Svezli jsme se
Autosalon Tokyo Motor Show 2009 - Hozená rukavice
Tom Hyan 26.01.2010 00:47
Autosalon
Spekulace o tom, že se Tokijský autosalon nekoná vzhledem k finanční krizi, se naštěstí nevyplnily. Bohužel jej opustily všechny evropské i americké automobilky (s výjimkou trojice specialistů Lotus, Caterham a BMW Alpina), ale i tak měli domácí výrobci co ukázat. Samozřejmě, šlo především o studie vozidel šetrných k životnímu prostředí, ale sportovní automobily také nechyběly…
Největším překvapením se stalo vystoupení nového prezidenta Toyota Motor Corporation, dalšího muže z rodiny zakladatelů, který se ujal vedení dnes už největší automobilky světa. Akio Toyoda, třiapadesátiletý rodák z Nagoje a aktivní motoristický sportovec, totiž představil nejen ekologická vozidla (hybridy i čisté elektromobily), ale zdůraznil kontinuitu ve výrobě sportovních vozů, a to jak pro širší veřejnost, tak exkluzivních typů s velmi silnými motory. Opravdu nás tím velmi potěšil, neboť pokud tak významný výrobce jako je Toyota neopustí automobily pro radost z jízdy, nemusíme se o budoucnost motorismu obávat. Vcelku logicky zdůraznil, že ekologická vozidla sice poskytují uspokojení z jízdy bez emisí, ale stále ještě žijící skupině motoristických entuziastů mnoho potěšení z jízdy neposkytnou. A i pro tuto menší část klientely je třeba nadále vyrábět vhodné stroje…
Stánku Toyota dominovala čtyři koncepční vozidla a monopost Toyota TF109 z mistrovství světa formule 1 (v předvečer autosalonu tovární jezdec Kamui Kobayashi úspěšně debutoval ve Velké ceně Brazílie, kde svedl napínavý souboj s novým mistrem světa Jensonem Buttonem). Toyota FT 86 Concept je návratem ke klasickému sportovnímu automobilu, jak už naznačuje typ 86 (japonsky hachi roku), tedy vzpomínka na sportovní kupé AE-86 (Corolla Levin/Sprinter Trueno) z roku 1983, které patří ke kultovním japonským automobilům s motorem vpředu a pohonem zadních kol. Tato koncepce se objevila i na FT 86 (FT Future Toyota), dovedeném do stadia funkčního prototypu kupé 2+2 pro sériovou produkci. Překvapením je použití plochého přeplňovaného čtyřválce 2.0 Turbo (spolupráce se Subaru), jenž pohání zadní kola prostřednictvím šestistupňové mechanické převodovky. Vůz, na jehož návrhu se podílel český designer Jaromír Čech z evropského centra Toyota ED2 (měl na starosti interiér), má rozvor náprav 2750 mm a celkové rozměry 4160 x 1760 x 1260 mm. Základem zadání je lehká konstrukce a nízká poloha těžiště.
Hvězdou autosalonu se stalo exkluzivní dvomístné kupé Lexus LFA, výsledek dlouholetého vývoje, jehož součástí byly starty typu LF A ve slavném závodě 24 h Nürburgring 2008 a 2009. Na konstrukci nového motoru typu 1LR GUE, zážehového desetiválce 4805 cm3 o výkonu 412 kW (560 k)/8700 min 1, spolupracovala Toyota s Yamahou; pohání zadní kola přes šestistupňovou automatizovanou převodovku se sekvenčním řazením. Podobně jako u Alfy Romeo 8C Competizione bude výroba omezena na 500 kusů (každý za 375 000 dolarů), prodej už byl zahájen a dodávky skončí v prosinci 2012. Nový LFA zrychluje na sto za 3,7 sekundy a dosahuje rychlosti 325 km/h. Rozvor náprav je 2605 mm, rozměry 4505 x 1895 x 1220 mm a pohotovostní hmotnost 1480 kg. Opět se představil kompaktní hybridní hatchback Lexus LF Ch (premiéra na IAA 2009 ve Frankfurtu).
