Svezli jsme se
Hyundai Ioniq: alchymie moderní doby (29 foto)
Jiří Duchoň 25.07.2016 20:28
V běžném provozu jsme vyzkoušeli Hyundai Ioniq, zcela novou konstrukci, v níž se se spalovacím motorem počítá jen okrajově.
Na Českou republiku shodou okolností vyšly zcela shodné termíny živých prezentací nových automobilů Hyundai Ioniq a Kia Niro, a tak nebylo vůbec snadné, abychom pro vás zvládli vyzkoušet oba dva. Ale nakonec se podařilo. Tyto vozy vychází ze stejného, zcela nového základu a jejich světová premiéra proběhla na letošním autosalonu v Ženevě. S tehdy ještě maskovanými prototypy Kia Niro jsme měli jedinečnou možnost jezdit již loni na podzim přímo v okolí jihokorejské metropole Soulu, přičemž kompletní představení Nira jsme pro vás zpracovali pro srpnové vydání Automobilu, který se do oběhu dostane již za několik dní. Hyundai Ioniq a jeho odlišnosti od Nira pak důkladně zpracujeme pro zářijový Automobil.
Zatímco Kia Niro směřuje do populárního segmentu crossoverů, Hyundai Ioniq míří vysloveně na běžné silnice a lze jej stručně a výstižně popsat jako důstojnou odpověď na aktuální Toyotu Prius IV. Vedoucím představitelům koncernu Hyundai se podařilo každému z vozů vtisknout vlastní tvář, aby mohly vyhovět požadavkům různých zákazníků a „nelezly si do zelí“. Odlišné povaze odpovídá nejen design, ale třeba také koeficient odporu vzduchu: zatímco „SUV“ Kia Niro vykazuje Cx = 0,29, na silnici orientovaný Hyundai Ioniq vyniká hodnotou pouhých 0,24.
Nová platforma, na níž oba vozy stojí, už ze své podstaty počítá s tzv. alternativními druhy pohonů, vůbec se nepočítá s provedením osazeným pouze spalovacím motorem. Ioniq i Niro budou k dispozici ve třech verzích, tedy jako hybrid, plug-in hybrid a elektromobil. Zatímco kolegové ve Španělsku jezdili zatím jen hybridním Nirem, my v Amsterodamu jsme kromě něj jezdili i s plně elektrickou verzí. Oba vozy vstoupí do prodejů na českém trhu jako hybridy s počátkem letošního podzimu a další pohonné systémy se v nabídce objeví v průběhu následujících měsíců.
Hyundai Ioniq s hybridním pohonem spoléhá na zážehový čtyřválec 1.6 l Kappa s během upraveným s ohledem na zvýšení účinnosti spalovacího procesu pro Atkinsonův pracovní cyklus. Při vysokém kompresním poměru 13,0:1 dosahuje výkonu 105 koní při 5700 min-1 a točivého momentu 147 N.m při 4000 min-1 a spolupracuje s elektromotorem o výkonu 32 kW (44 k) a točivém momentu 170 N.m, napájeným z Li-Polymerové baterie 1,56 kWh. Celkový dostupný výkon systému dosahuje 104 kW (141 k) a točivého momentu 265 N.m, což Ioniqu zajistí dosažení rychlosti 185 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 10,8 s a kombinované spotřeby 3,4 l/100 km.
Plně elektrický Ioniq se spoléhá na Li-Pol akumulátory 28 kWh a elektromotor s výkonem 120 koní a točivým momentem 295 N.m, dosahovat má v daném segmentu zcela bezkonkurenční spotřeby 11,5 kWh/100 km a dojezdu 280 km. Nejvyšší rychlost leží na hodnotě 165 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne za 9,9 s (ve sportovním režimu, jinak 10,2 s). Elektrický Ioniq poznáte na první pohled především podle zcela zakryté masky chladiče, změny jsou patrné i v interiéru, středová konzole mezi předními sedadly je u elektrického Ioniqu v přední části zakončena panelem s tlačítkovým ovládáním pohonného systému („hybrid“ má konvenční volič převodovky). Podrobnosti o novém Hyundai Ioniq se dočtete v zářijovém automobilu, nyní se můžete podívat alespoň na sadu fotografií.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)