříve patnáct let působil u Pininfariny), Carlo Otto Brambilla (sekretář jury), Charles Lord March (tvůrce Festivalu rychlosti v Goodwoodu), Patrick le Quément (bývalý šéfdesigner Renaultu), japonský designer a grafik Hideo Kodama, novináři Robert Cumberford a Winston Goodfellow a designer Harm Lagaay (ex-Ford, BMW a Porsche), jenž letos v porotě nahradil motoristického publicistu Jürgena Lewandowského.
Práce poroty je opravdu nelehká, vítěz sice může být jen jeden, ale v mnoha kategoriích startovalo hned několik výjimečných automobilů. V sobotu, po dopolední statické prohlídce ve Villa d’Este, je vždy zahájeno defilé vozidel před porotou, navíc před zraky uzavřené společnosti pozvaných hostů a novinářů. Není tedy divu, že v osmi třídách byly vedle absolutního vítěze vyhlášeny také další vozy, jež si zaslouží čestnou zmínku (Mention of Honour, tedy druhé místo)! Zlatý pohár Coppa d’Oro Villa d’Este za nejlepší vůz získalo černé kupé Alfa Romeo 6C 2500 SS s karoserií Bertone (1942) ze sbírky Corrada Loprestiho, a to na základě hlasování publika; odborná porota jako nejlepší v Trofeo BMW Group ocenila silniční verzi závodního automobilu Alfa Romeo 33 Stradale (1968) s karoserií Scaglione a dvoulitrovým osmiválcem, uloženým uprostřed před poháněnou zadní nápravou. O vyspělosti publika svědčí skutečnost, že stejný názor měla veřejnost na nedělním pokračovaní soutěže v nedaleké Villa Erba (Trofeo BMW Group Italia).
Dvakrát si šel pro zvláštní cenu jury pan Norbert Seeger z Lichtenštejnska, jehož mohutný Rolls-Royce Phantom II s karoserií Brewster Special Town Car (1933) byl samozřejmě nejelegantnějším automobilem značky, jež byla známa jako The Best Car in the World, a také nejlépe restaurovaným vozem předválečného období (za poválečné období patřila tato pocta typu Mercedes-Benz 300 SL, roadsteru z roku 1962). Trofeo BMW Group Classic za nejcitlivější renovaci obdržel Aston Martin DB5 Volante (1965), Trofeo Auto & Design za nejpůsobivější styling legendární Ford GT40 Mk II a jury hodnotila také nejpůsobivější interiér, přičemž cenu věnoval výrobce kožených interiérů Foglizzo Leather S.r.l. z Turína za kupé Fiat Otto Vu (= 8V) s tovární karoserií Fiat (návrh Fabio Rapi; 1953), které mělo být rivalem automobilů Ferrari a Maserati…
Bohatý program zahájilo v páteční podvečer představení konceptu BMW 328 Hommage designerem Adrianem van Hooydonkem, oslava 75.výročí legendy BMW 328, nejlepšího sportovního vozu konce třicátých let (viz článek v přední části časopisu). Rolls-Royce slavil 100 let vzniku sošky Spirit of Ecstasy, zdobící příď těchto vozů, a připravil stokusovou sérii výročních Phantomů. Pořadatel BMW Group uspořádal rovněž výstavku na počest 50.výročí vzniku Neue Klasse (první byl BMW 1500 v roce 1961), která položila základy dnešních úspěchů značky a definovala koncepci sedanu sportovního charakteru. Současně se soutěží elegance automobilů proběhlo také první Concorso d’Eleganza di Motociclette s přehlídkou více než tří desítek unikátních motocyklů, mezi nimiž nechyběly tříválec Husqvarna Mille 3 (2010), novozélanský Britten V1000 (1993), čtyřválcový Wilkinson Auto Cycle (1910) s řízením volantem, Münch Mammut (1967) s automobilovým čtyřválcem NSU a mnohé další (příležitostně se k nim vrátíme). Poprvé probíhala dražba vzácných automobilů, mezi nimiž nechybělo šest jedinečných karosářských studií Bertone (viz následující stránky).
A jaké automobily z desítek kandidátů na různé ceny elegance zaujaly nás? Vidíte je na snímcích. Zajímavá byla výstava concept cars a prototypů, kde vedle BMW 328 Hommage zářily především zakázkové typy Ferrari. Americký filmový režisér Jim Glickenhaus nechal na základě posledního Enza u Pininfariny postavit prototyp P4/5, jenž se nyní proměnil z červeného kupé na černý kompozitový sportovní prototyp P4/5 Competizione pro závody VLN na Nürburgringu ve třídě nehomologovaných speciálů GT2, a za jeho volant pro Scuderii Cameron Glickenhaus usedli známí závodníci Fabrizio Giovanardi, Luca Cappellari, Nicola Larini a Mika Salo! Vůz se šestilitrovým dvanáctiválcem o výkonu 485 kW (660 k) dosahuje rychlosti 375 km/h. Ferrari Super America 45 s otevírací střechou je dalším individuálním kouskem od Pininfariny (2011), tentokrát pro newyorského podnikatele Petera S. Kalikowa. Aston Martin oznámil ve Villa d’Este novou spolupráci s italskou karosárnou Zagato a Ulrich Bez přivezl první prototyp dvanáctiválcového kupé Aston Martin Zagato 2011. Zmínku zaslouží rovněž elektrický Renault DeZir, jehož tvůrce Laurens van den Acker byl spolu s Hooydonkem a Donatem Coco (Group Lotus) účastníkem konference BMW Group Design Talk ve Villa Erba na téma tradice a budoucnost automobilového designu.
Studie Audi Quattro Concept, ozdobená podpisem Waltera Röhrla na levém prahu dveří, by mohla být základem nové generace TT. Elektrickou sekci kromě DeZiru zastupovaly také Giugiarův Volkswagen GO! a plážový Rinspeed BamBoo.Příjemnou nostalgii vyvolaly automobily třicátých, padesátých a sedmdesátých let od zakázkových karoserií kupé Figoni & Falaschi, Autobineau, Pourtout nebo Saoutchik z prvního období přes díla Pininfariny, Michelottiho, Vignaleho, Bertoneho, Zagata a dalších až po jedinečné stroje značek Ferrari, Lamborghini, Maserati, Aston Martin, Jaguar, Abarth, Alfa Romeo, Siata, Glas a dalších. Dost však slov. Naše snímky napoví více o skvělé atmosféře a kráse klasických automobilů.
Zdroj: Automobil 07/11