Svezli jsme se
NAIAS 2015 Detroit – Ostrý start...
-TH/HH- 09.03.2015 06:44
První významný autosalon nového roku 2015 v Detroitu zaznamenal 49 světových a šest severoamerických premiér...
Snad ani nemůže být pochyb o tom, že největší vyspělý trh světa je katalyzátorem celosvětového vývoje, navzdory tomu, že nyní Číňané kupují více automobilů než Američané. Na autosalonu v Detroitu nechybějí nejvýznamnější hráči, světové premiéry tam slaví důležité typy nejen domácí Velké trojky, ale také nové automobily evropských, japonských a korejských automobilek. V Detroitu každoročně patří mezinárodní autosalon zapsaný do seznamu OICA (Organisation Internationale des Constructeurs d’Automobiles) k vrcholným akcím, které přinášejí městu značné přímé i nepřímé zisky, jež přispívají k jeho úspěšné revitalizaci, kdy se třetí rok úspěšně zotavuje z řízeného bankrotu podle US Chapter 9. Detroitské výstaviště Cobo Center a organizace autosalonu NAIAS (North American International Auto Show) jsou nezávislé na City of Detroit, takže od loňska prošly rozsáhlou modernizací, která je pasuje na nejlepší autosalon světa. Detroitského autosalonu se zúčastňuje přes šest tisíc novinářů ze šedesáti zemí, což jistě podtrhuje jeho význam.
Svoje zastoupení má i Česká republika, byť naši motorističtí novináři tam už většinou necestují, protože prodej amerických značek se na českém trhu po odstoupení Chevroletu, Dodge a Chrysleru značně snížil, zůstaly jen Jeep a znovu se hlásí pouze Cadillac a Ford (s Mustangem!). Žádný český importér už tedy do Detroitu nezve, přestože i evropské značky tam mají velké premiéry (je třeba šetřit!), a oni za svoje přece nepojedou, tak moc je to zase nezajímá. Je to chyba, o mnoho přicházejí. Tradičně jsme tedy Českou republiku zastupovali jen my (nákladem vlastním) a tým televize Prima. Zajímavé je, že slovenští kolegové mají o tuto akci větší zájem (známe dva, kteří tam jezdí nepřetržitě dvacet let, ať jim to někdo zaplatí, či nikoli; ještě jsou i tací!). Dvojici oficiálních tiskových dnů nyní předchází The Gallery v hotelu MGM Grand Detroit (výstava luxusních a supersportovních vozů včetně kuriozit Falcon a Lingenfelter), následují dva dny pro odborníky s přehlídkou nových technologií (třicet tisíc účastníků) a slavný Charity Preview (třináct tisíc lidí), který letos vynesl 5,34 milionu dolarů (přes 100 milionů od roku 1976), určených na dobročinné účely. Jedním z partnerů je obří nemocnice Henry Ford Hospital v Detroitu, která slaví 100. výročí od založení...
Automobilová historie, přítomnost i budoucnost na vás v Detroitu dýchá na každém kroku, nic takového v Pekingu, Šanghaji nebo Kataru nezažijete. Jen kousek od Cobo Hall je sídlo General Motors v mrakodrapu Renaissance Center (dokončen 1977), jehož stavbu inicioval Henry Ford II, vnuk zakladatele Ford Motor Company. V devadesátých letech objekt převzala General Motors Corporation a celoroční výstava jejích výrobků ve foyeru je stejně impozantní, jako stánky na blízkém autosalonu. Přímo v Detroitu jsou nyní tři automobilové továrny, další v jeho bezprostředním okolí (Ford se koncem třicátých let přestěhoval do blízkého Dearbornu). Američané nadále dávají přednost domácím produktům, tedy výrobkům domácích značek, byť se v různých částech USA vyrábějí také automobily Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW, Toyota, Honda, Nissan, Subaru, Mitsubishi, Kia, Hyundai a další. Prodeje na americkém trhu překročily 15,5 milionu vozů, prodalo se tedy o 8 % více než v roce 2013. Bestsellerem je nadále velký pikap Ford F-150, od loňska nové generace s hliníkovou karoserií, jenž rovněž dobyl prestižní titul North American Truck of the Year 2015. Vzhledem ke změně výrobní technologie (odstávka produkce) to bylo jen 753 851 kusů F-150 (předloni 763 402).
