Svezli jsme se
NAIAS 2010 - Hospodárnost
Tom Hyan 26.04.2010 00:16
Autosalon
Nejdůležitější americký autosalon v Detroitu byl důstojným zahájením sezony s řadou zajímavých premiér…
Proti loňskému vydání NAIAS byly expozice opět na srovnatelné úrovni s největšími evropskými autosalony, italský vliv u Chrysleru znamenal osvěžení modelkami a vzhledem k tomu, že krize amerického automobilového trhu zřejmě dosáhla dna a odbyt se zase zdvihá, všude zavládla dobrá nálada. Ano, některé automobilky stále vynechávají (Nissan, Mitsubishi), ale účast vystavovatelů byla mnohem lepší než například loni v Tokiu a Los Angeles. Žádní významní hráči nechyběli, jen škoda Pontiacu a Saabu, žádná škoda Saturnu a Hummeru…
V první části naší reportáže se zaměříme na trendy downsizingu, hospodárnosti a alternativních pohonů. Ford Motor Company je nejlepší z detroitské Velké trojky, na rozdíl od General Motors a Chrysleru neprošla bankrotem podle kapitoly 11, což jí sice přineslo nevýhodu absence státní podpory, ale výhodu absolutní nezávislosti. Už ve třetím čtvrtletí 2009 vyhlásil Ford opět zisky, jeho One Ford Strategy znamená konec odlišných automobilů pro různé trhy, ale především soustředění na globální projekty prakticky shodných vozů pro všechny trhy. Světovou premiéru slavil Ford Focus třetí generace, automobil přijatelných rozměrů pro všechny, jehož produkce začne koncem roku v Evropě (Saarlouis, Valencia) a USA (Wayne); později pak v Rusku, Číně a dalších lokalitách v Asii, Africe a Jižní Americe. V Evropě nahradí druhou generaci, v USA první, která se po faceliftu stále vyrábí v michiganském Wayne; celkem bylo ve světě od roku 1998 vyrobeno přes 9,2 milionu Focusů. Nová globální platforma C nahrazuje předchozí (včetně regionálních), bude základem desítky vozů (C Max a Grand C Max přijdou od 2011 také do USA), jichž se do roku 2012 bude na celém světě vyrábět dva miliony ročně. Americký Focus se představil jako pětidveřový hatchback a čtyřdveřový sedan s motorem 2.0 DI Ti VCT/114 kW (155 k) a dvouspojkovou šestistupňovou převodovkou PowerShift. Pro Evropu se počítá především s osvědčenými turbodiesely Duratorq TDCi a novým zážehovým čtyřválcem 1.6 Turbo DI EcoBoost.
Směr k hospodárnějším menším vozům podtrhuje také nový Ford Fiesta, jehož americká produkce bude zahájena v mexickém Cuatitlánu (dříve závod na výrobu pikapů F 150). Investice do továrny ve Wayne dosáhne 550 milionů, bude se tam vyrábět také Focus Electric s dojezdem 160 km a plně hybridní verze Focusu včetně Plug In. Ford bude sám vyvíjet a vyrábět akumulátory, jejich produkce bude převedena z Mexika zpátky do Michiganu. Ford Transit Connect, pro USA se zážehovým motorem 2.0/100 kW (136 k) získal titul North American Truck of the Year 2010, přičemž Ford Fusion Hybrid (sedan na platformě Mazda 6, nemá nic společného s evropským Fusionem) byl zvolen Severoamerickým Vozem roku 2010. Je to potřetí za sedmnáct let, kdy odborní novináři dali prvenství jedné automobilce v obou kategoriích (2006 Honda, 2007 General Motors).