Vedle vozů Toyota iQ v rozšířené paletě barev byl vystaven také Prius Plug In Hybrid Concept, jenž se od sériového typu třetí generace liší možností dobíjení z běžné rozvodné sítě, účinnějšími akumulátory Li Ion a větší schopností jízdy v čistě elektrickém režimu (přes 20 km proti dvěma kilometrům). Dobíjení trvá 180 minut při napětí 100 V, resp. 100 minut při 200 V. Další studie Toyota FT EV II je ještě menší než Toyota iQ, pohání ji výhradně elektromotor a největší rychlost 100 km/h i dojezd 90 km ji předurčují pro jízdu na kratší vzdálenosti a do městského provozu, kde jsou předností malé rozměry 2730 x 1680 x 1490 mm při rozvoru náprav 1900 mm. Čtyřmístný vozík nemá pedály, ovládá se joysticky drive-by-wire (řízení, brzdy, akcelerátor). Pro zlepšení výhledu vpřed má další prosklenou plochu pod čelním sklem. Pro sériovou produkci je už připraven hybridní sedan Toyota Sai s celkovým výkonem 140 kW (190 k) a pohonem předních kol soustavou zážehový motor 2.4 I4/110 kW (150 k) a trakční elektromotor 105 kW, 270 N.m, s akumulátory Ni MH.
Také Honda vstoupila do světa elektrických vozidel v programu HELLO! (Honda Electric mobility Loop), který zatím zahrnuje pět různých vozidel od originálního prostředku individuální mobility Honda U3 X s jedním kolem a systémem stability ověřeným na humanoidním robotu Asimo až po čtyřmístný sedan FCX Clarity s vodíkovými palivovými články. Elektrickou verzi EV N ve stylu kultovního vozu Honda N360/N600, která je sice kratší než originál (2860 proti 3100 mm), ale podle dnešní módy širší (1475 mm) a vyšší (1515 mm), uvedla druhá největší japonská automobilka spolu se sportovním kupé CR Z Concept, prvním hybridem se šestistupňovou manuální převodovkou. Pohonnou jednotku tvoří soustava IMA se čtyřválcem 1.5 i VTEC a asistenčním elektromotorem. Elegantní vůz s rozvorem 2435 mm a rozměry 4080 x 1740 x 1350 mm přijde na japonský trh v únoru 2010, pak také do Evropy a Severní Ameriky. Zaujaly rovněž elektrická verze mopedu Honda EV Cub, nejrozšířenějšího motocyklu světa, a supersportovní VFR 1200F, první motocykl s dvouspojkovou převodovkou (čtyřválec Unicam OHC 16V, 1237 cm3). Světovou premiéru slavila Honda Skydeck, šestimístné hybridní MPV s rozvorem 2885 mm a celkovými rozměry 4620 x 1750 x 1500 mm. Podobně jako u ostatních exponátů bližší technické údaje, včetně charakteristiky pohonné jednotky, bohužel chyběly.