Největší z tiskových konferencí prvního dne má tradičně Ford Motor Company na sousedním stadionu Joe Louis Arena, kam se prochází vytápěnou chodbou. Dlužno říci, že zvláště jedna ze tří světových premiér vyrazila dech i odborníkům, nový Ford GT doslova ukradl show, byť se už nepočítá s osmiválcem, ale s přeplňovaným šestiválcem 3.5 EcoBoost o výkonu přes 440 kW (600 k)! Supersportovní kupé se začne vyrábět v roce 2016 na počest 50. výročí triumfu GT40 Mk II ve 24 h Le Mans, jde o třetí generaci GT/GT40. Tuhá konstrukce z uhlíkových kompozitů využívá hliníkové pomocné rámy, nejvýkonnější verze EcoBoostu je odvozena ze závodního Daytona Prototype, převodovka je sedmistupňová dvouspojková a vyzrálé tvarové řešení s půdorysem dvoumístné kabiny kapkovitého tvaru korunují aktivní aerodynamické prvky.
Kotouče brzd jsou keramické, kola dvacetipalcová s nízkoprofilovými pneumatikami Michelin. Vyvrcholením šesté generace je okruhová verze Shelby GT 350R Mustang se sníženou hmotností, první produkční s plochým klikovým hřídelem 180° nepřeplňovaného osmiválce 5.2 V8 o výkonu přes 368 kW (500 k) a sériově dodávanými ráfky kol z uhlíkových kompozitů! Do třetice uvedl Ford novou generaci superpikapu F-150 Raptor, také se šestiválcem 3.5 EcoBoost o výkonu převyšujícím 302 kW (411 k) vykázaných předchůdcem, ale s blíže nespecifikovanou desetistupňovou převodovkou! Podle programu Ford Peformance má být do roku 2020 uvedeno celkem dvanáct sportovních vozů, mezi něž patří Fiesta ST, Focus ST a RS, Shelby GT 350 a 350R Mustang, F-150 Raptor, nový GT a další. Spolupráce Forda s Dow Aksa (společný podnik Dow Chemical a turecké Aksa Akrilik Kimya Sanayii) a US Department of Energy (ministerstvo energetiky) má vést k velkosériové výrobě levných dílů z uhlíkových vláken, zejména pro nové sportovní vozy. Velkou ofenzívu chystají obě prestižní značky luxusních vozů Lincoln (Ford) a Cadillac (General Motors), obě dostaly nové generální ředitele Kumara Galhotru (Lincoln) a Johana de Nysschena (Cadillac; nemýlíte se, přišel od Infiniti).
Skromnější plány má Lincoln, světovou premiéru slavil crossover SUV střední třídy MKX (premiéra MKX Concept loni v Pekingu), technicky vycházející z nového Fordu Edge. Motory jsou 3.7 V6/221 kW (300 k), anebo přeplňovaný 2.7 V6 EcoBoost o výkonu přes 243 kW (330 k) se šestistupňovou samočinnou převodovkou (pohon předních nebo všech kol). Poprvé se u Lincolnu objevují hlavní světlomety LED (na přání), adaptivní řízení, kamera 360° (okolí vozu) a špičková audioaparatura z nové spolupráce Revel (prestižní značka Harmanu). Loni prodal Lincoln jen 94 474 vozů v USA (nárůst 16 %), expanzi má zajistit čínský trh, na který vyjede i nový velký sedan MKS v roce 2016. Od léta se prodává menší crossover MKC (spřízněn s Fordem Escape/Kuga). Nový MKX přijde na podzim také na trhy Kanady, Středního východu, Mexika, Číny a Jižní Koreje. Svébytný design zaručuje od Forda oddělené stylistické středisko Lincoln Motor Company, pokus s přesunutím hlavního sídla Lincolnu do Kalifornie už v roce 2001 nevyšel, značka se záhy vrátila do Dearbornu. Kumar Galhotra počítá se zvýšením odbytu na 300 tisíc vozů ročně. Pod vedením de Nysschena (na Infiniti už zapomněl!) se má Cadillac přestěhovat do New York City, do roku 2017 by tam mělo pracovat 300 lidí, zatímco produktový vývoj zůstane v Detroitu.