Nová General Motors Company také sází na menší automobily. Z korejské výroby pochází Spark, ale v Detroitu byl zájem soustředěn na sedan Chevrolet Cruze, jehož americká produkce bude zahájena v Lordstownu (Ohio), nový subkompakt Aveo RS a kompaktní SUV Orlando. Samozřejmě, projekt Chevrolet Volt pokračuje, stejně jako spříznění s evropskými typy Opel. Po zániku Saturnu je novým partnerem Opelu značka Buick, zachráněná pro úspěchy na čínském trhu; nový Buick Regal je americkou verzí Opelu Insignia. Také studie crossoveru MPV/SUV pod jménem GMC Granite přináší novinku v podobě čtveřice bočních dveří otevíraných proti sobě (jako u Opelu Meriva druhé generace), měla by se stát vstupem GMC (dosud jen velké SUV a pikapy) do nového segmentu, kde mladí lidé kupují obdobné automobily jiných značek (Scion, Honda, Nissan). Pokračuje výroba velkých hybridů GMC/Chevrolet Two-Mode, pikapů i SUV.
Sergio Marchionne, šéf Fiatu a Chrysleru zároveň, naznačil možné synergie. Při revizi výrobního programu Chrysleru zahájil první intervenci, kterou je zkvalitnění designu (a materiálů) v kabinách amerických typů. Revizi se podrobil především Dodge Caliber, kuriozitou byla Lancia Delta uvedená pod značkou Chrysler (zatím bez jiného jména), následná spolupráce by měla vyústit ve sdílení budoucích modelů Chrysler/Lancia, i když budou mít odlišná jména (Olivier Francois byl jmenován jak ředitelem Lancie, tak značky Chrysler). Byly vystaveny rovněž dva vozy Fiat 500, sportovní Abarth a elektrická Elettra, předjímající od konce roku 2010 naplánovaný vstup na americký trh (asi jen s označením 500 bez jména Fiat). Kupodivu chyběla Alfa Romeo, o jejímž návratu do USA se hovoří už léta, ale Chrysler vystavil také vozy Ferrari a Maserati. Loňská ofenzíva elektromobilů Chrysler/Jeep byla zrušena, Marchionne vsadil na zdokonalování klasických spalovacích motorů, systém ventilového rozvodu Fiat MultiAir bude i u Chrysleru (vystaveny motory 1.4 a 1.4 Turbo FIRE MultiAir s výkony 74, resp. 125 kW).
Také všichni ostatní výrobci především nabízejí menší automobily i menší motory, k nástupu elektromobilů zaujali racionálnější přístup než Carlos Ghosn, bez infrastruktury a ekologicky přijatelného navýšení výroby elektrické energie totiž jiná cesta není možná. Toyota FT CH, čerstvě dopravená z evropského designerského centra Toyota ED2, je čtyřmístný hybrid o 0,55 metru kratší než Prius, určený mladé generaci. Dokonce se uvažuje (alespoň v USA) o vytvoření samostatné značky Prius pro kompaktní hybridní modely Toyoty. Honda CR Z je sériovou verzí studie sportovního kupé s hybridní pohonnou jednotkou IMA, sestávající ze čtyřválce 1.5/90 kW (122 k), elektromotoru 10 kW a šestistupňové mechanické převodovky (poprvé u hybridu). Malá Mazda 2 byla uvedena na americký trh jako model roku 2011, populární Kia Forte se stala základem prvního sériového kupé Kia Forte Koup této korejské značky (čtyřválec 2.0/2.4; 113 až 127 kW).
Volkswagen NCC Hybrid je předobrazem nového kupé Jetta na platformě Golfu, ovšem s hybridní jednotkou 1.4 TSI 110 kW/elektromotor 20 kW. Světovou premiéru slavily elektrické BMW Concept ActiveE na základě kupé řady 1 (viz AR 2/’10) a nová kompaktní verze kupé Audi e tron; na účinnější akumulátory Li Ion přešel Mercedes-Benz S 400 Hybrid, kdežto nový ML 450 Hybrid používá původní Ni MH. Speciální expozici Electric Avenue tvořila roztodivná vozítka výhradně s elektrickým pohonem; zatímco tříkolku Triac si její tvůrce cení od 24 995 dolarů, tak výrobce úzkého dvoumístného vozu Tango T600 chce neuvěřitelných 108 tisíc dolarů! Podle jeho podivných propočtů se prý manažerům s platem 200 tisíc investice do šesti let vrátí, protože ušetří čas i parkovné, kompozitové Tango se prý proplete hustým provozem jako motocykl…
Zdroj: Automibil 03/10
Autor: Tom Hyan