Svezli jsme se
Toyota Yaris Hybrid – Druhý evropský
Tom Hyan 11.04.2012 14:30
Po Aurisu HSD je kompaktní Yaris Hybrid druhým hybridním automobilem Toyota, vyráběným v Evropě a navrženým pro evropskou klientelu…
Strategie hybridního modelu v každé typové řadě Toyota se postupně naplňuje. Zatímco Prius, doslova symbol hybridního automobilu, je speciální konstrukcí od počátku navrženou pro hybridní pohon, jiné typy Auris, Yaris, Camry a některé další nabízejí jak klasickou verzi se spalovacím motorem, tak hybridní provedení. Třetí generace Yarisu byla poprvé koncipována rovněž pro hybridní pohon, vývoj naznačila studie Yaris HSD na Ženevském autosalonu 2011, kde bylo oznámeno, že se výroba rozběhne ve francouzském Valenciennes od druhé poloviny roku 2012. Sériový Yaris Hybrid slavil světovou premiéru na Ženevském autosalonu 2012 a uvedl systém Hybrid Synergy Drive do segmentu B. Završila se tak nabídka v Evropě, kde Toyota prodává hybridní automobily i v segmentu C (Auris HSD) a D (Prius třetí generace).
Stalo se nyní zvláštní módou zdůrazňovat (v konkurenčních časopisech), kdo testoval novinky jako první, ale u zmíněné trojice hybridů Toyota je to vcelku jasné. Měli jsme vzácnou příležitost vyzkoušet ještě prototypy v různém stadiu vývoje jak v Evropě, tak v Japonsku, a pozorovat obrovský pokrok, kterého tato technika dosáhla. Nový Yaris Hybrid už nabízí nezmenšený objem interiéru i zavazadlového prostoru ve srovnání s konvenční verzí se zážehovým nebo vznětovým motorem, protože akumulátory už nejsou umístěny vzadu jako u Aurisu HSD, ale výhradně pod podlahou vozu před nápravou pod zadními sedadly (včetně chladicího systému).
Na první pohled hybridní verzi odlišuje výraznější design interiéru včetně agresivnější přídě i exteriéru s akcentem na modré prvky a modré osvětlení. Také sedadla mají speciální hybrid trim a nechybí typická páka Hybrid CVT knob pro volbu způsobu a směru jízdy. Při shodném rozvoru náprav se celková délka vozu zvětšila na 3905 mm, nárůst o 20 mm vznikl prodloužením předního převisu na 810 mm. U poháněcí soustavy Hybrid Synergy Drive hovoří Toyota o downsizingu, objem motoru se zmenšil z 1,8 ma 1,5 l, délka jednotky se zkrátila o 50 mm a celá soustava váží 201 kg (u Priusu 243 kg); menší je elektronicky řízená planetová převodovka s plynulou změnou převodu a účinným samočinným rozdělováním točivého momentu. Kromě kompaktní skupiny motor/elektromotor/generátor se snížily hmotnost a rozměry také u sady akumulátorů Ni‑MH (- 11 kg; - 20 % prostoru; 120 článků/19 kW proti 168 článkům/27 kW u Priusu), nová je řídicí elektronika a systém chlazení.
Přestože jsou akumulátory uloženy pod zadními sedadly před nápravou, zbývá ještě místo pro nádrž benzinu o objemu 36 litrů. Upravený podvozek s patnáctipalcovými koly, hřebenovým řízením a brzdovou soustavou byl převzat z klasického Yarisu. Výhody hybridního pohonu se stejně jako u Aurisu HSD projeví především v městském provozu (až 60 % ujeté vzdálenosti s vypnutým zážehovým motorem). Čistě elektrický dojezd jsou obvyklé dva kilometry, ale regenerací při jízdě setrvačností je lze o něco přesáhnout. Jak jsme se přesvědčili na silnicích i na okruhu Sodegaura Forest Raceway, Yaris Hybrid má svižnou akceleraci na sto za necelých dvanáct sekund a dosahuje největší rychlosti 165 km/h.
Řidič může sledovat činnost poháněcí soustavy na displeji, dnes už u hybridních vozidel obvyklém. Nízká spotřeba 3,5 l/100 km a emise CO2 jen 79 g/km pasují vůz na jeden z ekologicky nejvýhodnějších; leckde (mimo Českou republiku, ovšem) využívá výhody vjezdu do jinak nedostupných center měst, či finančních úlev při parkování i v provozu. Toyota předpokládá, že 20 procent z celkové výroby nových Yarisů ve Valenciennes budou tvořit právě hybridní typy, pro něž připravila revolučně nízké pořizovací ceny. Vývoj hybridních automobilů Toyota zdaleka nekončí, především pro severamerický trh je připravena New Prius Family, která zahrnuje čtyři různé modely Prius, Prius Plug‑In Hybrid, Prius V (Prius +) a Prius C (v Japonsku Aqua), z nichž některé se objeví i na dalších trzích. Překvapením Ženevského autosalonu 2012 se stala studie FT‑Bh (Future Toyota B‑segment hybrid), která jde v downsizingu ještě dále než Yaris Hybrid; pod její kapotou se objevil blíže neurčený zážehový dvouválec 1,0 l spolu s elektromotorem/generátorem. V tomto případě se hovoří o spotřebě 2,1 l/100 km a emisích CO2 pouhých 49 g/km. Předobrazem tvarů čtvrté generace Priusu je naopak studie NS4 Concept Plug-In Hybrid, poprvé uvedená na autosalonu NAIAS 2012 v Detroitu a pak v evropské premiéře v Ženevě; tento vůz už bude mít zcela novou hybridní platformu; v prototypu má zážehový čtyřválec o objemu 2,0 l a vzhled vozu podtrhují velká kola (pneumatiky 225/40 R 19). Kromě rozvoru náprav 2700 mm a celkových rozměrů 4650 x 1770 x 1370 mm nebyly žádné další údaje zveřejněny.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA (Yaris Hybrid) – Toyota Hybrid Synergy Drive, kapalinou chlazený zážehový čtyřválec Toyota 1NZ‑FXE s Atkinsonovým cyklem, uložený vpředu napříč společně s elektromotorem/generátorem; kombinovaný výkon 74 kW (100 k); a) čtyřventilový rozvod DOHC VVT‑i (bezúdržbový řetěz); 1497 cm3 (ø 75 x 84,7 mm), 55 kW (74 k)/4800 min‑1 a 111 N.m/ 3600 – 4400 min‑1; elektronické vstřikování paliva, EU5; b) střídavý synchronní elektromotor Toyota s permanentními magnety, 650 V, 60 kW (80 k), 207 N.m; c) střídavý synchronní generátor (alternátor); d) planetová elektronická plynulá převodovka E‑CVT s rozdělovačem točivého momentu, pohon předních kol; e) elektronická řídicí jednotka, akumulátory Ni‑MH, 144 V (120 článků po 1,2 V)/650 V, 19 kW, uložené vzadu pod sedadly.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením vpředu, bubnové vzadu, ABS/EBD/BA, regenerace brzdné energie ECB; pneumatiky 175/65 R 15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2510 mm, rozchod kol 1460/1450 mm; d/š/v 3905/1695/1510 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,286; objem zavazadlového prostoru 286 l; objem palivové nádrže 36 l; hmotnost zatím neuvedena.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 165 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,8 s; spotřeba paliva EU 3,5 l/100 km; emise CO2 79 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)