Svezli jsme se
Naias 2010 Detroit
Tom Hyan 28.04.2010 00:53
Autosalon
Autosalon v Detroitu byl opět na vysoké úrovni, Chrysler a General Motors mají jasné cíle a Ford vykázal poprvé od roku 2005 celoroční zisk.
Americký trh loni přišel o přívlastek největší, když se v USA prodalo jen 10,4 milionu automobilů (nejméně od roku 1982), zatímco Číňané si koupili 13,6 milionu vozů. Je ovšem otázkou, jaký bude další vývoj. Ještě před dvěma lety všichni investovali v Rusku, a dnes z toho mají starosti, loni tam klesl odbyt o padesát procent! Zatímco NAIAS 2009, tedy North American International Auto Show, nejvýznamnější autosalon v Severní Americe, se loni nesl v duchu obav, jež se vyplnily bankrotem dvou členů detroitské Velké trojky, letos už byla situace stabilizovaná. Po řízeném bankrotu Chrysleru a General Motors podle kapitoly 11 mají oba koncerny jasné cíle, General Motors dokonce už splácí státní půjčky a Chrysler prochází restrukturalizací pod italskou taktovkou Fiatu…
Nasycený trh nedovoluje zvyšování výrobních počtů donekonečna, a proto je třeba přejít na jinou strategii, než je neustálé navyšování plánu. Zatímco v roce 1999 se v USA vyrobilo 13,08 milionu automobilů, v roce 2008 to bylo už jen 8,74 milionu, ale i tak jde o úctyhodné číslo. Pro velké vzdálenosti tam budou stále výhodnější velké a komfortní automobily, většina pokusů přejít na menší selhala. Uvidíme, jak tomu bude v příštích letech, je tu totiž rozdíl, protože dnešní malé automobily nejsou tak malé jako v minulosti, a například Ford uvádí na americký trh evropské modely. Hitem se má stát nejen nový Focus třetí generace a upravená Fiesta z mexické produkce, ale také náš starý známý Ford Transit Connect, jenž dokonce získal prestižní titul North American Truck of the Year 2010 po loňském zahájení prodeje na severoamerickém trhu se zážehovým motorem 2,0 l/100 kW (136 k) a čtyřstupňovou samočinnou převodovkou. Jeho rozvor 2910 mm, tedy 80 % této hodnoty u většího typu Freightliner/Dodge Sprinter (ano, americká verze Mercedesu), jej předurčuje pro ideální rozvážkovou službu ve městech, navíc s nižší spotřebou paliva.
Detroit Region, oblast velkého Detroitu, stále produkuje nejvíc automobilů v USA, stejně jako stát Michigan, v němž leží. Přestože Velká trojka Ford, General Motors a Chrysler už je o něco menší, nadále hraje první housle, i když za americké výrobce automobilů, kteří poskytují práci místnímu obyvatelstvu, lze nyní počítat také Toyotu, Hondu, Nissan, BMW, Mercedes-Benz, Kia Motors i jiné, k nimž brzy znovu přibude Volkswagen. Zisky však odcházejí do ciziny. Není bez zajímavosti, že se loni na vybraných typech Toyota objevily nálepky American Toyota, zjevně jako obrana na kritiku ignorování strategie Buy American. I když v případě typu Ford Fusion ukázaly nynější průzkumy vyšší kvalitu než u vozů Honda Accord a Toyota Camry, platí Ford Motor Company stále za chybu, jíž bylo neuvážené soustředění kapacit na pickupy a SUV, zatímco vývoj běžných osobních vozů se zastavil. Za průkopníka hybridů je považována Toyota, jeden čas byl Prius doslova módou, méně klientů však tuší, že Ford je největším americkým výrobcem hybridních vozů. Nyní se to možná dozvědí, když jury odborných motoristických novinářů pasovala Ford Fusion Hybrid (sedan, nemá nic společného s evropským Fusionem) na severoamerický Vůz roku 2010.
