Svezli jsme se
PEUGEOT 3008 GRIP CONTROL – Peugeoty na ledu
Jiří Duchoň 23.03.2017 06:58
Svezli jsme se
Ve francouzských Alpách jsme měli možnost vyzkoušet nové SUV Peugeot 3008 v poměrně drsných podmínkách.
Nová generace Peugeot 3008 (viz AR 11/’16) se stává zlomem v nabídce této francouzské značky. Z MPV je rázem crossover, tedy SUV, a snaží se zaujmout především zcela novým konceptem pracoviště řidiče i-Cockpit druhé generace (viděli jsme jej již loni v dubnu, viz AR 6/’16), ale též vynikající ovladatelností a překvapivě dobrými jízdními vlastnostmi. Peugeot 3008 slavil svoji premiéru na podzimním autosalonu v Paříži a hned následující týden jsme s ním měli možnost spolu s kolegy z ankety Car of the Year (COTY) jezdit v Toskánsku. Jen o další týden později nám byl Peugeot 3008 k dispozici též při testování širšího výběru adeptů na titul COTY 2017 v Dánsku (viz AR 11/’16). A již nyní je jasné, že nová 3008 zaujala laickou i odbornou veřejnost: nejen že si ji do konce roku 2016, tedy během pouhých tří měsíců, objednalo více než 60 000 zákazníků, ale také se propracovala mezi sedm finalistů volby Vůz roku 2017 (COTY)!
Koncem ledna jsme Peugeot 3008 zkoušeli znovu, tentokrát v ryzích zimních podmínkách. V noci teplota v letovisku Val d’Isère klesla pod -25 °C a ani před polednem nebylo o nic tepleji (francouzské vozy ukazovaly -15 stupňů). Absenci pohonu všech kol (koncern PSA touto technologií v současnosti nedisponuje) nová 3008 spolu s několika dalšími typy z nabídky Peugeotu částečně supluje systémem Grip Control, přičemž zasněžené a ledové plochy znamenitě připravené dráhy v blízkém Tignes na břehu stejnojmenného jezírka byly tím ideálním místem pro vyzkoušení jeho vlastností. Středem ovládacího rozhraní Grip Control je otočný pětipolohový kroužek na středové konzole, jenž upravuje nastavení elektronických asistenčních soustav podvozku a řízení motoru a převodovky. Soustředili jsme se pochopitelně na režim Snow. V něm Grip Control ve voze Peugeot 3008 umožňuje předním kolům jistou míru prokluzu a udržení potřebného přísunu točivého momentu ke kolům, takže ani v náročných podmínkách nehrozí, že by stabilizace motor „udusila“ a automobil zapadl, což se u běžně používaných soustav snadno stane. Z tohoto pohledu Grip Control opravdu pracoval dobře, vyspělé řízení distribuce točivého momentu mezi přední kola navíc částečně nahrazuje svornost diferenciálu, takže v zatáčce na kluzkém povrchu účinně přenáší větší porci momentu na vnější kolo, čímž vozu pomáhá stáčet se do zatáčky bez rizika vzniku nedotáčivého smyku.
Organizátoři se pokusili demonstrovat přednosti systému Grip Control porovnáváním akcelerace a chování v zatáčkách mezi vozy 3008 na zimních a 4008 na letních pneumatikách (Peugeot 4008 se u nás neprodává, jde o derivát Mitsubishi ASX s pohonem všech kol). Výsledky těchto zkoušek byly rozpačité a zkušený řidič byl v 4008 vždy rychlejší, ani Grip Control totiž fyzikální zákony neovlivní. Nicméně opět se potvrdilo, že použití letního obutí na sněhu a ledu vyžaduje daleko citlivější ovládání vozu a zejména v rukou méně zdatného řidiče z automobilu, i přes pohon 4x4, snadno učiní nezvladatelnou masu kovu. Úzká a klikatá lesní cesta zapadaná vysokou vrstvou čerstvého sněhu nám pak dala možnost vyzkoušet systém HADC (Hill Assist Descent Control), jenž v typu P3008 slaví svoji premiéru.
Výrazněji se neliší od podobných zařízení konkurenčních automobilek, ale nabízí hned několik režimů usnadňujících sjíždění strmých svahů se zařazenou rychlostí, nebo na neutrál. Pracuje dokonce i při jízdě pozpátku! Je to dané konstrukcí brzdového systému každého moderního automobilu: pokud cestou vzhůru zapadnete a potřebujete se vrátit, pouštíte brzdový pedál a zadní kola se uvolní, zatímco ta přední, ve svahu odlehčená, zůstávají zablokovaná a vůz se stává zcela neovladatelným. A z takové situace HADC dostane i toho nejzkušenějšího řidiče; ten totiž nemůže laborovat s přitahováním ruční brzdy, jež je v Peugeotu 3008 elektrická. Také výše popsané testování ukázalo, že Grip Control je velmi dobře navrženou soustavou, jež účinně pomůže v náročnějších provozních podmínkách. Nemůže samozřejmě konkurovat skutečnému pohonu všech kol, nicméně ten v daném segmentu crossoverů velká část zákazníků nevyžaduje. Skutečnou třešničkou na dortu se stalo ježdění s autentickými a skvěle připravenými soutěžními vozy Peugeot 104 ZS, jež v polovině sedmdesátých let jezdily vlastní šampionát. 90 koní na lehký vozík naprosto stačí, samozřejmostí jsou pneumatiky s hřeby a čistě mechanická a ryzí zkušenost bez elektroniky, posilovačů a dalších asistentů. Naprosto nefalšované potěšení z jízdy! Bylo třeba zcela precizně pracovat s pedálem plynu, nevytáčet do příliš vysokých otáček, úhel natočení volantu udržovat co nejmenší a zatáčkami projíždět přetáčivými smyky navozovanými adekvátním trhnutím ruční brzdou v ten správný moment.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)