Carlos Ghosn, mocný šéf aliance Renault/Nissan, podobně jako ve Frankfurtu u Renaultu, tak také na stánku Nissanu v Tokiu barvitě líčil skvělou elektrickou budoucnost. Jeho prognózu o desetiprocentním podílu elektromobilů na světovém automobilovém trhu do roku 2020 však ostatní považují za velmi obtížně dosažitelnou. Využití elektrických vozidel může ovšem urychlit zájem o nezávislost na dovozu paliv i legislativa předepisující další snížení emisí CO2. Hodně projektů, málo konkrétních údajů, tak lze hodnotit i expozici Nissanu. O čistě elektrickém typu Nissan Leaf víme, že vychází ze starší platformy Tiida/Versa, elektromotor 80 kW, 280 N.m, pohání přední kola a akumulátory Li Ion jsou pod podlahou, takže při relativně velké výšce vozu příliš neomezují vnitřní prostor pro pět cestujících. Podle údajů výrobce ujede Leaf na jedno nabití přes 160 km (!), osm hodin se dobíjí ze zásuvky 220 V; rychlonabíječkou získáte další dojezd 50 km za deset minut, či 100 km za dvacet minut. Upozorňuji, že jde o oficiální údaje výrobce! Zdá se, že Nissan nasadil laťku hodně vysoko, Leaf uvede na trh koncem roku 2010; zda však nehází rukavici soupeřům předčasně, není zcela jisté. Toyota ani Honda nejsou ještě přesvědčeny o dostatečné životnosti a spolehlivosti akumulátorů Li Ion, a proto do sériových typů montují osvědčené niklmetalhydridové (Ni MH). U Nissanu však mají jasno, dalším prostředkem městské mobility je dvoumístný Nissan Land Glider se sedadly v řadě za sebou (jako u Messerschmittu z nouze v padesátých letech) a s elektropohonem bez dalších podrobností.
Středem expozice Mazda Motor Corporation byla japonská premiéra futuristické studie Mazda Kiyora se zdůrazněním spotřeby paliva 32 km/l, tedy 3,125 l/100 km, a dobře známý vodíkový hybrid Premacy RE Hydrogen (viz AR 9/’09). Čtyřmístná Kiyora s dvojicí křídlových bočních dveří a výklopnou stěnou v zádi dostala čtyřválec 1.3 SKY G s přímým vstřikováním benzinu, systémem i Stop a regenerativním brzděním i novou samočinnou šestistupňovou převodovku SKY Drive; jezdí na pneu Michelin 215/45 R 18, má rozvor náprav 2495 mm a celkové rozměry 3770 x 1685 x 1330 mm. Program Mazda SKY znamená dotknout se hvězd, tedy dosáhnout vrcholu, a je zaměřen na optimalizaci pohonných ústrojí, a to jak motorů, tak převodovek. Např. nové typy dvoulitrových čtyřválců SKY G (zážehový) a SKY D (vznětový) se sníženou spotřebou o 15 a 20 procent budou uvedeny do sériové výroby v roce 2011. Ozdobou stánku byly samozřejmě sportovní automobily Mazda Roadster (MX 5) a kupé RX 8, zajímavý design přídě má kompaktní sedmisedadlové MPV Mazda Biante 20S FF s motorem 2.0/110 kW (150 k) a pohonem předních kol, jež doplňuje typy Premacy (Mazda 5) a nový MPV (do Evropy se už nedováží). Pokračuje výroba originálního kompaktního hatchbacku Mazda Verisa i subkompaktních typů ze spolupráce se Suzuki. Mezi slavné prototypy patří Mazda RX 500 z Tokijského autosalonu 1970, dvoumístné kupé s dvourotorovým rotačním motorem 2x 491 cm3 a hmotností jen 850 kg, kterou jsme si prohlédli ve zvláštní expozici, do níž vůz zapůjčilo Městské dopravní muzeum z Hirošimy. V této části výstavy nechyběla prababička hybridních vozů Toyota Sports 800 (1977) s generátorem elektrické energie poháněným plynovou turbínou, ani první Mitsubishi Model A (1917).