General Motors tím chce podtrhnout prestiž značky, naproti tomu se Mercedes-Benz v Americe stěhuje z Montvale (New Jersey) do Atlanty, čímž ušetří 30 % nákladů! Cadillac však chce být globální s odbytem půl milionu vozů ročně a exportem také do Evropy; nyní sází na jiné platformy než Chevrolet nebo Buick, pohon zadních kol dostává přednost, investice do technického vývoje do roku 2020 dosáhnou tří miliard dolarů! Premiéru slavil sportovní sedan Cadillac CTS-V třetí generace s motorem 6.2 V8/471 kW (640 k), vybaveným kompresorem Eaton a vypínáním válců, který zrychluje 0 – 96 km/h za 3,7 sekundy a dosahuje 320 km/h! Na rozdíl od předchůdce jen se samočinnou převodovkou 8 AT, tu má i menší ATS-V Coupé, ovšem u vozu se šestiválcem 3.6 TwinTurbo o výkonu přes 330 kW (450 k) existuje alternativa šestistupňové manuální. Velký sedan Cadillac CT6 se představí až v dubnu v New Yorku. Zajímavé bylo, že General Motors už neměl všechny značky pohromadě, ale Cadillac a Buick měly své stánky ve velké hale na jiném místě, spolu zůstaly jen Chevrolet a GMC.
Přes všechny problémy s rozsáhlým svoláváním milionů vozů pro výměnu spínací skříňky se Chevrolet nezpronevěřil původnímu plánu a ve světové premiéře představil druhou generaci elektromobilu Chevrolet Volt 2016 s prodlužovačem dojezdu (nyní čtyřválec 1.5/75 kW a dva elektromotory GM Voltec), jenž dostal také zesílenou karoserii konzervativnějšího designu, akumulátory Li-Ion s menším počtem článků, ale větší kapacitou, zdokonalenou rekuperaci a prodloužený elektrický dojezd na 80 km (celkový 676 km). Vůz nyní zrychluje z 0 – 50/96 km/h za 2,6/8,4 sekundy, má deset airbagů (dva kolenní vpředu) a je pětimístný. Vyrábí se v závodě Detroit-Hamtramck, 70 % dílů pochází z USA nebo Kanady (dříve 50 %). Hudbou budoucnosti je čistě elektrický Chevrolet Bolt EV Concept, crossover MPV lehké konstrukce s elektrickým dojezdem 200 mil (320 km) a plánovanou cenou kolem třiceti tisíc dolarů! Vzhledem ke značnému poklesu ceny benzinu v USA (v Detroitu jsme viděli i 1,69 dolaru za galon, tedy 3,8 litru!) se opět těší oblibě velké osmiválce (Corvette, Camaro, Suburban a pikap Silverado).
General Motors je nadále na čele prodejů v USA (2,93 milionu, viz tabulka), přičemž Chevrolet loni prodal 2 033 442 automobilů a GMC (spřízněné SUV a pikapy) 501 853 vozů (nárůst 4,4, resp. 11,3 %). Bestsellerem je samozřejmě velký pikap Silverado, jenž zaznamenal 529 755 vozů, zatímco pokrokový Volt pouhých 18 805. Značka Buick, jež přežila zásluhou čínského trhu (loni 919 582 vozů), prodala doma jen 228 963 automobilů, nyní už většinou spřízněných s německou Opel. Světovou premiéru měl kabriolet Buick (Opel) Cascada, ale vlastní vývoj naznačila studie Buick Avenir Concept, čtyřmístný prestižní sedan dlouhý 5195 mm, vybavený šestiválcem nové generace s vypínáním válců, devítistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Byl vyhodnocen nejlepším koncepčním vozem NAIAS 2015 porotou věhlasných designerů v soutěži EyesOn Design, kterou vedou Jack Telnack (Chris-Craft Boats, ex-Ford Motor Co.), Dave Marek (Acura/Honda USA), Stewart Reed (Art Center College of Design) a Steve Pasteiner (Advanced Automotive Technologies).
V kategorii sériových (!) vozů získal vítězství Ford GT 2016, v kategorii interiérů nová generace Audi Q7. Sergio Marchionne dokončil integraci Fiatu a Chrysleru, americká větev z Auburn Hills u Detroitu nese nyní název FCA USA LLC, přičemž FCA značí Fiat Chrysler Automobiles. Pokračuje uvádění italských typů na severoamerický trh, Cinquecento zářilo rovněž ve třetí karosářské verzi jako crossover Fiat 500X, ovšem největší senzaci vzbudila premiéra otevřeného vozu Alfa Romeo 4C Spider v produkčním provedení, s nímž se po dlouhých letech Marchionneho slibů slavná italská značka konečně vrací na severoamerický trh. Působivou expozici Alfa Romeo doplňovalo několik historických závodních vozů. Automobily Chrysler 200 a Dodge Dart s využitím italské konstrukční spolupráce se prodávají dobře, zatímco Chrysler 300 (loni 53 382 vozů) a nadále vyráběný minivan Chrysler Town & Country (nárůst na 138 040) na své modernější nástupce čekají.
