Svezli jsme se
Ford Mustang Mach-e 4X – Kulturní šok
Jiří Duchoň 02.07.2021 05:15
Ford patří k těm výrobcům, kteří donedávna vývoj elektromobilů poněkud zanedbávali. To se ale teď mění. Přichází Mustang Mach-E. Je suverénní a dotažený pro každodenní použitelnost.
S kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (COTY) jsme dostali příležitost exkluzivně se seznámit s horkou novinkou Fordu během speciální prezentace již v polovině listopadu roku 2019 v Los Angeles. Pod přísným embargem jsme tehdy viděli kompletní vozy a jezdili s maskovanými prototypy (kompletní představení Mach-E viz AR 1/’20), přičemž slavnostní premiéry Mustangu Mach-E jsme byli přítomni jen o několik dnů později na tamním autosalonu (viz AR 1/’20). Teprve koncem letošního května jsme mohli v Praze a okolí poprvé krátce vyzkoušet (stále údajně ještě předprodukční) vozy zapůjčené z evropské centrály FMC (proto německé SPZ na snímcích z břehu Vltavy).
Mnoho se toho od zmíněné americké prezentace z roku 2019 nezměnilo, k dispozici jsme dokonce dostali stejně stručnou tabulku základních technických údajů, z níž jsme čerpali již před rokem a půl. U Fordu si poslední dobou dávají na čas: u nás má být spuštěn prodej až na přelomu letošního a příštího roku, což bude více než dva roky od chvíle, kdy jsme s ním jezdili poprvé. Nový, plně elektrický Mustang Mach-E bude mimochodem prodáván výhradně přes internet (vybraní dealeři by však měli mít předváděcí vozy alespoň pro prvotní seznámení se s produktem). Vše totiž začíná registrací zákazníka do systému, kam zapíše své údaje včetně čísla kreditní karty. Bude tím plně propojen se svým automobilem, pokud však bude chtít, účet prý lze později zrušit, nicméně „kompletní propojení“ přináší řadu předností. Přes systém FordPass Connect a aplikaci v telefonu lze vůz, trvale připojený k internetu, například užívat pouze s telefonem v kapse (páruje se samočinně přes Bluetooth), tedy bez klíče. Samozřejmostí jsou on-line aktualizace systému i dostupnost všech myslitelných statistik nebo uživatelské podpory. Po připojení k veřejné nabíječce není třeba žádné identifikace, systém si sám propojí vůz a vaši kreditní kartu a ihned nabíjí.
Nejdůležitější zprávou je, že Mustang Mach-E není náhradou legendární řady Mustang – jež je s osmiválcem ve standardním provedení mimochodem o 50 tis. Kč dražší – ale zcela novým typem na zcela novém základu. Tak je třeba Mach-E rovněž brát, klasický Mustang není vhodné s Mustangem Mach-E nijak srovnávat. Výrobce pouze využil slavné jméno pro revoluci ve svém elektrifikačním tažení. Pravdou je, že už nejdostupnější Mach-E s elektromotorem jen vzadu slibuje výkon 198 kW (269 k), točivý moment 430 N.m, zrychlení z klidu na 100 km/h za 6,2 s a dojezd 440 km na jedno nabití. My jsme zkoušeli verzi s výkonnějším z dodávaných akumulátorů (68/88 kWh; ten výkonnější je o 119 kg těžší) a druhým motorem vpředu. Interiér je jednoduchý, ale přehledný a řemeslně bezchybně zvládnutý, měkká sedadla jsou nadmíru pohodlná, nicméně boční oporu nenabízejí. Loga divokého koně v trysku si zkrátka zkuste odmyslet, jde o dynamiku zcela jiné povahy. Mustang Mach-E je vlastně crossover, jenž podobně jako jiné elektromobily srovnatelné velikosti exceluje nízkým těžištěm, rovnoměrným rozložením hmotnosti mezi nápravy a bleskovými reakcemi na pokyny akcelerátoru. Spotřeba paliva nebyla špatná, v kombinaci městského a mimoměstského provozu systém na trati 142 km vykázal spotřebu 17 kWh/100 km.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavé synchronní, olejem chlazené elektromotory s permanentními magnety na obou nápravách, celkově 258 kW (351 k) a 580 N.m; akumulátor Li-Ion, umístěný v podlaze mezi nápravami, kapacita celková/využitelná 98,7/88 kWh, 376 článků.
Podvozek
Bezrámová konstrukce z oceli a kompozitních materiálů, s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu trojúhelníková spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením a pevnými čtyřpístkovými třmeny, ø 457/432 mm, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 14,6:1; pneumatiky Continental PremiumContact, 225/55 R 19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2984 mm, rozchod kol 1617/1626 mm, d/š/v 4713/ /1881/1625 mm, světlá výška 145 mm; objem zavazadlového prostoru vzadu 402–1420, vpředu 81 l; hmotnost pohotovostní 2107 kg; hmotnost přívěsu do 750 kg; stopový průměr otáčení 11,6 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 5,1 s, spotřeba elektřiny WLTP N.A, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 540 km, nabíjení střídavým proudem 7,4 nebo 11 kW (z 10 na 80 % asi za 6 h), stejnosměrným až 150 kW (z 10 na 80 % za 45 min).
Cena od 1 299 900 (zkoušené provedení od 1 699 900) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (2)