Automobilová divize Fuji Heavy Industries, výrobce Subaru, také překvapila zcela novou studií automobilu budoucnosti. Subaru Hybrid Tourer Concept je čtyřmístný cestovní vůz s dlouhými vzhůru výklopnými dveřmi na každém boku, samozřejmě se symetrickým pohonem všech kol a plochým čtyřválcem 2.0 Turbo s přímým vstřikem benzinu, doplněným dvojicí elektromotorů/generátorů (vpředu 10 kW, vzadu 20 kW) se sadou akumulátorů Li Ion. V soustavě pohonu nechybí ani originální plynulá převodovka Lineartronic CVT, která se představila v nové generaci sériových typů Legacy/Outback. Futuristicky laděný interiér dostal asistenční systém Eye Sight Plus se stereokamerou a detekcí chodců, cyklistů a jiných vozidel v tzv. mrtvých úhlech. Čtyři samostatná křesla oddělují středové konzole s multifunkčními ovladači, karoserii charakterizuje velká prosklená plocha. Kromě typů dovážených do Evropy existují také kompaktní čtyřmístný vůz Subaru Stella, jenž se představil v elektrické verzi Plug In s akumulátory Li Ion (170 vozů bude nyní uvedeno do zkušebního provozu v Japonsku), a sedmimístné sportovní kombi/MPV Subaru Exiga 2.0 GT ve sportovní úpravě STI (Subaru Tecnica International). Kuriozitou je Impreza WRX STI Carbon na bázi japonské specifikace hatchbacku s pětistupňovou samočinnou převodovkou, ale s díly z uhlíkových kompozitů včetně odlehčené střechy pro snížení polohy těžiště. Do japonského mistrovství Super GT se Subaru vrací se siluetou Subaru Legacy B4 Super GT, samozřejmě s motorem boxer a pohonem všech kol (jezdci Tetsuya Yamano a Shogo Mitsuyama).
Mitsubishi Motors vyvíjí elektrická vozidla už více než čtyřicet let. Nejnovějším je kompaktní čtyřmístný automobil Mitsubishi i MiEV s celkovými rozměry 3395 x 1475 x 1610 mm, poháněný elektromotorem 47 kW/3000 – 6000 min 1 s akumulátory Li Ion. Přes 600 zkušebních vozů tohoto typu bylo už v Japonsku dodáno různým organizacím; v obchodním roce 2010 budou zahájeny prodeje jednotlivým zájemcům a export vozů s levostranným řízením do Velké Británie, Hongkongu a Nového Zélandu. Vývoz do jedenácti evropských zemí začne od konce roku 2010 (ve Francii prodej jako Peugeot iOn). Dojezd je 130 km, dobíjení ze sítě 220 V za šest hodin. Světovou premiéru měly užitková varianta i MiEV Cargo pro městský rozvážkový provoz a hybridní Plug In SUV Concept PX MiEV se zážehovým motorem 1.6 MIVEC/85 kW (116 k) v asistenční funkci (generátor) a trakčními elektromotory (po 60 kW vpředu i vzadu). Celkové rozměry prvního typu jsou 3395 x 1475 x 1860 mm, druhého 4510 x 1830 x 1655 mm. Také toto SUV 4x4 by se mělo začít sériově vyrábět, a to od roku 2013. Z typů se zážehovými motory vystavil Mitsubishi především Galant Fortis Sportback (varianta evropského Lanceru), terénní SUV Outlander a rovněž odvozený minivan Delica D:5 na shodné globální podlahové plošině Mitsubishi/Chrysler.Suzuki Motor Corporation, která 100. výročí existence odvozuje od zahájení výroby tkalcovských stavů roku 1909 Michiem Suzukim, zároveň oslavovala 30 let populárního typu Alto (přes deset milionů).