Je zřejmý přechod k úspornějším motorům s menším objemem válců, ale s přeplňováním turbodmychadly a přímým vstřikováním benzinu. Ford vsadil na řadu EcoBoost, v níž nejsilnější 3.5 V6 Bi-Turbo o výkonu 268 kW (365 k) nahrazuje dokonce osmiválce. Vzhledem ke stále nízké ceně benzinu nemají Američané důvěru ke vznětovým motorům, např. Ford je nabízí jen pro velké pikapy, jež tvoří špičku prodejů na americkém trhu. Loňská statistika uvádí, že nadále vede legendární Ford F-Series, byť jeho celoroční odbyt klesl na 413 625 automobilů; druhé místo patří osobním vozům Toyota Camry (včetně sportovní verze Solara) se 356 824 kusy, ale na třetí pozici je opět velký pikap Chevrolet Silverado (316 544 vozů) a zahanbit se nenechá ani Dodge Ram (celkově desátý, 177 268 vozů). Překvapením je nová sportovní úprava nejprodávanějšího vozu Ford F-150, která díky neobyčejně velkému zdvihu pérování, speciálním pneumatikám BF Goodrich 17“ a zesíleným nápravám vykazuje neobyčejně dobré jízdní vlastnosti i při rychlé jízdě v terénu. Tento Ford F-150 SVT Raptor má pod kapotou osmiválec 5,4 l/235 kW (320 k), od února se montuje i nejnovější 6,2 l V8/301 kW (410 k). Řadu pikapů a nákladních vozů Ford F-150 až F-550 rozšířily nové typy Super Duty pro modelový rok 2011 (modelový rok 2010 totiž běží už od loňského léta), u nichž se uplatňuje nový turbodiesel Ford 6,7 l V8 Power Stroke o výkonu přes 272 kW (370 k) z vývoje Forda (předcházející 6,4 l byl od Internationalu), vhodný i pro provoz na bionaftu B20.
General Motors Company zrevidovala původní portfolio značek, zmizely Pontiac a Saturn, zatímco Hummer byl prodán Číňanům, ti si v Detroitu nejprve objednali stánek, ale nakonec se neobjevili. Jednou z novinek byla dvojice malých SUV Chevrolet Equinox a GMC Terrain na shodné platformě s motory 2,4 l/134 kW (182 k), resp. s šestiválcem 3,0 l/194 kW (264 k), i studie minivanu GMC Granite, odvozená z nového Opelu Meriva. Úspěšný pikap Chevrolet Silverado se vyrábí rovněž v hybridní verzi Two-Mode, stejně jako spřízněný typ GMC Sierra a velké SUV Chevrolet Tahoe, GMC Yukon a Cadillac Escalade. U Chrysleru zrevidovali loňskou strategii čistých elektromobilů (příliš nákladné a nikoli zcela spolehlivé), nový šéf Sergio Marchionne od Fiatu chce také v USA uplatnit menší hospodárné motory s patentovaným ventilovým rozvodem MultiAir a jeho prvním zásahem je zvýšení kvality interiérů amerických vozů Chrysler Group, zejména výměna tvrdých plastů za příjemnější poddajné. Legendární minivan Chrysler (v Evropě známý jako Voyager) slaví dvacet let v luxusní verzi uvedením limitované série Walter P. Chrysler Signature Series. Nechybějí ani upravené typy Chrysler PT Cruiser, Dodge Nitro, Jeep Liberty (Cherokee) a Wrangler; pouze nový Jeep Grand Cherokee je vzhledem k loňské reorganizaci opožděn. Divize Dodge byla rozdělena, oblíbené pikapy se nyní prezentují pod samostatnou značkou Ram Trucks. Volkswagen na americkém trhu nabízí minivan Routan, což není nic jiného než značková verze Chrysleru Voyager.
O přízeň amerického zákazníka se ucházejí i jiní. Toyota pro modelový rok 2011 připravila třetí generaci minivanu Sienna a uvedla do zkušebního provozu vozy Prius Plug-In Hybrid. Novou americkou automobilkou je Kia Motors Manufacturing Georgia ve West Pointu, jejíž výrobní linky opustily první automobily Kia Sorento nové generace už koncem loňského roku. Korejská společnost CT & T nabízí lehké užitkové elektromobily podobné známým GEM od Chryslera, čínský BYD prezentoval už známé hybridní a čistě elektrické typy.Předpověď odbytu na rok 2010 v USA činí optimističtějších dvanáct milionů automobilů, zájem o úspěch na jednom z největších trhů světa je nadále obrovský.
Zdroj: Doprava a silnice 03/10
Autor: Tom Hyan