Svezli jsme se
Jaguar C-X16 Concept: malý a rychlý
Miloš Hlaváček 08.09.2011 00:01
Představujeme
Ve Frankfurtu Jaguar představí studii dvoumístného sportovního vozu C-X16 s hybridním pohonem.
Automobilka Jaguar připravuje do výroby nejmenší a nejlevnější sportovní model ve svých dějinách, který by měl vzkřísit podstatu legendárních poválečných Jaguarů XK120. Na IAA Ve Frankfurtu se zatím veřejnosti ukáže v podobě koncepční studie C-X16, jež ale podle zveřejněných snímků a technických informací již velmi blízko sériovému provedení. Cenově by novinka měla být usazena níže než stávající řada Jaguar XK a na trhu chce zaútočit především na vozy typu Porsche Cayman a 911. Prototyp je označen v duchu loňské studie pozoruhodného hybridního turbínového konceptu Jaguar C-X75.
V nedávné době do éteru uniklo několik špionážních snímků z testování na běžných komunikací i první skica nového modelu, tentokrát ale již můžeme být konkrétnější. Striktně dvoumístná studie Jaguar C-X16 stojí na zcela nové hliníkové podlahové plošině připravované pro budoucí generaci řady Jaguar XK zkrácené na rozvor náprav 2622 mm, dlouhá je 4445 mm, široká 2048 mm a vysoká jen 1297 mm.
Ani v motorovém prostoru nezůstal kámen na kameni. Pod dlouhou přední kapotou se nachází nový, opět podélně uložený zážehový vidlicový šestiválec s objemem 3,0 l a přeplňováním kompresorem, jenž dosahuje nejvyššího výkonu 280 kW a točivého momentu vrcholícího hodnotou 450 Nm. Na něj navazuje osmistupňová automatická převodovka, přenášející podle klasického receptu točivý moment výhradně na kola zadní nápravy, s vestavěným elektromotorem kompaktní stavby, který do celé pohonné soustavy přispívá výkonem 70 kW a točivým momentem 235 Nm.
Během zpomalování působí jako generátor elektrické energie, jež se shromažďuje v akumulátoru 1,6 kWh umístěném hned za sedadly. Po vzoru soustavy KERS známé především z Formule 1 je pak tato energie k dispozici v případě nutnosti mimořádného zrychlení po stisku tlačítka na volantu. Podle tvrzení automobilky Jaguar disponuje prototyp C-X16 pohotovostní hmotností přijatelných 1600 kg a ideálním rozložením hmotnosti mezi obě nápravy v poměru 50:50 %. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 4,4 s a z 80 na 120 km/h za 2,1 s a dosáhne nejvyšší rychlosti 299 km/h.
I když nejde o žádný skutečný plug-in hybrid, Jaguar C-X16 má být přesto schopen krátkodobé jízdy na čistě elektrický pohon, a to až do rychlosti 80 km/h. V běžném provozu pak vykáže emise CO2 ve výši 165 g/km. O design této studie se postaral stylistický tým Iana Calluma. Ačkoli si nelze nevšimnout inspirace stávající generací řady XK i loňskou turbínovou studií C-X75, tvrdí Callum, že „vůz byl postaven z čistého listu". Podle něj jde zároveň o „evoluci stylistických principů starších Jaguarů a zároveň o základ pro budoucí dramaticky tvarované, inovativní vozy značky Jaguar".
Podobně jako exteriér vozu Jaguar C-X16 navržený s důrazem na čistotu linií působí také interiér střízlivým a sériové výrobě blízkým dojmem. Laděn je v agresivních barevných kombinacích s převládajícím jasně červeným odstínem a nese řadu prvků inspirovaných leteckým průmyslem. Jde především o volič převodovky vzhledu „kniplu" a páčkové ovladače před ním, jež zároveň odkazují na legendární závodní Jaguary dávných věků.