Uvedený Alto Concept představuje sedmou generaci a je stylisticky spřízněn s modelem Alto, od loňska vyráběným pro evropský trh v Indii; pro japonský ovšem vystačí s tříválcem 658 cm3. Sériové provedení většího sedanu Suzuki Kizashi se zážehovým čtyřválcem 2.4/138 kW (188 k)/6500 min 1 a plynulou převodovkou CVT s možností přímého řazení zatím nabídku na evropském trhu nerozšíří, doma se dodává jak s pohonem předních kol, tak s trvalým pohonem všech kol. Čtyřdveřový sedan má rozvor náprav 2700 mm a celkové rozměry 4650 x 1820 x 1480 mm. V souladu s celosvětovou módou také Suzuki řeší alternativní pohony, Swift Plug In Hybrid má tříválec 658 cm3 a elektromotor, SX4 FCV dostal trakční elektromotor, vodíkové nádrže Suzuki a vodíkové palivové články General Motors pro dojezd 250 km a největší rychlost 150 km/h. Elektrickou energii z palivových článků využívají také skútr Burgman FC (350 km; 30 km/h, mininádrž vodíku 70 MPa) a invalidní vozík MIO Fuel Cell Seniorcar (60 km; 6 km/h; vyměnitelná kazeta s metanolovou nádrží). Stejně jako Honda také Suzuki letos spojila automobilovou a motocyklovou expozici. K novinkám patří motocykly Suzuki Gladius 400 ABS a Boulevard 400, oba s vidlicovým dvouválcem 399 cm3 a čtyřventilovým rozvodem (první DOHC, druhý OHC). Kawasaki tentokrát nevystavovala, Yamaha sice připomněla supersportovní prototyp OX 99 11, ale vystavila závodní Lexus LF A s motorem V10, na jehož vývoji se podílela. Nechyběly elektrické skútry Yamaha EC 03, EC f a EC fs, odpovídající klasické třídě 50 cm3, hybridní velocipedy PAS Brace L Special (lidská síla/elektromotor) a vyspělejší PAS er (elektrický pohon 2x2, vpředu motor 100 W v náboji kola, vzadu 150 W u šlapadel). Klasický hybridní pohon zážehový motor/elektromotor se objevil ve sportovním motocyklu Yamaha HV X, puritáni však ocenili klasické typy jako retrospektivní SR400 (stojatý jednoválec OHC 399 cm3, ale se vstřikováním benzinu), legendární V Max a supersporty YZF R1, resp. závodní YZR M1 (MotoGP 2009, čtyřválec 800 cm3, 147 kW/200 k).
Poslední japonskou automobilkou, jejíž výrobky představujeme, je Daihatsu Motor Co., Ltd., součást Toyota Group, tradiční výrobce malých automobilů. Také tři koncepty byly opravdu kompaktní. Daihatsu e:S na dnešní platformě, ale zkrácené na rozvor 2175 mm, i bez hybridního pohonu či elektromotorů, nabízí vysokou hospodárnost se spotřebou benzinu 3,33 l/100 km díky optimalizaci všech dílů a skupin i nízké hmotnosti 700 kg; jen 3100 mm dlouhý čtyřmístný hatchback dostal tříválec 660 cm3 a pohon předních kol. Daihatsu Basket je pikap pro volný čas ve stylu Citroënu Méhari, jehož dvě přídavná sedadla se vyklápějí do zavazadlového prostoru podobně jako u vozu Škoda Felicia Fun, přičemž ložnou plochu lze zakrýt plátěnou střechou. Daihatsu Deca Deca je pojízdný pokojík pro aktivní využívání volného času; ve voze můžete sledovat dění na velkoplošné televizní obrazovce, spát, hodovat, uložit horská kola, či moudře rozprávět. V obou případech je pohonnou jednotkou tříválec 660 cm3, u Basketu s pohonem 4x4. Specializovaný výrobce retroautomobilů a sportovních vozů Mitsuoka na posledním Tokijském autosalonu chyběl; představily se však kreace Suzusho Supasse V s motorem 2.3/194 kW (264 k) před zadní poháněnou nápravou, kanadská tříkolka Campagna Motors T Rex (motor Kawasaki 1352 cm3), korejské elektromobily e zone firmy CT&T ve stylu Smartu a úpravy exkluzivních automobilů od zlatých ručiček, tedy divize Mani d’Oro designerské a vývojové společnosti SIVAX z Yokohamy. Poměrně bohatá byla účast výrobců příslušenství a také doprovodné programy včetně testovacích jízd, výstavy ke 30. výročí Japonského Vozu roku a přehlídky automobilových i motocyklových legend. Přesto se pořadatelé autosalonu obávají, že světové automobilky zaměřují pozornost na Shanghai Auto Show v Číně, kde předpokládají větší odbyt než v menším Japonsku, a proto Tokyo Motor Show 2009 neobsadily.
Zdroj: Automobil 12/09
Autor: Tom Hyan