Svezli jsme se
Frazer-Nash Namir - Nejrychlejší hybrid
Tom Hyan 31.03.2010 00:14
Představujeme
Sportovní vozy Frazer-Nash patří k legendám britského automobilového průmyslu, jejich znovuzrození přináší nejrychlejší hybrid světa Frazer-Nash Namir…
První generace Frazer-Nash byly otevřené vozy s řetězovým pohonem, ale pak se slavná značka objevila na derivátech německých BMW 327/328, z nichž po válce vznikly další automobily Frazer-Nash (viz str. 63). Přežily až do konce padesátých let, kdy se impérium H.J. Aldingtona (zemřel v roce 1976) změnilo na úspěšnou společnost AFN Limited, vedenou novou generací Aldingtonů, dealera prestižních značek BMW, Audi, Porsche a Saab. Nová Frazer-Nash Technology Ltd. vznikla z Technology Division původní Frazer-Nash Group, a stala se významným dodavatelem průmyslových systémů v oblasti strojírenství, mechanických i elektronických. Nebylo divu, že se v sezoně 1993 nápisy Frazer-Nash FN objevily na bocích vozů Lotus Ford Type 107B, s nimiž ve formuli 1 startovali Alessandro Zanardi a Johnny Herbert pro Team Castrol Lotus, vedený Peterem Collinsem. Už v roce 1992 totiž Frazer-Nash dodal revoluční Head-Up Display pro přílby závodníků Lotusu, ale spolupráce trvala krátce, protože Lotus po sezoně 1994 zanikl…
Frazer-Nash tak nikdy nezmizel, dnešní Frazer-Nash Research Ltd. z Camberley (Surrey), člen Kamkorp Group, je specializovaná společnost, zaměřená na elektrická a hybridní vozidla, elektroinstalace automobilů (multiplexing), pokrokové kompozity, vícemotorové pohonné jednotky (hybridní dráha Metrail, městské kloubové autobusy, užitkové a speciální vozy) a prostředky veřejné dopravy (jednokolejnicový Metrail, autobusy). „Naše hybridní pohonná ústrojí lze vyrábět v různém měřítku, od jízdního kola až po motorový vlak,“ říká Kamal Siddiqi, ředitel Frazer-Nash Research. Na Ženevském autosalonu 2009 ve spolupráci s Giugiarem (Italdesign) představili supersportovní automobil Namir (arabsky tygr), který je nejrychlejším hybridním vozem světa. Opravdu jezdí, jak jsme se přesvěd čili na Festivalu rychlosti v Goodwoodu…
Frazer-Nash Namir by Giugiaro je dalším hybridním vozem od Italdesignu po konceptech Volta (2004, Toyota) a Quaranta (2008). Byl postaven v Turínu, elektronické systémy vznikly ve spolupráci s firmou Frazer-Nash, která vyvinula také unikátní Plug-In Series Hybrid System s řídicí elektronikou, akumulátory Li Ion-Polymer, palubní nabíječkou, rotačním motorem od německé firmy Wankel AG z Kirchbergu, generátorem a elektromotory pro jednotlivá kola. Základem je samonosný rám o hmotnosti jen 110 kg z uhlíkových kompozitů a voštinových panelů, vpředu i vzadu pomocné rámy s trakčními elektromotory (po dvojicích, každé kolo má vlastní) a lichoběžníkovými závěsy kol; v těžišti vozu za dvojicí sedadel pak sada akumulátorů (400 V; 108 článků) a za ní rotační motor Wankel 814 cm3 s generátorem; na pravoboku palivová nádrž o objemu 50 l. Vůz má tedy pohon všech kol s tzv. digitálním diferenciálem, jak nazývá Giugiaro elektronické rozdělení momentu na jednotlivá kola, jež jsou spojena se stejnosměrnými elektromotory ve středu vozu hnacími hřídeli. Elektronika zastává i protiblokovací funkci a stabilizační program. Kola jsou vždy poháněna elektricky, spalovací motor pohání jen generátor, a proto je označen jako pomocný APU (Auxiliary Power Unit). Kotoučové brzdy Brembo s vnitřním chlazením jsou přímo v litých kolech O. Z. Racing, nesoucích pneumatiky Vredenstein Ultrac Sessanta (Giugiaro pro tuto značku navrhuje vzory běhounu), vpředu 245/40 R 20 a vzadu 275/40 R 20. Vůz má rozvor 2630 mm, rozměry 4560 x 1972 x 1186 mm, světlou výšku 115 mm a hmotnost 1450 kg.
Celkový výkon systému činí 270 kW (370 k) a největší rychlost přesahuje 300 km/h; vůz zrychluje z klidu na 100 km/h za 3,5 sekundy a na 200 km/h za 10,4 s. Namir je ovšem také ekologický, spotřeba činí jen 2,56 l/100 km (39 kilometrů na litr benzinu) a emise CO2 pouhých 60 g/km, znamená to dojezd téměř dva tisíce kilometrů! Vzhledem ke kompaktním rozměrům poháněcí soustavy je zavazadlový prostor o velkém objemu 400 l ve zvýšené zádi, podtrhující dynamickou siluetu vozu s šípovitou přídí vyzdobenou písmenem G, které se stalo zdůrazněním Giugiarovy indentity (dříve nesly vozy především označení Italdesign). Pokrokové hlavní světlomety jsou bi xenonové, dálkové i potkávací. Také interiér využívá bohatých zkušeností firmy Frazer-Nash v elektronice, nechybějí tři dotykové displeje, navigace, klimatizace, tempomat a vyspělé informační i zábavní systémy. Anatomická sedadla vznikla ve spolupráci s firmou Sabelt, nejlepší kůže v interiéru a tvídové potahy jsou odrazem britské tradice. Ovladač převodného ústrojí na středové konzole má obvyklé polohy P, N, D a R. Automobil prožil jízdní debut v Giugiarově virtuálním centru, kde simulovali jízdu po okruhu v Monze se slušným časem 1:51 min! Veřejnosti se pak v létě představil při skutečné jízdě v Goodwoodu. Nechybějí ani návrhy závodní verze Namir GT pro připravovanou třídu FIA GT Hybrid. Nejsou to však jediné plány Frazer-Nash, zkouší se osobní elektromobil Naza City Car, elektrifikace londýnského taxíku Metrocab, užitkové vozy s osmi poháněnými koly (osm elektromotorů, vznětový motor 1,6 l s generátorem), či visutá dráha Metrail (motor Wankel s generátorem, dvanáct kol a dvanáct elektromotorů).
Zdroj: Automobil 02/10
Autor: Tom Hyan