O osudu druhého není rozhodnuto, z Evropy se Chrysler Voyager dávno vytratil, když pokus o prodej automobilů Chrysler pod značkou Lancia byl zcela neúspěšný. Obrovským úspěchem je značka Jeep, loni poprvé překonala milionovou metu prodaných vozů, protože si jich klienti na celém světě odvezli celkem 1 017 019 (nárůst o 39 %), z toho 692 348 na domácím americkém trhu. Typová řada je nyní zcela obnovena, nejstarší je klasický Jeep Wrangler, do USA se ovšem z Itálie dováží malý Renegade. Americké muscle cars mají nyní výkon až 520 kW (707 k), značka Dodge představila kupé Challenger a sedan Charger ve verzi SRT Hellcat s kompresorovým osmiválcem 6.2 V8 Hemi, buď se šestistupňovou manuální nebo osmistupňovou samočinnou převodovkou (druhá je rychlejší; v Challengeru 0 – 96 km/h za 3,6 proti 3,9 sekundy). Dodge SRT Viper, desetiválec 8.4/474 kW (645 k) s převodovkou 6M, uvedl individualizační program 1 of 1 (teoreticky 25 milionů kombinací). Kromě pikapu Ram 1500 Rebel se vzduchovým odpružením a motorem 3.6 V6 Pentastar nebo 5.7 V8 Hemi ve světové premiéře se představil Ram ProMaster City, tedy Fiat Doblò z turecké produkce pro USA s motorem 2.4 Tigershark/131 kW (178 k) a převodovkou 8A. Evropská prezence v Detroitu je vždy působivá. Hvězdou stánku BMW byla vylepšená řada 6 (Cabriolet, Coupé a Gran Coupé), kdy vrcholem je typ M6 s osmiválcem 4.4 TwinPower Turbo o výkonu 412 kW (560 k). Světovou premiéru slavila druhá generace Audi Q7, která navzdory menším vnějším rozměrům nabízí více vnitřního prostoru, má nepoměrně zdařilejší vnější design než první Q7, sníženou hmotnost až o 325 kg (!) a menší motory 3.0 V6 TFSI/245 kW (333 k), 2.0 TFSI/185 kW (252 k) a vznětový 3.0 V6 TDI/160 nebo 200 kW (218, resp. 272 k). V nabídce se později objeví Q7 e-tron Quat-tro, tedy verze Plug-In Hybrid, poprvé se vznětovým motorem.
Mercedes-Benz uvedl novou třídu GLE Coupé, namířenou proti BMW X6, rozšířil nabídku C-Klasse o hybridní C 350 Plug-In Hybrid (zážehový čtyř-válec 2.0/153 kW + E 80 kW) a C 450 AMG 4Matic (Bi-Turbo V6/266 kW) a po premiéře na Consumer Electronics Show v Las Vegas znovu ukázal výzkumný prototyp F015 Luxury in Motion pro autonomní provoz. Volkswagen uvedl crossover SUV Cross Coupé GTE na hybridní platformě MQB (3.6 FSI 206 kW + E 40 kW vpředu, E 85 kW vzadu), jenž se stane základem produkce druhého typu v rozšířené továrně Chattanooga (Tennessee). Jaguar představil F-Type s manuální šestistupňovou převodovkou a verze AWD, na společném stánku s Land Roverem zářily také nový Discovery Sport a vznětové varianty Range Roveru. Jaguar také oznámil, že nový crossover SUV na základě studie C-X17 ponese označení F-PACE. Bentley zvýšil celosvětový odbyt na 11 020 vozů, premiéru měla verze Speed vlajkové lodi Mulsanne s motorem 6 ¾ Litre V8 o výkonu 395 kW (537 k) a točivém momentu 1100 N.m, která zrychluje na sto za 4,9 sekundy a dosahuje 305 km/h. Nový velký SUV Bentley ponese jméno Bentayga (nikoli tedy Falcon) podle hory Rogue Bentayga na Kanárských ostrovech, ale i dle spojení jména zakladatele a tajgy, transkontinentálního sněžného lesa. Největší hvězdou japonských výrobců byla Acura NSX (pro Evropu se značkou Honda), vyvinutá však americkým střediskem R&D Honda v Raymondu (Ohio); také se bude vyrábět v Ohiu (Marysville). Uprostřed vozu je šestiválec Bi-Turbo V6 nové generace s devítistupňovou dvouspojkovou převodovkou a pomocným elektromotorem pro pohon zadních kol, přední kola pohánějí další dva elektromotory. Vnější rozměry se proti první generaci Honda NSX zvětšily na 4470 x 1940 x 1215 mm, rozvor se prodloužil ze 2350 na 2630 mm.
