Svezli jsme se
Chrysler Range-Extended EV - Elektrifikace
Tom Hyan 11.06.2009 17:49
Technika
Není pochyb o tom, že Chrysler LLC má problémy, vyvolané poklesem odbytu osobních vozů v Americe, ale také tragickou závislostí na svazujících smlouvách s odbory z minulých časů, které jsou brzdou dalšího rozvoje. Odborové organizace si nehodlají přiznat, že původní dohody nejsou ve změněných podmínkách životaschopné. Ostatně skončí-li automobilka, skončí i odbory…
O veselejších věcech jsme však v Ženevě hovořili s Jimem Pressem, druhým nejvyšším mužem společnosti, a Michaelem Manleyem, výkonným viceprezidentem pro mezinárodní prodej a globální produktové plánování Chrysler LLC. Do konferenční místnosti jsme vcházeli v okamžiku, kdy z ní vycházel Sergio Marchionne, vedoucí muž Fiat Group, ale v té době ještě nebyly podrobnosti o rozsahu mezinárodní spolupráce Chrysler/Fiat známy, hovořilo se jen o tom, že Fiat výměnou za 35 procent kapitálu poskytne Chrysleru know how v podobě podlahových plošin a pohonných jednotek malých vozů, na jejichž zavedení tlačí americká veřejnost. Chrysler má obléci platformy Fiatu do vlastního hávu a navrhnout takové interiéry těchto vozů, jež budou přijatelné pro americkou klientelu. Ukázalo se totiž, že původní plán o spolupráci s čínskou Chery Automobile nedával smysl, neboť ani kvalita budoucí produkce nedosahovala požadované úrovně.
Jim Press (61) přišel k Chrysleru od Toyoty, byl nejen prezidentem Toyota Motor North America, ale také prvním nejaponským členem představenstva Toyota Motor Corporation; má velké zkušenosti z uvádění hybridních automobilů Prius a Camry na americký trh, a proto jsme se zajímali o strategii elektromobilů Chrysler s prodlouženým dojezdem. „Je to otázka střednědobého vývoje,“ říká Jim Press, „ale infrastruktura existuje a technika také, vzpomeňte si, jak velké byly baterie do prvních mobilních telefonů a jaké používáme dnes! Stejné je to u akumulátorů pro moderní elektrická vozidla, zatím vystačí na 64 km jízdy, ale to je běžná vzdálenost, kterou podle průzkumů lidé do zaměstnání ujedou. Pokud chtějí jet dále a nemají možnost dobíjení, pak poslouží pomocný spalovací motor s generátorem, který si automobil veze s sebou. Takto fungují čtyři z našich pěti elektrických vozidel, letos představených na autosalonu v Detroitu. Sportovní kupé Dodge Electric EV (viz AR 4/’09, pozn. redakce) představuje čistokrevný elektromobil pro radost z jízdy, dojezd v tomto případě vzrostl nejméně na čtyřnásobek využitím výkonnějších akumulátorů.“
Zatímco v Ženevě byly vystaveny jen zmíněné kupé Dodge Circuit EV a sedan Chrysler 200C EV, v Detroitu se v lednu představily také elektromobily Chrysler Town & Country ( Voyager) EV, Jeep Patriot EV a Jeep Wrangler Unlimited EV. Některý z těchto vozů by měl být uveden do sériové výroby už v roce 2010, další tři do roku 2013. Chrysler v roce 2007 založil interní skupinu ENVI ( Environmental), která se pod vedením Lou Rhodese zaměřila na elektrické pohony a spřízněné technologie. Největší šanci má zjevně elegantní sedan Chrysler 200C EV, který ve stylu klasického většího sourozence 300C zachovává osvědčený pohon kol zadní nápravy. Vpředu pod kapotou je napříč uložena jednotka zážehový motor/generátor 55 kW (75 k) neuvedeného typu (hovoří se o objemu 600 až 1200 cm3 podle druhu vozu), splňující nejpřísnější emisní předpisy SULEV, a označená jako Range Extender (prodlužovač dojezdu). Zatímco u zadní nápravy umístěný trakční elektromotor 200 kW (272 k), napájený ze sady akumulátorů Li-Ion, dovoluje běžně dojezd 40 mil (64 km) na jedno nabíjení plug-in z běžné rozvodné sítě 110/220 V, motorgenerátor dokáže prodloužit dojezd až na 400 mil (664 km), a to je naprosto postačující pro všechny způsoby využití vozu. Akumulátory jsou uloženy ve středovém tunelu a pod zadními sedadly, tvoří obdobný blok tvaru T jako v případě vozu Chevrolet Volt (viz AR 5/’08), při zvýšeném napětí ze 110 na 220 V se dobíjejí dvakrát rychleji. Systém ENVI se tak skládá ze čtyř hlavních dílů, a to trakčního elektromotoru, akumulátorů, motorgenerátoru a řídicí elektroniky. U typu 200C EV je zrychlení 0 – 100 km/h za sedm sekund, vůz projede čtvrtmíli (402 m) s pevným startem do 14 sekund a dosahuje největší rychlosti přes 190 km/h (přes 120 mph). Má nezávislé zavěšení všech kol, velká kola s pneu P245/45 R 20, rozvor náprav 2948 mm, rozchod kol 1600/1600 mm a celkové vnější rozměry 4879 x 1870 x 1455 mm. Futuristický interiér prototypu by se pro případnou sériovou produkci asi poněkud změnil, a to vzhledem ke snížení výrobních nákladů.
Ukázkou aplikace ENVI pro přední pohon je sedmimístný Chrysler Town & Country EV, u něhož je zážehový motorgenerátor 70 kW (95 k) uložen vpředu spolu s trakčním elektromotorem 200 kW (272 k). Elektrický 5,14 m dlouhý minivan na kolech s pneu 225/65 R 17 dosahuje rychlosti přes 160 km/h, zrychluje na sto za osm sekund a ujede rovněž 64 km na jedno nabití akumulátorů Li-Ion, resp. až 644? m po prodloužení dojezdu s využitím motorgenerátoru. Vývoj a výroba elektrických vozů s prodlouženým dojezdem je součástí konceptu Chrysler LLC Viability Plan, předloženého americké vládě pro rozhodnutí o poskytnutí překlenovacího úvěru ve výši devět miliard dolarů. Jak jsme se přesvědčili v Ženevě, elektromobily Chrysler nejsou jen samoúčelnými prototypy, ale skutečně použitelnými praktickými vozidly s výrazně sníženým znečišťováním životního prostředí.
Zdroj: Automobil 05/09
Autor: Tom Hyan