Honda FCV Concept je předobrazem sériového sedanu s palivovými články pro rok 2016. Podobně jako u většiny nových vozů nebyly přesné specifikace pohonných jednotek zveřejněny. Platí to i o pikapu full size Nissan Titan XD 2016 s novým vznětovým osmiválcem Cummins 5.0, resp. zážehovými motory Nissan V6 i V8. Zachovává klasický žeb-řinový rám a tuhou zadní nápravu; osobní automobily Nissan nebyly vůbec vystaveny! Titan se bude vyrábět v USA (v Mississippi), stejně jako nový pikap střední třídy Toyota Tacoma 2016 (v Texasu a mexické Baja California). Přes půl milionu prodaných vozů Subaru ročně na americkém trhu je impozantní množství, značka drží devátou pozici před všemi německými! Legacy a Outback jsou nové generace, typ XV se představil v jasně žlutém akčním modelu Crosstrek Special Edition 2015. Překvapením stánku Hyundai byla studie sportovního pikapu Santa Cruz Concept 4x4 (HCD-15), podle tvůrce určená nové generaci urban adventurers, poháněná vznětovým čtyřválcem 2.0/140 kW. Vrací se tak ke stylu, jaký zavedly Ford Ranchero a Chevrolet El Camino v šedesátých letech, pikapy odvozené z osobních automobilů, nyní ovšem se samonosnou karoserií (podobně jako Honda Ridgeline). Další novinkou se stala první Sonata Plug-In Hybrid se zážehovým čtyřválcem Nu 2.0/113 kW (154 k), elektromotorem 50 kW v převodovce a většími akumulátory pro čistě elektrický dojezd 35 km.
Kia Motors vsadila hlavně na třetí generaci Sorento 2016, elektrický Soul EV, nové MPV Sedona 2015 a osmiválcový sedan K900 s osmistupňovou samočinnou převodovkou, nyní i ve sportovní verzi. Lexus v Detroitu odhalil sportovně zaměřený sedan GS F, kombinaci nepřeplňovaného motoru 5.0 V8/348 kW (473 k) tentokrát s karoserií nové generace GS. Infiniti představil Q60 Concept Coupé s motorem V6 Bi-Turbo nové generace, rovněž předobraz sériového vozu. Jediná čínská značka GAC Trumphi se ve foyeru Cobo Hall snažila upoutat pozornost konceptem WitStar, mj. s akváriem včetně živých rybek mezi zadními sedadly. Elon Musk, generální ředitel Tesla Motors a kosmické dopravy SpaceX, jejíž raketa v době autosalonu selhala na Cap Canaveralu a start byl odložen, prorokuje, že v budoucnu budou všechny automobily elek-trické. Prodej elektromobilů Tesla však loni v USA poklesl o 3,1 procenta na 18 750 kusů (Chevroletů Volt se prodalo o 55 více!). Hydraulické štěpení (fracking) jako metoda těžby ropy v podzemních vrstvách hornin v Texasu přispělo k pádu cen za barel a tím ke snížení ceny benzinu, což se negativně projevilo na odbytu vozidel s alternativními pohony. Minulého boomu využil i Saleen, jenž po prototypu FourSixteen (Model S) nabídl upravené vozy Tesla jako ST380 a ST691 (podle výkonu), ale dostal se do platební neschopnosti. Steve Saleen, známý především jako úpravce Mustangů, si tedy osobně do Detroitu přišel prohlédnout nový Ford GT, ale vlastní expozici neměl. Tu naopak vytvořila firma Local Motorsz Phoenixu, jež na dovezeném zařízení během autosalonu vyrobila jednoduchý elektromobil Strati metodou trojrozměrného tisku 3D Printing. Nebyla však první, repliku dříve vytištěné Cobry tam vystavovala Oak Ridge National Laboratory z Tennessee.
Převzato z časopisu